/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
HISTORIA

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie doposaża pracownie konserwatorskie

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Data: 2019-11-30


Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie k. Poznania realizuje projekt, dzięki któremu zespół konserwatorów otrzyma nowe narzędzia i możliwości pracy nad zachowaniem zabytków. Kwota dofinansowania otrzymana przez muzeum z Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego to blisko 120 tys. zł.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie doposaża pracownie konserwatorskieMuzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie doposaża pracownie konserwatorskieFot. D.Jabłoński

W ramach projektu muzeum w Szreniawie zakupiło specjalistyczne wyposażenia dla potrzeb czterech pracowni konserwatorskich, tj. pracowni uruchamiania zabytkowego sprzętu rolniczego, konserwacji drewna, konserwacji metalu oraz konserwacji rzeźby i rzemiosła artystycznego. Stanowiska pracy doposażono w mikroskop stereoskopowy z kamerami, stoły laboratoryjne i warsztatowe, wyciąg spalin samochodowych, podnośnik najazdowy nożycowy z wyposażeniem, wózek transportowy z podnoszoną platformą, przyczepę specjalistyczna. Urządzenia pozwolą na poprawę jakości i bezpieczeństwa prowadzonych prac z zakresu konserwacji zachowawczej obiektów muzealnych.

Mikroskop stereoskopowy w pracowni konserwacji drewnaMikroskop stereoskopowy w pracowni konserwacji drewnaFot. D.Jabłoński

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach umowy nr 10617/19/NIMOZ z dn. 10.10.209r. oraz środków przekazanych przez Urząd Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Kwoty dofinansowania wyniosły odpowiednio: 88.500 zł oraz 30.480 zł.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Gromadzone i prezentowane zbiory przedstawiają historię rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Działalność muzeum pozwala zwiedzającym nie tylko zapoznać się z narzędziami czy urządzeniami wykorzystywanymi w niedalekiej, jak i odległej historii, ale również zrozumieć skąd się bierze i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych.

Nowe wyposażenie usprawni prace konserwatorskieNowe wyposażenie usprawni prace konserwatorskieFot. D.Jabłoński

Zbiory muzealne, które można zobaczyć w Szreniawie dotyczą takich dziedzin, jak: technika, etnografia, historia, sztuka i przyroda. Sklasyfikowane są one w następujących grupach rzeczowych: kultura techniczna rolnictwa, chów i hodowla zwierząt (wraz z weterynarią i lecznictwem zwierząt), bartnictwo i pszczelarstwo, hodowla roślin i ogrodnictwo, chmielarstwo i wikliniarstwo, transport i komunikacja, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, rzemiosło wiejskie, łowiectwo i rybactwo śródlądowe, etnografia (sprzęt domowy, wyposażenie mieszkań, stroje ludowe, sztuka ludowa), historia (sztandary, numizmatyka, medalierstwo, sfragistyka, archiwalia, plakaty, afisze), sztuka (malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina artystyczna, ikonografia (fotografie, pocztówki, filmy).

W latach 2016-2019 muzeum w Szreniawie kosztem kilkunastu milionów złotych przeprowadziło modernizację pawilonów wystawienniczych, wystaw stałych oraz magazynów w których znajdują nie nieeksponowane zbiory zabytków. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. W jego ramach kompleksowo zmodernizowano 10 pawilonów wystawienniczych o łącznej powierzchni około 3.500 m2 powierzchni wystawienniczej i znajdujących się w nich stałych ekspozycji muzealnych oraz 2 magazyny zbiorów muzealnych i bibliotecznych o łącznej powierzchni magazynowej około 3000 m2.

Pracownia uruchamiania zabytkowego sprzętu rolniczego wyposażona została w nowy podnośnik najazdowyPracownia uruchamiania zabytkowego sprzętu rolniczego wyposażona została w nowy podnośnik najazdowyFot. Muzeum Szreniawa

Rozbudowa infrastruktury muzeum stworzyła warunki dla zastosowania nowych technologii, których stosowanie w działalności muzeum, a przede wszystkim w codziennej pracy jego pracowników stało się potrzebą chwili. Modernizacja dotyczyła wyposażenia pawilonów wystawienniczych, oświetlenia wystaw, aranżacji plastycznej i dostosowania wystaw dla osób niedowidzących. Ponadto wyposażono w nowoczesne regały przesuwne magazyn biblioteczny oraz wielopoziomowe regały magazyn zbiorów muzealnych.

Efektem prac są dostępne dla zwiedzających nowe lub przeprojektowane wystawy stałe: „Dzieje rolnictwa polskiego do XX wieku”, „Rzemiosło wiejskie”, „Przetwórstwo rolno-spożywcze”, „Hodowla roślin”, „Paszoznawstwo”, „Leczenie i weterynaria”, „Chów i hodowla zwierząt”, „Inseminacja”, „Historia transportu wiejskiego”, „Muzeum Tarpana”. To oczywiście nie wszytko co w szreniawskim muzeum można obejrzeć. W grupie zbiorów technicznych na szczególną uwagę zasługuje kolekcja siedmiu lokomobil parowych. Najstarszą jest mała lokomobila angielska Robey& Company z 1895 roku, najmłodszą zaś wielka lokomobila samobieżna Kemna-Breslau z 1927 roku. Są w wśród nich również dwie lokomobile wyprodukowane przez zakłady H. Cegielskiego Sp. Akc. w Poznaniu w 1919 i 1924 roku.. Nie mniej interesujący jest zbiór ciągników używanych w rolnictwie na ziemiach polskich wyprodukowanych przez firmy: Lanz, Deutz, Zetor, Ursus i Fordson.

Muzeum Rolnictwa w SzreniawieMuzeum Rolnictwa w SzreniawieFot. D.Jabłoński

Na terenie muzeum znajduje się też kolekcja m.in. kilkunastu samolotów rolniczych, w tym jedyny na świecie rolniczy samolot o napędzie odrzutowym PZL M-15 Belphegor produkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w zakładach WSK PZL w Mielcu.

W zbiorach etnograficznych ważne miejsce zajmuje kolekcja drewnianej rzeźby ludowej przedstawiającej sceny rodzajowe z życia codziennego mieszkańców wsi oraz bogata kolekcja ceramiki ludowej reprezentująca niemalże wszystkie ośrodki ceramiczne w Polsce. Równie interesująca jest zebrana przez muzeum kolekcja skrzyń ludowych.

Więcej na temat Muzeum w Szreniawie na stronie: www.muzeum-szreniawa.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA