/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Dramatyczne prognozy dla branży meblarskiej

Autor: oprac. red
Źródło: B+R Studio
Data: 2020-03-26


Polska branża meblarska może w tym roku stracić conajmniej 17 miliardów złotych czyli 35% wartości produkcji sprzedanej w ubiegłym roku. Firmy produkujące meble zapowiadają likwidację 40 tys. miejsc pracy. Eksportowa wizytówka posiekać przemysłu stoi nad przepaścią.

Dramatyczne prognozy dla branży meblarskiejDramatyczne prognozy dla branży meblarskiejFot. D.Jabłoński

Jeszcze kilka tygodni temu polska branża meblarska świętowała rekordową sprzedaż i awans w rankingu największych eksporterów na świecie. Według wstępnych szacunków w 2019r. produkcja sprzedana mebli sięgnęła rekordowego poziomu 50,5 mld zł, a z wartością eksportu 11,2 mld euro Polska zajęła pierwsze m miejsce w Europa (wyprzedzając Niemcy) i drugie na świecie (za Chinami). Po optymistycznych planach na 2020r. nie zostało nic.

Koronawirus spycha meblarzy w przepaść
W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja polskich meblarzy stała się z dnia na dzień dramatyczna. Według ankiety przeprowadzonej przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli wśród firm branży meblarskiej, branżę czeka poważna zapaść.

Według optymistycznego wariantu zakładającego, że sytuacja epidemiczna w Polsce i w większości krajów europejskich zacznie się poprawiać od czerwca 2020 i przywrócona zostanie możliwość otwarcia placówek handlowych oraz nie będzie powtórnej fali wirusa na jesieni, szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku wyniesie zaledwie 33 mld zł co oznacza spadek o 35% wobec wyników osiągniętych w minionym roku.

Fot. B+R Studio

Jak informuje dr inż. Tomasz Wiktorski z B+R Studio, najtrudniejsza sytuacja jest w firmach produkujących meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym. Z kolei relatywnie najlepsza w mikro-firmach realizujących meble na wymiar. Wszystkie ankietowane firmy wskazały, że z dnia na dzień nastąpiło poważne ograniczenie zamówień.

Fot. B+R Studio

Aż 33% badanych wskazało, że zawiesza produkcję w kolejnym tygodniu - w większości są to firmy duże pracujące dla sieci handlowych. 40% firm zadeklarowało radykalne zmniejszenie produkcji, a 27% niewielkie zmniejszenie produkcji. Firmy działające na rynku kontraktowym i realizujące produkcję pod zlecenia posiadają portfel zamówień na 3-4 tygodnie, rzadko na dłużej, ale z uwagi na dynamiczną sytuację obawiają się o wycofywanie zleceń i uregulowanie zobowiązań za wykonane meble.

Powodem kryzysu w branży meblarskiej jest brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach i nagłym spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Drugim w hierarchii ważności problemem są zatory płatnicze. Nie są problemem w tym momencie absencje spowodowane koronawirusem, zaopatrzenie czy zapasy – żaden z tych aspektów nie został wskazany jako istotny problem.

Producenci mebli zapowiadają masowe zwolnienia
Pierwsze zwolnienia pracowników w firmach już mają miejsce. Na początek zredukowane zostały etaty obsadzane przez pracowników agencyjnych. Przedsiębiorstwa zapowiadają, że dalsze decyzje będą podejmować w zależności od rozwoju sytuacji. Największa grupa ankietowanych wskazuje, że masowe zwolnienia rozpoczną się najdalej za miesiąc. Zaledwie 15% uczestników ankiety zadeklarowało, że są w stanie przetrwać bez dużych zmian w obecnych warunkach.

Kryzys meblarzy przełoży się na inne sektory przemysłu drzewnego
Zatrzymanie produkcji przez producentów mebli oznacza poważne kłopoty dla innych sektorów przemysłu drzewnego. Fabryki mebli są głównym odbiorcą produkowanych w Polsce płyt drewnopochodnych są również strategicznym klientem wielu tartaków. Od początku mijającego tygodnia w rozmowach z redakcja Drewno.pl przedstawiciele tartaków wskazują na spadająca liczbę nowych zamówień i wycofywanie lub wstrzymywanie zamówień wcześniej złożonych.

Link do komentarza B+R Studio http://brstudio.eu/branza-meblarska-straci-w-tym-roku-17-miliardow-zlotych/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Covid19

Wszelkie przewidywania obarczone są dużym błędem. Kryzys dotknął wszystkich w równym stopniu, a więc przy pierwszej okazji z kryzysu lepiej wyjdą ci z przemyślaną strategią, płynnością i dostępnymi pracownikami (utrzymać ludzi jak tylko się da) oraz lepszymi procesami: mniej zapasów, krótszy czas realizacji (terminowość) większa elastyczność, wyższe OEE, wyższa jakość, przewidywalność. Zatory płatnicze - nam nie płacą faktur ale czy my płacimy naszym dostawcom ? Wzajemne zaufanie będzie podstawą branży jako całości : lasy państwowe ->tartaki -> fabryki mebli.

Marek Jagielski [11]Odpowiedz na ten komentarz2020-03-26 22:31:37

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA