/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Nadchodzi kryzys w branży drzewnej?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-07-11


Wiodący europejscy producenci maszyn do drewna prognozują spadek zamówień ze strony przedsiębiorstw zajmujących się przerobem i obróbką drewna. Wszystko wskazuje, że kończy się dobra koniunktura w branży drzewnej.

Nadchodzi kryzys w branży drzewnej?Nadchodzi kryzys w branży drzewnej?Fot. D.Jabłoński

Historyczne dane wskazują, że europejska branża drzewna podąża śladem innych gałęzi gospodarki z lekkim opóźnieniem. Koniunktura w gospodarce europejskiej wyraźnie się pogorszyła już w 2018r. kiedy wzrost gospodarczy w UE wyniósł 1,9% i był znacznie niższy niż rok wcześniej (2,4%). Tymczasem sektor drzewny po kryzysie z 2009r. i niestabilnym okresie trwającym do 2012r., od 2013r. notował stałe wzrosty, które przekładały się na nowe inwestycje, które wpływały na rosnącą sprzedaż maszyn i urządzeń do przerobu i obróbki drewna. Teraz dane z rynku maszyn wskazują, że 6 letnia hossa się skończyła i dla branży nadchodzą gorsze czasy.

Pomimo zamówień wartych 40 mln USD, jakie włoski producent obrabiarek do drewna - Grupa Biesse - zebrał podczas majowych targów Ligna w Hanowerze, zarząd spółki obniżył prognozę wyników finansowych na rok 2019. W wydanym komunikacie spółka poinformowała, że bieżący rok najprawdopodobniej zamknie przychodami na poziomie 680-690 mln euro, wynikiem EBITDA w przedziale 62-65 mln euro oraz zyskiem netto. Według Biesse dostrzegalne jest spowolnienie dynamiki sprzedaży, które wpływa na całą branżę maszyn i urządzeń do obróbki drewna. Spadek zamówień firmy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem 2018r. wynosi ok. 15%. Główny konkurent firmy w segmencie maszyn stolarskich zanotował w tym samym czasie sprzedaż niższą o 19%.

"Ostateczny konsensus w sprawie trendu światowej gospodarki na najbliższe 12-18 miesięcy pozostaje niepewny ze względu na powszechną niestabilność polityczną i gospodarczą wpływającą na rynek" - podsumowuje sytuację zarząd Biesse.

Z opublikowanych przez stowarzyszenie Acimall informacji za 2018r. wynika, że mimo rekordowych wyników jakie w ubiegłym roku zanotowali włoscy wytwórcy maszyn do obróbki drewna w minionym roku, to już w IV kwartale ich optymizm co do przyszłości wydawał się słabnąć. Jak podkreślono, głównie ze względu na niepewność możliwych scenariuszy dla globalnego rynku, na które wpływ mają wciąż zmieniające się doniesienia dotyczące Brexitu oraz stosunków handlowych USA-Chiny. Końcówka ubiegłego roku dla Włochów oznaczała ponad 13% spadek zamówień zagranicznych.

Spowolnienie dynamiki rynku podkreślają również inne badania sektorowe prowadzone przez organizacje skupiające producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna takie jak niemieckie VDMA, włoskie UCIMA, jak również oficjalne i nieoficjalne dane dotyczące tegorocznej sprzedaży realizowanej przez największych europejskich producentów maszyn dla branży drzewnej. Wszystkie one wskazują, że w pierwszych 5 miesiącach bieżącego roku znacząco obniżył się poziom zamówień w stosunku do wyników uzyskiwanych w poprzednich czterech latach (2015–2018).

Liczba wyświetleń: 4390


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA