/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stora Enso: Sprzedaż w I kw. 2020 spadła o 16,2%

Stora Enso

Autor: oprac. red
Źródło: Stora Enso
Data: 2020-04-24


Stora Enso w pierwszym kwartale 2020 roku zanotowała spadek sprzedaży o 16,2%, czyli 428 mln euro mniej niż w ubiegłorocznym rekordowym początku roku.

Wyniki finasowe Stora Enso w I kw. 2020r.Wyniki finasowe Stora Enso w I kw. 2020r.Fot. Stora Enso

Koncern Stora Enso, jeden z liderów światowego przemysłu drzewnego, działający w sektorze papierniczym i opakowań, tartacznym oraz biomateriałów, zanotowała znaczący spadek sprzedaży w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku. W I. kwartale 2019r. Stora Enso osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży, który sięgnął 2,635 mld euro. Tegoroczne wyniki są o 428 mln euro (16,2%) niższe - . Wpływ na osiągnięte rezultaty mają spadające ceny, zwłaszcza w przypadku ścieru drzewnego, tektury falistej, tarcicy oraz papieru. Na spadające ceny nałożył się również spadający popyt zwłaszcza na rynku papieru. Grupa zanotowała też spadek wielkości produkcji spowodowany strajkami w Finlandii.

Wielkość produkcji w poszczególnych segmentach działalnościWielkość produkcji w poszczególnych segmentach działalnościFot. Stora Enso

Niższa sprzedaż przełożyła się osiągnięte wyniki: EBIT na działalności operacyjnej spadł w porównaniu do roku poprzedniego o 46%, czyli o 155 mln euro do poziomu 180 mln euro. Marża operacyjna EBIT spadła do 8,1%. Negatywny wpływ strajków fińskich związków zawodowych przemysłu drzewnego jakie miały miejsce w styczniu i lutym, wyniósł około 25 milionów euro.

Zysk operacyjny (MSSF) wyniósł 262 mln euro. W tym przypadku pozytywny wpływ (wzrost o 94 mln euro) przyniosły zwaloryzowane wyceny godziwe majtku oraz działalność nie związana bezpośrednio z produkcją. Największy udział miał tu wzrost wyceny lasów, które są własnością Stora Enso.

Wyniki działalności w segmencie produktów drzewnychWyniki działalności w segmencie produktów drzewnychFot. Stora Enso

-Pierwszy kwartał roku upłynął pod znakiem trudnych warunków pozyskania drewna, strajków w Finlandii i wybuchu pandemii Covid-19. Niższe ceny i wolumeny sprzedaży w ciągu kwartału miały negatywny wpływ na przychody i EBIT operacyjny, w porównaniu do rekordowych poziomów w I kwartale ubiegłego roku. W tych warunkach „nowej normalności”, w której odniesienia historyczne nie są już ważne, jestem zadowolona z naszych wyników za kwartał - powiedziała Annica Bresky, prezes i dyrektor generalny Stora Enso.

-Wcześnie rozpoczęliśmy działania związane z Covid-19, w tym globalny zakaz podróżowania, dystans społeczny i wyznaczone strumienie pracy w celu utrzymania poziomu biznesu. Do tej pory nasza działalność na poziomie globalnym odbywa się normalnie. Zbudowaliśmy silną pozycję płynności w wysokości 1,4 mld euro jako zabezpieczenie przed potencjalnie dłuższą i głębszą recesję. Podejmujemy działania mające na celu zwiększenie przepływów pieniężnych w przyszłości poprzez aktywne zarządzanie kapitałem obrotowym i obniżanie kosztów. Wyprzedzamy plan naszego programu ochrony zysków i dlatego podnieśliśmy cel oszczędności jakie chcemy uzyskać do końca 2021r. do poziomu 350 mln euro (wcześniej 275 mln euro). W ciągu pierwszego kwartału 2020 roku osiągnęliśmy oszczędności w wysokości 40 mln euro, wliczając jednorazowe oszczędności kosztów. Jeśli chodzi o przygotowanie się na potencjalny spadkiem popytu, rozpoczęliśmy przygotowania do wprowadzenia skróconego czasu pracy jeśli będzie to konieczne - dodała Bresky.

Stora Enso obecna jest w Polsce m.in. przez Stora Enso Poland S.A. (zakłady produkcyjne w Łodzi, Mosinie, Ostrołęce i Tychach), Stora Enso Wood Products Sp. z o.o. (tartak w Murowie).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz