/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Gerhard Schickhofer tegorocznym laureatem Nagrody Marcusa Wallenberga

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Marcus Wallenberg Prize
Data: 2019-03-27


Lauretem Nagrody Marcusa Wallenberga za rok 2019 został prof. Gerhard Schickhofer. Nagoda została przyznana za badania i transfer wiedzy dotyczący CLT (cross-laminated timber - drewno klejone krzyżowo). Dzięki powstaniu tego wytrzymałego i przyjaznego dla środowiska materiału konstrukcyjnego na całym świecie trwa ekspansja wieżowców z drewna.

Prof. Gerhard Schickhofer, laureat Nagrody Marcusa Wallenberga 2019Prof. Gerhard Schickhofer, laureat Nagrody Marcusa Wallenberga 2019Fot. Marcus Wallenberg Prize

Celem fundatorów Nagrody Marcusa Wallenberga jest uznanie, zachęcanie i stymulowanie przełomowych osiągnięć naukowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poszerzania wiedzy i rozwoju technicznego w dziedzinach ważnych dla leśnictwa i przemysłu leśnego.

Komitet przyznający nagrodę Fundacji Marcusa Wallenberga stwierdził w uzasadnieniu nominacji, że prof. Gerhard Schickhofer wniósł wkład naukowy i inżynieryjny niezbędny do standaryzacji rozwoju CLT i umożliwienia jego przyjęcia jako materiału budowlanego. Gerhardowi Schickhofer udało się również przenieść wiedzę naukową do praktycznych zastosowań. Jego przyjazne dla użytkownika narzędzia programowe i podręczniki miały ogromny wpływ na tę dziedzinę.

Uznanie zdobył również Instytut Inżynierii Drewna i Technologii Drewna oraz Centrum Kompetencji przy Uniwersytecie Technologicznym w Grazu (Austria), które wyróżniają się badaniami ukierunkowanymi na zastosowanie CLT w praktyce. Obie organizacje zapewniają branży wsparcie techniczne, testy i szkolenia.

-Pasja i zaangażowanie Gerharda Schickhofera w dziedzinie CLT odegrały kluczową rolę w upowszechnieniu zastosowania drewna do budowy masywnych i wysokich konstrukcji. Jego praca była przełomowa w interpretowaniu możliwości technologicznych CLT dla architektów i projektantów - mówi prof. Johanna Buchert, przewodnicząca Komitetu.

Nagroda Marcusa Wallenberga z 2019r. o wartości 2 mln koron szwedzkich zostanie wręczona laureatowi przez króla Szwecji podczas ceremonii w Sztokholmie w październiku tego roku.

CLT - cross-laminated timber / drewno klejone krzyżowoCLT - cross-laminated timber / drewno klejone krzyżowoFot. MWP (Rys. pochodzi z książki "100 UK CLT Projects", Waugh Thistleton Architects. https://www.thinkwood.com/clt100book)

Wytrzymałe i stabilne elementy konstrukcyjne
Drewno klejone krzyżowo, CLT (cross-laminated timber), składa się z kilku sklejonych poprzecznie warstw litego drewna. Poszczególne elementy klejone są w płyty o długości do 20 metrów, szerokości 4 metrów i grubości uzależnionej od przeznaczenia. Sklejone płyty są stabilne wymiarowo i charakteryzują się wysokimi parametrami mechanicznymi przy stosunkowo niskiej wadze. Są również łatwe do przetwarzania, kształtowania, a nawet zakrzywiania przy użyciu nowoczesnych technologii produkcji. Wszystkie te cechy umożliwiły budowanie nowoczesnych wieżowców z drewna.

Obecnie na świecie powstaje wiele projektów, które konkurują ze sobą wysokością. Najwyższym obecnie gotowym budynkiem z drewna jest Brock Commons, 18-piętrowy akademik w Vancouver, który wybudowany został w 2017 roku. Niedawno doniesiono, że w czerwcu br. pierwsi najemcy wprowadzą się do wieżowca HoHo jaki powstaje w Wiedniu (Austria). Na 24 piętrach znajdą się mieszkania, biura i hotel, restauracja i siłownia. W kilku krajach zaproponowano budowę jeszcze wyższych tzw. plyscraperów. Jednym z najwyższych jest 80-piętrowy River Beech Tower, którego budowę zaplanowano w Chicago (USA).

Ekologiczny materiał
Prof. Gerhard Schickhofer i jego zespół badawczy z Instytutu Inżynierii Drewna i Technologii Drewna przy Uniwersytecie Technologicznym w Grazu, położył podwaliny naukowe i technologiczne dla rozwoju drewna klejonego krzyżowo - CLT. Naukowcy ci odegrali wiodącą rolę w ustanowieniu europejskich standardów i aprobat technicznych dla produkcji CLT i zastosowań w budownictwie opartym o konstrukcje drewniane.

CLT radykalnie zmieniło pogląd na budowę i projektowanie w branży budownictwa z drewna. Jego ortogonalna, laminarna struktura umożliwia zastosowanie pełnowymiarowych ścian i elementów podłogowych, a także liniowych elementów drewnianych zdolnych do przenoszenia dużych obciążeń. Prefabrykacja różnych modułów budynków w fabryce skraca czas montażu na placu budowy.

Jako surowiec na elementy konstrukcyjne z CLT stosować można drewno iglaste, takie jak świerk, modrzew lub sosna, ale także gatunki liściaste, takie jak brzoza, jesion czy buk. Ponieważ warstwy litego drewna są sklejone ze sobą wzdłużnie i poprzecznie, elementy w niewielkim stopniu podlegają zmianom wymiarów spowodowanym wahaniami wilgotności.

Budynki wykonane z CLT charakteryzują się smukłymi konstrukcjami ścian i wysoką nośnością. Zapewniają doskonałe osiągi w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wpływu trzęsień ziemi.

CLT podobnie jak drewno lite jest materiałem zrównoważonym i odnawialnym. Ze względu na zdolność do magazynowania dwutlenku węgla chroni środowisko,  w przeciwieństwie do innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak na przykład beton i stal, które podczas procesu produkcji emitują duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz