/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

5 sposobów na wykorzystanie sklejki po rozszalowaniu stropu

Baukrane

Autor:
Źródło: Baukrane
Data: 2019-11-22


Z powodu wysokiej odporności na zginanie, sklejka szalunkowa może być wykorzystywana jeszcze przez długi czas po rozszalowaniu szalunku stropowego, co więcej na różne sposoby. Aby jednak sklejka utrzymała swoją trwałość, niezbędna będzie jej odpowiednia konserwacja za sprawą czyszczenia.

5 sposobów na wykorzystanie sklejki po rozszalowaniu stropu5 sposobów na wykorzystanie sklejki po rozszalowaniu stropuFot. Baukrane

1. Zbudowanie poszycia na więźbie dachowej

Więźbę dachową zbudować można przy pomocy otwartej dyfuzyjnie płyty pilśniowej, MFP, czy OSB-4. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać rozszalowaną sklejkę szalunkową, co pozwoli na osiągnięcie odpowiedniej sztywności i wytrzymałości chroniącej przed potencjalnymi odkształceniami.  Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za jej wdrożeniem jest możliwość obudowania za jej pomocą zakrzywionych elementów połaci dachowych, takich jak narożniki o falistym kształcie.

2. Zbudowanie podłogi (ślepej) na strychu

Użycie sklejki do zbudowania ślepej podłogi na strychu jest przede wszystkim korzystne ze względów finansowych – posiadamy już przecież niezbędny materiał, w związku z czym nie musimy kupować chociażby płyt OSB. Należy jednak pamiętać o zaimpregnowaniu jej za pomocą żywicy, co stanowi dodatkową ochronę przed negatywnymi skutkami działania wilgoci.

3. Powtórne użycie na szalunki

Istnieje możliwość ponownego użycia sklejki na szalunki, należy jednak pamiętać, że tyczy się to jedynie wytrzymalszych modeli - pominąć trzeba zatem te mniej odporne na wilgoć, jak sklejka brzozowa FC. Tworząc szalunek, należy pamiętać o zapewnieniu dużej ilości desek i fakcie, że jest to proces czasochłonny.

Fot. Baukrane

Na zdjęciu: Sklejka szalunkowa Baukrane

4. Stworzenie podbitki na więźbie dachowej od spodu podtrzymującej ocieplenie

Przeważnie w kwestii wyboru podbitki stosuje się te drewniane i z PVC, nie oznacza to jednak wykluczenia tej ze sklejki. Umożliwia ona dowolne docinanie, a w konsekwencji dostosowanie do różnych sytuacji oraz warunków pracy. Rozwiązanie to charakteryzuje się przy tym sprawnością i łatwością w kwestii montażowej, co jest szczególnie ważne, chociażby w przypadku osób chcących samodzielnie ułożyć podsufitkę.

5. Obijanie ścian w budynkach gospodarczych i garażowych

Budynki gospodarcze i garażowe należą do tych intensywnie eksploatowanych, nie tylko ze względu na częstotliwość użytkowania, ale i charakter wykonywanych czynności. Stąd też może dojść do sytuacji, gdy wykorzystywany tam sprzęt w znacznym stopniu uszkodzi ściany. Z kolei te obite przy użyciu sklejki, cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, co ogranicza potencjalne szkody.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych informacji można zauważyć, że funkcjonowanie sklejki nie kończy się na szalunku stropowym. Należy jednak pamiętać, aby zbyt wcześnie go nie rozszalować, beton bowiem swoją pełną wytrzymałość uzyskuje po upływie 28 dni od jego wylania. Niedostosowanie się do tego poskutkuje zwiększoną podatnością stropu na ugięcie czy zarysowanie.

 

5 sposobów na wykorzystanie sklejki po rozszalowaniu stropu (Zdjęcia: 3)

5 sposobów na wykorzystanie sklejki po rozszalowaniu stropuSklejka szalunkowa Baukrane

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA