/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Certyfikacja

Certyfikat FSC® CoC w 6 krokach - bezpłatny poradnik do pobrania

Quality Austria

Autor:
Źródło: Quality Austria
Data: 2019-07-04


Szansa na nowe kontrakty, współpraca z dużymi sieciami handlowymi, większe możliwości eksportu produktów m.in. do krajów Unii Europejskiej oraz pewność wykorzystania legalnego drewna. Posiadanie certyfikatu FSC®®CoC ma wiele zalet. Jego brak z kolei może znacząco ograniczyć możliwości dalszego rozwoju w branży drzewnej wielu przedsiębiorcom.

Fot. Quality Austria

Certyfikat FSC® CoC. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?

W Polsce certyfikatu FSC® CoC od swoich kontrahentów wymagają głównie producenci wykorzystujący drewno lub papier w produktach eksportowanych na zachód, dostarczający do sieci handlowych lub startujący w przetargach.

Kontrola łańcucha pochodzenia produktu FSC® CoC to informacja o drodze, jaką przebyły produkty od momentu pozyskania drewna lub w przypadku surowców wtórnych od momentu, kiedy zostały odzyskane aż do chwili ich sprzedaży z oświadczeniem FSC® CoC lub sprzedaży gotowego produktu oznaczonego etykietą FSC®.

Forest StewardshipCouncil (FSC®) to jedna z najbardziej uznanych organizacji na świecie promujących standardy certyfikacji leśnej. Znak FSC® na produktach jest poświadczeniem, że drewno pochodzi z legalnego źródła, a wszystkie firmy zajmujące się jego obróbką przestrzegają tych samych wytycznych.

FSC® CoC mnie to nie dotyczy. Czy, aby na pewno?

Prowadząc biznes nie musisz wcale docierać ze swoimi produktami lub usługami na zachód, czy współpracować z największymi firmami, aby potrzeba posiadania certyfikatu FSC® CoC była dla Ciebie ważna, a w wielu przypadkach konieczna.

Jednym z powodów może być twój kluczowy Klient, który posiada certyfikat FSC® CoC i od dostawców wymagać będzie obecności w tzw. łańcuchu dostaw.

Ilość certyfikatów w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. W roku 2012 było to 631 firm, w 2019 jest to już ponad 2643 przedsiębiorstw. Niedługo może okazać się, że ktoś z twoich partnerów biznesowych przystępuje do certyfikacji FSC® CoC. Brak certyfikatów Twoim wypadku może ograniczyć dalszą wymianę handlową. Dlaczego?

Przerywasz „łańcuch dostaw”? Przegrywasz z konkurencją  

Fot. Quality Austria

Niezależnie od tego, czy pozyskujesz drewno z certyfikowanych lasów z poświadczeniem legalności, zajmujesz się jego częściową obróbką np. w tartaku, który posiada certyfikat FSC®, przewozisz drewno pomiędzy kontrahentami, czy tylko pośredniczysz w sprzedaży, jako „trader” certyfikat może przydać się szybciej niż myślisz.

Jeśli sam nie poosiadasz certyfikatu FSC®, to przerywasz „łańcuch dostaw" (o ile kolejny etap wiąże się ze zmianą własności produktu).

W konsekwencji każdy, kto skorzysta z drewna lub produktu drzewnego od Ciebie (nawet, jeśli pochodzi ono z lasu z certyfikatem FSC® CoC) nie może posługiwać się na tym produkcie znakiem FSC®.

W takiej sytuacji część klientów posiadających certyfikat FSC® CoC rezygnuje
z kontrahentów „bez znaku” lub jeśli wcześniejsze relacje biznesowe były wartościowe, sugeruje swoim dostawcom przejście audytu certyfikacyjnego.

Często właściciele tartaków lub firmy transportujące drewno nie mają informacji o tym, gdzie ostatecznie zostanie użyte drewno, z którym mieli kontakt. Dla części naszych Klientów zaskoczeniem było nagłe wymaganie certyfikatu przez jednego z ich kluczowych dostawców.

Certyfikatu nie można uzyskać „wstecz”, a samo przygotowanie się do certyfikacji przez niezależną jednostkę taką jak np. Quality Austria-Polska może zająć od kilku do nawet kilkunastu dni – warto więc wziąć to pod uwagę, zanim będzie za późno.

Certyfikacja FSC®®CoC – łatwiej niż myślisz

Klienci, którzy posiadają już certyfikat FSC® CoC wskazywali, że przed podjęciem decyzji przez długi czas powstrzymywały ich powtarzające się obawy.

Obawa 1: Certyfikacja FSC®CoC jest skomplikowana i wymaga dużo pracy

Wbrew pozorom, jeśli prowadzisz działalność przestrzegając przepisów, regulacji prawnych, przejście certyfikacji nie powinno stanowić większego wyzwania. W wielu wypadkach nie musisz korzystać z pomocy konsultantów i firm specjalizujących się we wdrożeniach.

Wystarczy bowiem odpowiednie uporządkowanie dokumentów i procesów produkcji. Żeby ułatwić przygotowanie do certyfikacji FSC® zespół Quality Austria-Polska przygotował bezpłatny poradnik pod nazwą: Certyfikat FSC®w 6 krokach

Obawa 2: Certyfikat FSC® CoC jest drogi

Większość naszych Klientów podkreśla, że koszt uzyskania certyfikatu oraz roczna opłata za korzystnie z certyfikatu zwróciły im się średnio podczas pierwszego lub drugiego zlecenia w ramach „łańcucha dostaw”.

W wielu przypadkach naszym Klientom otworzyły się nowe możliwości sprzedaży, a do współpracy wrócili kontrahenci, z którymi wcześniej stracili kontakt.

Co ważne posiadanie certyfikatu FSC® CoC nie obliguje firmy do korzystania jedynie z certyfikowanego drewna. Nadzorem objęte jest tylko drewno i produkty certyfikowane.

Pobierz bezpłatny poradnik: Certyfikat FSC®CoCw 6 krokach

 Jeśli zastanawiasz się, czy certyfikat FSC® CoC przyda się Twojej firmie i chcesz dowiedzieć  się więcej, pobierz bezpłatny poradnik. Omawiamy w nim jak szybko i skutecznie przygotować się do audytu certyfikacji.

Możesz też skontaktować się z konsultantem Quality Austria-Polska, aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić ile kosztuje proces certyfikacji i co będzie do niego potrzebne.
Pobierz poradnik: https://certyfikat-FSC®.qualityaustria.com.pl/

Poradnik "Certyfikat FSC w 6 krokach"Poradnik "Certyfikat FSC w 6 krokach"Fot. Quality Austria

Masz pytania odnośnie certyfikatu FSC? Zadzwoń lub napisz.

JAKUB HABRASZKA
jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
tel.: 505 424 202

------
Artykuł powstał przy współpracy Quality Austria-Polska.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA