/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO I ARCHITEKTURA

Jak powiązać funkcjonalne strefy przestrzenne w modelu otwartym domu jednorodzinnego?

Autor:
Źródło: Domowe Klimaty
Data: 2019-08-21


Model otwarty w projektach nowoczesnej architektury jednorodzinnej jest coraz bardziej modny i doceniany, już nie tylko przez projektantów, ale również klientów biur architektonicznych. Jak dobrze przenieść swoje potrzeby związane z codziennym użytkowaniem domu na tak zdefiniowany projekt? Oto wskazówki, które przydadzą się inwestorom.

Jak powiązać funkcjonalne strefy przestrzenne w modelu otwartym domu jednorodzinnego?Jak powiązać funkcjonalne strefy przestrzenne w modelu otwartym domu jednorodzinnego?Fot. Domowe Klimaty

Wygodna, oryginalność oraz wysoka funkcjonalność w rozkładzie pomieszczeń domowych – to cechy, na które zwracają uwagę architekci, i których oczekują od projektu klienci. Połączenie wysokich wymagań inwestorów, z możliwościami urbanistycznymi działki, a także przestrzennym planem zabudowy, otrzymanym dla określonej lokalizacji, jest trudne i czasochłonne. Nie zawsze udaje się dobrze rozwiązać problem wygórowanych oczekiwań i okrojonego budżetu na inwestycję. Dlatego ważna jest rozmowa z architektem, poprowadzona na każdym etapie projektu. Systematycznie wprowadzane zmiany oraz szczera rozmowa z projektantem, jest niezwykle ważna dla uzyskania projektu domu, skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Jakie strefy funkcjonalne należy wyróżnić w modelu otwartym domu jednorodzinnego?

Główną strefę i jednocześnie o największym metrażu stanowi salon, połączony już teraz w prawie każdym projekcie z kuchnią, a także z częścią jadalnianą. Te trzy wygodne pomieszczenia tworzą jedną, dużą i przestronną przestrzeń. Połączone z holem i przechodzące płynnie w korytarz, zgrabnie wyznaczają centralne miejsce w domu. Nie ma tutaj miejsca na zbędne pomieszczenia, ograniczone ścianą działową.

Funkcjonalna strefa salonowa ma w takich projektach, najczęściej nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Sprytnie zaaranżowana, pozwala na dobrą organizację zarówno miejsca do wypoczynku, jak i do gotowania i wspólnych posiłków. Z dobrze rozprowadzoną wentylacją pomieszczeń oraz projektem kuchennej zabudowy, nie ma obawy o trudność odgrodzenia od siebie poszczególnych stref.

Uwaga! Jeśli jesteś na etapie urządzania otwartej strefy wypoczynkowej w domu i chcesz uzyskać spójny efekt wykończenia z kuchnią to kieruj się jedną paletą barw pokrewnych. W każdym projekcie sprawdzi się kolor biały, zestawiony z beżem, szarością oraz brązem. Ciekawym trikiem na zaakcentowanie ściany, może być przedłużenie paneli podłogowych na powierzchni pionowej, przy której zawiśnie telewizor. To sprawdzony trik projektantów, którzy chcą wprowadzić do wnętrza styl skandynawski.

Pomieszczenia gospodarcze, garaż i garderoba – gdzie je umieścić?

Choć to pomieszczenia niezwykle ważne i konieczne do zaaranżowania w każdym domu, to w przypadku otwartych domów jednorodzinnych odgrywają rolę drugoplanową. Przynajmniej biorąc pod uwagę główny rozkład pomieszczeń oraz ich usytuowanie w planie domu.

Garaż oraz pomieszczenie gospodarcze warto połączyć ze sobą, tworząc w ten sposób wygodną strefę roboczą. Jeśli wielkość – a przede wszystkim szerokość działki na to pozwala, można ograniczyć budynek do parteru, a dodatkowo wydzielić niedużą przestrzeń na łazienkę przy sypialni i łazienkę w strefie gościnnej. W ten sposób uzyskamy w domu część gościnną oraz tę, do której dostęp będą mieli wyłącznie mieszkańcy domu.

Przy projektach nowoczesnych, gdzie duże znaczenie odgrywają niczym nieograniczone przestrzenie, nie należy obawiać się przesunięcia linii sufitu o kilka centymetrów w górę. Co prawda wysokie pomieszczenie będzie wymagało większego nakładu środków poniesionych na ogrzewanie, ale efekt wizualny z pewnością będzie bardzo nowoczesny.

Jeśli dodatkowo dołożymy do projektu dużą liczbę przeszkleń: okna narożne, duże okna tarasowe czy też przeszklenia dachu, to z pewnością taki projekt, przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom natury i innowacyjnych rozwiązań architektonicznych.

Aby dobrze rozplanować wszystkie strefy w domu, konieczna jest pomoc fachowca, czyli doświadczonego architekta, który poprowadzi nas przez cały proces budowlany. Idąc na pierwsze spotkanie z projektantem warto jednak mieć już jakiś zamysł wymarzonej konstrukcji. Wiele ciekawych projektów domów jednorodzinnych - DomoweKlimaty.pl warto tam zajrzeć po garść inspiracji.

Przeczytaj także o Trendach w nowoczesnych dachach bezokapowych o konstrukcji stodoły.

Liczba wyświetleń: 3580


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA