/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Chiński import drewna z dużymi spadkami

Autor: oprac. red
Źródło: WRQ
Data: 2020-04-08


Epidemia koronawirusa w Chinach spowodowała gwałtowny spadek importu drewna na początku 2020r. W styczniu i lutym wartość importu kłód, tarcicy, ścieru i zrębek wyniosła 4,6 mld USD. Było to odpowiednio o 26% w porównaniu do tego samego okresu 2018r. i 14% w stosunku do roku 2019r.

Chiński import drewna z dużymi spadkamiChiński import drewna z dużymi spadkamiFot. WRQ

Jak informuje kwartalnik Wood Resource Quarterly, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2020r. w porównaniu z rokiem poprzednim, największy spadek ilościowy odnotowano w przypadku tarcicy iglastej (-26%) i kłód drewna iglastego (-20%). Wartościowo najbardziej ucierpiał import ścieru drzewnego, który był niższy o ponad 300 mln USD, oraz tarcicy z drewna iglastego, która spadł o 190 milionów USD.

Tarcica iglasta

W lutym 2020r. wielkość importu tarcicy iglastej do Chin oszacowano na 1,2 mln m3. To najniższy miesięczny wolumen od czterech lat. Dwaj najwięksi dostawcy tarcicy na chiński rynek to niezmiennie Rosja i Kanada. Podczas gdy ilość tarcicy zakupionej z Rosji w pierwszych dwóch miesiącach spadła o 16% to kraj ten zwiększył swój udział w rynku z 57% na początku 2019r. do 59% na początku 2020r. Z kolei znacząco spadł udział dostaw z Kanady, z 24 do 10%. Godną uwagi zmianą jest rosnący w ciągi ostatnich dwóch lat udział dostaw tarcicy z Europy z 8% w 2018r. do 18% w 2020r.

Kłody drewna iglastego

W styczniu i lutym 2020r. Chiny zaimportowały 5,1 mln m3 kłód drewna iglastego, w porównaniu z prawie 5,7 mln m3 w tym samym okresie w 2019r., przy czym całkowita wartość importu spadła z 800 mln USD do 640 mln USD. Rekordowe są zapasy kłód w chińskich portach, które sięgnęły ponad 7 milionów m3. To wynik zmniejszonego popyt na produkty drzewne oraz niedobory siły roboczej w portach i zakładach przetwórstwa drewna spowodowane epidemią koronawirusa. Sytuacja ta spowodowała gwałtowny spadek dostaw kłód praktycznie z wszystkie krajów. Wyjątkiem jest Nowa Zelandia (spadek tylko o 1% r/r) oraz Europa Środkowa (dostawy z Niemiec wzrosły o 200%, a z Czech o 320% r/r - głównie są to dostawy taniego świerka pozyskiwanego w wyniku gradacji kornika). Całkowita wielkość miesięczna przywozu kłód iglastych do Chin w lutym 2020r. była najniższa od lutego 2016r.

Zrębki drewna liściastego

Jedynym ważnym produktem, który wykazał wzrost wielkości importu w porównaniu z rokiem 2019 były zrębki z twardego drewna liściastego. W porównaniu do roku poprzedniego ich zakup wzrósł o 11%. Jak podaje WRQ, było to spowodowane głównie wyższą produkcją papierowych artykułów higienicznych w styczniu i lutym oraz oczekiwanie, że zapotrzebowanie na produkty tego sektora będzie nadal duże w drugim kwartale 2020r. Dostawy zrębek z Wietnamu i Chile wzrosły o około 20% r/r, podczas gdy z Australii spadły o 3%.

Ścier drzewny

Wielkość przywozu ścieru drzewnego do produkcji papieru wzrosła ilościowo o prawie 20% w stosunku do ubiegłego roku. przy czym szczególnie zauważalny był wzrost dostaw z Indonezji, Kanady, Finlandii i Szwecji. W wyniku niższych cen ścieru na światowych rynkach, niższa była jednak wartość importu tego produktu. Spadła ona o 308 mln USD czyli o 14% r/r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA