/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Bydgoska Fabryka Obrabiarek do Drewna – 155 lat doświadczenia

Fabryka Obrabiarek do Drewna

Autor: Tomasz Chyła
Źródło: Fabryka Obrabiarek do Drewna
Data: 2020-02-25


Fabryka Obrabiarek do Drewna Sp. z o.o. jest w swojej branży najstarszym przedsiębiorstwem w Polsce, które nieprzerwanie od 1865 roku produkujące maszyny i urządzenia do obróbki i przerobu drewna, a obecnie również kompletne linie technologiczne dla przemysłu drzewnego. Oferuje m.in.: traki, obrzynarki, wielopiły, pilarki, frezarki, linie technologiczne dla traków itp. Poza sferą produkcji przedsiębiorstwo zapewnia stały serwis oraz posiada zaplecze techniczne prowadzące stały rozwój i modernizację produkowanych wyrobów.

Hala montażowa z początku XX wiekuHala montażowa z początku XX wiekuFot. FOD

Historia

Historia fabryki zaczęła się w roku 1865 gdy Carl Blumwe pod swoim nazwiskiem otworzył warsztat budowy i naprawy maszyn rolniczych w Bydgoszczy. Położenie miasta jako węzła komunikacyjnego i jego dynamiczny rozwój przemysłowy w XIX wieku sprawiły, że już po kilku latach fabryka zaczęła produkować obrabiarki do drewna i we współpracy z warsztatami kolejowymi osie wagonowe. W dzisiejszej lokalizacji fabryka Blumwego znajduje się od 1878 roku. W tym właśnie roku do spółki przystąpił syn założyciela Wilhelm i od tego czasu przedsiębiorstwo przyjęło nazwę „Carl Blumwei Syn Odlewnia Żelaza i Specjalna Fabryka Patentowych Osi Wagonowych i Maszyn do Obróbki Drewna” (C. Blumwe & Sohn Eisengiesserei u. Special - Fabrik für Patentwagenachsen und Holzbearbeitungsmaschinen).

Na początku napęd obrabiarek był zapewniony dzięki maszynie parowej a nowoczesne napędy elektryczne pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. W ostatnich latach XIX wieku w fabryce została wybudowana odlewnia żelaza a profil produkcji nakierowany był głównie na maszyny do obróbki drewna i „patentowane osie Wagonowe”. W 1892 roku fabryka została przekształcona w spółkę akcyjną, której dyrektorem zostaje Wilhelm Blumwe. Był to okres dalszego intensywnego rozwoju fabryki i wdrożenia programów socjalnych dla pracowników, takich jak utworzenie zakładowej kasy chorych i kasy pogrzebowej oraz ochronki do opieki nad dziećmi pracujących w fabryce rodziców. Po odrodzeniu się państwa polskiego fabryka została przyłączona do grudziądzkiej spółki Pomorska Fabryka Maszyn S.A., a od 1928 roku usamodzielniła się funkcjonując pod nazwą „Fabryka Traków i Maszyn do Obróbki Drzewa, dawniej C. Blumwe i Syn S.A. w Bydgoszczy”. W latach trzydziestych XX wieku fabryka weszła w kolejny okres rozkwitu. Asortyment wyrobów liczył ponad 300 typów maszyn. Oprócz traków produkowano wszelkiego rodzaju narzędzia stolarskie do obróbki maszynowej dla stolarni budowlanych, zakładów mebli, skrzynek, beczek, parkietów i wszelkiej galanterii drzewnej. Ogromnym sukcesem było w 1936 roku wprowadzenie do produkcji traku „Gigantic”, który nie miał konkurencji na całym świecie. Bydgoska fabryka zwyciężyła w tym czasie w zawodach traków tartacznych zorganizowanych w Berlinie.

Pracownicy fabryki w 1946 rokuPracownicy fabryki w 1946 rokuFot. FOD

W czasie II wojny światowej fabryka została zmilitaryzowana, lecz nadal prowadziła produkcję maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego. W 1945 roku fabryka wznowiła działalność, a dzięki staraniom pracowników i samorządu gospodarczego uniknęła wywozu maszyn i urządzeń do ZSRR. Początkowo wykonywała produkcję na potrzeby wojska, ale szybko powróciła do pierwotnego profilu produkcji dla potrzeb przemysłu drzewnego. Zgodnie z ówczesnym priorytetem rozwoju przemysłu ciężkiego została rozbudowana i od 1970 roku wyspecjalizowała się w produkcji linii technologicznych dla przemysłu tartacznego, natomiast produkcję maszyn innego typu zaczęto przekazywać do innych przedsiębiorstw. W latach 70 XX wieku nawiązano współpracę z firmami zachodnioniemieckimi w zakresie technologii łączenia drewna w długość, a poziom eksportu sięgał 40% produkcji sprzedanej i adresowany był głównie do krajów obozu komunistycznego. W ramach umów eksportowych pracownicy dokonywali montażu maszyn za granicą. Od 17 marca 2000 roku fabryka funkcjonuje jako spółka prawa handlowego.

Przegląd Stolarski. 15.09.1928 (Nr 18)Przegląd Stolarski. 15.09.1928 (Nr 18)Fot. FOD

Fabryka Obrabiarek do Drewna Sp. z o.o. jest w swojej branży najstarszym przedsiębiorstwem w Polsce, które nieprzerwanie od 1865 roku produkujące maszyny i urządzenia do obróbki i przerobu drewna, a obecnie również kompletne linie technologiczne dla przemysłu drzewnego. Oferuje m.in.: traki, obrzynarki, wielopiły, pilarki, frezarki, linie technologiczne dla traków itp. Poza sferą produkcji przedsiębiorstwo zapewnia stały serwis oraz posiada zaplecze techniczne prowadzące stały rozwój i modernizację produkowanych wyrobów.

Jakość

FOD jednak nie bazuje wyłącznie na tradycji. Innowacyjność i nastawienie na rozwój to drugi filar przedsiębiorstwa, które jako jedyne w Polsce jest producentem traków pionowych o mocy powyżej 30 kW. Profesjonalizm oraz nieustanne dążenie do nowoczesnych rozwiązań owocują systematycznie wprowadzanymi nowymi rozwiązaniami oraz rozbudową parku maszynowego. Traki i obrabiarki o różnych parametrach oraz kompletne, zoptymalizowane linie technologiczne, dostosowane są nawet do najbardziej wymagających klientów, a oprzyrządowanie podawcze czy rozdzielczo-odbiorcze robione jest pod indywidualne zamówienie.

Najpopularniejszytrak w asortymencie fabryki to FTAA-60Najpopularniejszytrak w asortymencie fabryki to FTAA-60Fot. FOD

Uznania

Trud włożony w pracę nad solidnością i niezawodnością wyrobów spotyka się z uznaniem specjalistów z branży.

W 2005 roku Fabryka Obrabiarek do Drewna została uznana za jedną z Najbardziej Innowacyjnych Firm. Pięć lat później otrzymała Diament Forbesa, a w 2016 roku na Między narodowych Targach Drema za Pilarkę Tarczową Wielopiłową DPPE 60 otrzymała Złoty Medal. W 2017 roku otrzymała dwie nagrody: Symbol Jakości i Niezawodności oraz Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play”, który otrzymała również 2018 i 2019 roku. Każda z tych zasłużonych nagród mobilizuje przedsiębiorstwo do dalszych wysiłków, by stawać się jeszcze lepszym w swoim fachu.

Odebranie certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play 2019 przez prezesa spółki Andrzeja WalkowiakaOdebranie certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play 2019 przez prezesa spółki Andrzeja WalkowiakaFot. FOD

Ekonomia i Rozwój

Solidność i jakość produktów jest znakiem firmowym FOD. Wyprodukowane przez Fabrykę Obrabiarek do Drewna traki przetestowały liczne zakłady na całym świecie. Mające opinię bezawaryjnych maszyny, śmiało rywalizują z rynkiem krajowym oraz zagranicznym, wyprzedzając konkurencję pod względem jakości.

Obecnie FOD jest silnym i stabilnym partnerem w przemyśle metalowym, maszynowym,
oraz drzewnym. To marka o ogromnym potencjale i śmiałych planach rozwojowych. Podjęcie współpracy z uczelniami wyższymi ma na celu opracowywanie rozwiązań umożliwiających
wprowadzanie na rynek nowej generacji maszyn i urządzeń, a planowana relokacja ma zapewnić potrzebną do rozbudowy i rozwoju przestrzeń.

Bydgoska Fabryka Obrabiarek do Drewna – 155 lat doświadczenia (Zdjęcia: 11)

Hala montażowa z początku XX wiekuPracownicy fabryki w 1946 rokuPrzegląd Stolarski. 15.09.1928 (Nr 18)Najpopularniejszytrak w asortymencie fabryki to FTAA-60Odebranie certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play 2019 przez prezesa spółki Andrzeja WalkowiakaBroszura z trakiem TG GiganticJednodniówka Okręgowego Komitetu Floty Narodowej 6.11.1929Pilarka taśmowa DRBA w kooperacji z firmą CanaliPodwójny trak GDWTrak GRA I-65 na stanowisku wystawowym MTP w Poznaniu w roku 1972.Widok FOD z końca XIX wieku

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA