/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RAPORT - TECHNOLOGIE

Włoskie maszyny do drewna coraz chętniej kupowane w Polsce

ACIMALL

Autor: Kamil Jabłoński
Źródło: ACIMALL
Data: 2019-12-06


Włochy w rosnącym eksporcie upatrują klucz do przezwyciężenia kryzysu oraz potwierdzenie tego, że Made-in-Italy jest synonimem jakości, elastyczności oraz innowacyjności. Polska z wartością eksportu na poziomie ponad 107 milionów euro i wzrostem rok do roku na poziomie 2% jest trzecim co do wielkości rynkiem dla włoskich producentów maszyn do obróbki drewna. Według raportu za rok 2018 przygotowanym przez ACIMALL jesteśmy najbardziej interesującym rynkiem w EU.

Fot. drewno.pl

Pomimo trwającego od kilku kwartałów wzrostu PKB Włoch na poziomie bliskim zeru włoscy producenci maszyn do obróbki drewna mogą być zadowoleni z wyników osiągniętych w 2018 roku.

Wg raportu rocznego przygotowanego przez ACIMALL (włoskie stowarzyszenie producentów maszyn do drewna - członek EUMABOIS) technologię maszyn do obróbki drewna nazwali „kwiatem w butonierce” włoskiego przemysłu ze względu na bardzo dobrą kondycję tego sektora pomimo dużego rozdrobnienia portfolio od maszyn tartacznych po wykończenie powierzchni, aż po kolejny proces obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych.

Rok 2018 był dla włoskich producentów najlepszym rokiem ostatnich dziesięciu lat. Znaczący wzrost z pierwszej połowy roku 2018 wspierany zarówno przez rynek własny jak i eksport oraz stabilna produkcja w drugiej połowie pozwoliła na zamknięcie roku z dwucyfrowym wynikiem wzrostu 10,6%. Duży wpływ na popyt maszyn w tym sektorze na rynku wewnętrznym ma trzecia pozycja na świecie pod względem produkcji mebli.

Należałoby zaznaczyć, że rynek skurczył się o blisko 40% podczas kryzysu z 2009 roku, po którym tylko częściowo odbudował się poziom produkcji, gdy nadszedł kolejny kryzys w latach 2012-2014. Stagnacja popytu zmusiła firmy do podjęcia bolesnych procesów reorganizacji. Od końca 2014 r. nastąpiło silne ożywienie, przy czym unowocześnione i dobrze zorganizowane firmy odzyskują utracone udziały w rynku, a w niektórych przypadkach nawet przekraczają poziomy sprzed kryzysu.

Nowe Prawo Sabatiniego i Przemysł 4.0

Głównym impulsem stymulującym produkcję we Włoszech wg autorów raportu był wprowadzony w 2014 pakiet rozwiązań dla małych i średnich firm nazwany „Nowym Prawem Sabatiniego”. W skład tego pakietu wchodziły m.in. ulgi podatkowe na badania i rozwój oraz tak zwane „super amortyzacje” (140%) oraz „hiper amortyzacje” (250%) na zakup nowych maszyn. Rozwiązania te przyczyniły się do unowocześnienia parku maszyn we włoskich przedsiębiorstwach oraz wspomogły cyfryzację oraz automatyzację procesów produkcyjnych co natomiast pozwoliło zwiększyć konkurencyjność na rynkach światowych. W 2019 roku włoski rząd kontynuuje ten program rozszerzając „hiper amortyzację” na różne poziomy i klasy.

Co eksportem maszyn do drewna do Polski?

Kraje europejskie są najważniejszym kierunkiem eksportu dla włoskich producentów (ponad 830 milionów euro (8,7% wzrostu r/r). Największym europejskim odbiorcą maszyn w 2018 roku były Niemcy z 112 milionami euro (-4,6% r/r) - co było do przewidzenia po rekordowym pod względem zamówień roku 2017.

Drugim co do wielkości rynkiem europejskim dla włoskich producentów jest Polska z ponad 107 milionami euro i wzrostem 2%. Według autorów raportu jesteśmy najbardziej interesującym rynkiem w EU. Odkąd przystąpiliśmy do Unii Europejskiej w 2004 nasze PKB podwoiło się, eksport potroił, a inwestycje bezpośrednie wzrosły z 45 do 200 miliardów euro. Poziom bezrobocia w tym czasie spadł z 20% do 6,8% z utworzeniem ponad 2 milionów nowych miejsc pracy. Do końca roku 2020 Polska ma do wykorzystania około 80 miliardów z Europejskiego Funduszu Spójności. Dodatkowo mamy do wykorzystania fundusze związane z rozwojem obszarów rolnych oraz różnego rodzaju pożyczki wspólnotowe w sumie o wartości ponad 100 miliardów Euro. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki oraz Komisji Europejskiej w 2019 roku wzrost polskiego PKB ma osiągnąć poziom 3,7% (3,6% w 2018 roku). Deficyt budżetowy mamy pod kontrolą na poziomie trochę ponad 50% PKB.

-Polski rynek jest najbardziej prężnym w Europie i ciągle idzie w górę. Jest to dla naszej Grupy bardzo ważny rynek - potwierdza Bartosz Dembowy Trade Sales Manager w  SCM Group Polska. -Widać jednak spore różnice pomiędzy klientami z USA i Niemiec, a zakupami realizowanymi przez nabywców z Polski. U tych pierwszych, ze względu na wysoki koszt pracownika, istnieje dużo większa chęć automatyzacji produkcji m.in. przez zastosowanie robotów. Bardzo duża ilość zakładów produkuje meble z wykorzystaniem nestingu. Z kolei w Polsce zamawianych jest dużo maszyn prostszych, przystosowanych do produkcji większych serii. Jest to związane z faktem, że wielu producentów mebli realizuje duże zlecenia jako podwykonawcy dla innych europejskich marek, a koszty pracy wciąż są stosunkowo niskie.

10 najważniejszych kierunków eksportowych włoskich producentów maszyn do drewna

10 najważniejszych kierunków eksportowych włoskich producentów maszyn do drewna10 najważniejszych kierunków eksportowych włoskich producentów maszyn do drewnaFot. drewno.pl

Import maszyn do Polski wyrażona w milionach euro w porównaniu z poprzednim rokiem

Import maszyn do Polski wyrażona w milionach euro w porównaniu z poprzednim rokiemImport maszyn do Polski wyrażona w milionach euro w porównaniu z poprzednim rokiemFot. drewno.pl

Import maszyn do Polski wyrażona w milionach euro w porównaniu z poprzednim rokiemImport maszyn do Polski wyrażona w milionach euro w porównaniu z poprzednim rokiemFot. drewno.pl

Na uwagę zasługuje wzrost sprzedaży pod kodem 846520 włoskich 200% oraz 129% niemieckich maszyn klasyfikowanych jako centra obróbcze, które mogą przeprowadzać różne rodzaje operacji obróbczych poprzez automatyczną zmianę narzędzia z magazynu lub podobnego narzędzia zgodnie z programem obróbki.

Kody produktów do tabeli

 • 8465.10.10 maszyny, które mogą wykonywać różne rodzaje operacji obróbczych, a narzędzia zmieniają się między tymi operacjami
 • 8465.10.90 maszyny, które mogą wykonywać różne rodzaje operacji obróbkowych bez wymiany narzędzi między takimi operacjami
 • 8465.20.00 centra obróbcze, które mogą przeprowadzać różne rodzaje operacji obróbczych poprzez automatyczną zmianę narzędzia z magazynu lub podobnego narzędzia zgodnie z programem obróbki
 • 8465.91.00 pilarki
 • 8465.92.00 strugarki, frezarki lub wyrzynarki
 • 8465.93.00 maszyny szlifowania lub polerowania
 • 8465.94.00 maszyny do gięcia lub montażu, w tym prasy
 • 8465.95.00 tokarki lub dłutarki
 • 8465.96.00 maszyny do dzielenia, krojenia lub parowania
 • 8465.99 pozostałe obrabiarki objęte pozycją 8465
 • 8479,30 prasy do produkcji płyt wiórowych lub płyt mdf, inne
 • 8466,92 części i akcesoria do maszyn objętych pozycją 8465

Liczba wyświetleń: 4568


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA