/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RENOWACJA MEBLI

Wystawa: Wędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Data: 2019-11-29


Od niedzieli 17. listopada w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, w Zamku Przemysła oglądać można wystawę pod tajemniczym tytułem "Wędrując przez Klein Flottbek". Wraz z wydarzeniami jej towarzyszącymi stanowi gratkę dla osób interesujących się renowacją mebli.

Wędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk UżytkowychWędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk UżytkowychFot. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Przedmioty zużywają się i ulegają zmianom. Tak dzieje się także i z meblami. Celem tej niewielkiej wystawy "Wędrując przez Klein Flottbek" jest pokazanie procesu konserwacji pary północnoniemieckich krzeseł z końca XVIII wieku w typie projektów Thomasa Sheratona. Konserwacji, która przywróciła im ich pierwotny charakter: czerwonawe - imitujące mahoń - wybarwienie szkieletów oraz pierwotny kształt tapicerki.

Klein Flottbek to dziś elegancka, willowa dzielnica Hamburga. Jednak w końcu XVIII i na początku XIX wieku było to przedmieście Altony, dziś dzielnicy Hamburga, wówczas odrębnego, rywalizującego z nim miasta leżącego w obrębie królestwa Danii.

To na terenie Klein Flottbek powstawały wspaniałe podmiejskie domy bogatych tamtejszych kupców i senatorów. Budynki te wznosili zazwyczaj architekci wykształceni na akademii w stołecznej i nieodległej Kopenhadze, która była jednym z najważniejszych w Europie centrów klasycyzmu. Kontakty handlowe i kształtowana przez nie otwartość na świat społeczeństw - wielkich portowych miast leżących nad Morzem Północnym były podglebiem dla napływu idei i artystycznych impulsów z Anglii. Zapewne nigdy nie ustalimy z całą pewnością czy krzesła, których konserwacja oraz istotna i widowiskowa przemiana jest treścią naszej wystawy pochodzą rzeczywiście z Altony, z Klein Flottbek - ale z pewnością pochodzą z tego kręgu artystycznego.

Wystawę oglądać można do 5. stycznia 2020r.

W trakcie trwania wystawy odbędzie się seria spotkań:

O konserwacji krzeseł Sheratona
Uczestniczą: Urszula Dąbrowska, Kierownik Pracowni Konserwacji Mebli MNP oraz Tomasz Pokorski i Sławomir Jahns renowatorzy mebli. Prowadzenie: Wojciech Lipowicz.
Niedziela 24.11.2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

Co trzeba wiedzieć o meblach angielskich
Czym dla nas jest wzornictwo skandynawskie tym trzysta lat temu było meblarstwo angielskie – wyznacznikiem stylu, dobrego gustu, powiewem nowoczesności! A jak to się stało, że to właśnie „wyspiarze” nadali ton wnętrzom na starym i nowym kontynencie?
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
Niedziela 8.12.2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

„Altona muß zurück an Dänemark”
Piękna kraina sielskich krajobrazów, willi zatopionych w bujnych ogrodach nad szumiącą rzeką… Altona… dziś przedmieście Hamburga, dawniej ziemski raj. Klimat tego wyjątkowego miejsca, jak mityczna Arkadia, wciąż czeka na odkrycie!
Prowadzenie: Wojciech Lipowicz,
Niedziela 15. 12. 2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

Żegnając Klein Flottbek
W Muzeum Sztuk Użytkowych dawne przedmioty opowiadają o człowieku. Meble potrafią to doskonale! Na zakończenie wystawy raz jeszcze zabierzemy państwa do Klein Flottbek – arkadyjskiej krainy nad Łabą.
Refleksje na pożegnanie z wystawą.
Uczestniczą: Michał Błaszczyński i Wojciech Lipowicz.
Niedziela 5.01.2020 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA