/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RENOWACJA MEBLI

Wystawa: Wędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Data: 2019-11-29


Od niedzieli 17. listopada w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, w Zamku Przemysła oglądać można wystawę pod tajemniczym tytułem "Wędrując przez Klein Flottbek". Wraz z wydarzeniami jej towarzyszącymi stanowi gratkę dla osób interesujących się renowacją mebli.

Wędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk UżytkowychWędrując przez Klein Flottbek - Proces konserwacji krzeseł ze zbiorów Muzeum Sztuk UżytkowychFot. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Przedmioty zużywają się i ulegają zmianom. Tak dzieje się także i z meblami. Celem tej niewielkiej wystawy "Wędrując przez Klein Flottbek" jest pokazanie procesu konserwacji pary północnoniemieckich krzeseł z końca XVIII wieku w typie projektów Thomasa Sheratona. Konserwacji, która przywróciła im ich pierwotny charakter: czerwonawe - imitujące mahoń - wybarwienie szkieletów oraz pierwotny kształt tapicerki.

Klein Flottbek to dziś elegancka, willowa dzielnica Hamburga. Jednak w końcu XVIII i na początku XIX wieku było to przedmieście Altony, dziś dzielnicy Hamburga, wówczas odrębnego, rywalizującego z nim miasta leżącego w obrębie królestwa Danii.

To na terenie Klein Flottbek powstawały wspaniałe podmiejskie domy bogatych tamtejszych kupców i senatorów. Budynki te wznosili zazwyczaj architekci wykształceni na akademii w stołecznej i nieodległej Kopenhadze, która była jednym z najważniejszych w Europie centrów klasycyzmu. Kontakty handlowe i kształtowana przez nie otwartość na świat społeczeństw - wielkich portowych miast leżących nad Morzem Północnym były podglebiem dla napływu idei i artystycznych impulsów z Anglii. Zapewne nigdy nie ustalimy z całą pewnością czy krzesła, których konserwacja oraz istotna i widowiskowa przemiana jest treścią naszej wystawy pochodzą rzeczywiście z Altony, z Klein Flottbek - ale z pewnością pochodzą z tego kręgu artystycznego.

Wystawę oglądać można do 5. stycznia 2020r.

W trakcie trwania wystawy odbędzie się seria spotkań:

O konserwacji krzeseł Sheratona
Uczestniczą: Urszula Dąbrowska, Kierownik Pracowni Konserwacji Mebli MNP oraz Tomasz Pokorski i Sławomir Jahns renowatorzy mebli. Prowadzenie: Wojciech Lipowicz.
Niedziela 24.11.2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

Co trzeba wiedzieć o meblach angielskich
Czym dla nas jest wzornictwo skandynawskie tym trzysta lat temu było meblarstwo angielskie – wyznacznikiem stylu, dobrego gustu, powiewem nowoczesności! A jak to się stało, że to właśnie „wyspiarze” nadali ton wnętrzom na starym i nowym kontynencie?
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
Niedziela 8.12.2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

„Altona muß zurück an Dänemark”
Piękna kraina sielskich krajobrazów, willi zatopionych w bujnych ogrodach nad szumiącą rzeką… Altona… dziś przedmieście Hamburga, dawniej ziemski raj. Klimat tego wyjątkowego miejsca, jak mityczna Arkadia, wciąż czeka na odkrycie!
Prowadzenie: Wojciech Lipowicz,
Niedziela 15. 12. 2019 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.

Żegnając Klein Flottbek
W Muzeum Sztuk Użytkowych dawne przedmioty opowiadają o człowieku. Meble potrafią to doskonale! Na zakończenie wystawy raz jeszcze zabierzemy państwa do Klein Flottbek – arkadyjskiej krainy nad Łabą.
Refleksje na pożegnanie z wystawą.
Uczestniczą: Michał Błaszczyński i Wojciech Lipowicz.
Niedziela 5.01.2020 r., godz. 12.00. Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział MNP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz