/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Gerhard Schickhofer tegorocznym laureatem Nagrody Marcusa Wallenberga

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Marcus Wallenberg Prize
Data: 2019-03-27


Lauretem Nagrody Marcusa Wallenberga za rok 2019 został prof. Gerhard Schickhofer. Nagoda została przyznana za badania i transfer wiedzy dotyczący CLT (cross-laminated timber - drewno klejone krzyżowo). Dzięki powstaniu tego wytrzymałego i przyjaznego dla środowiska materiału konstrukcyjnego na całym świecie trwa ekspansja wieżowców z drewna.

Prof. Gerhard Schickhofer, laureat Nagrody Marcusa Wallenberga 2019Prof. Gerhard Schickhofer, laureat Nagrody Marcusa Wallenberga 2019Fot. Marcus Wallenberg Prize

Celem fundatorów Nagrody Marcusa Wallenberga jest uznanie, zachęcanie i stymulowanie przełomowych osiągnięć naukowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poszerzania wiedzy i rozwoju technicznego w dziedzinach ważnych dla leśnictwa i przemysłu leśnego.

Komitet przyznający nagrodę Fundacji Marcusa Wallenberga stwierdził w uzasadnieniu nominacji, że prof. Gerhard Schickhofer wniósł wkład naukowy i inżynieryjny niezbędny do standaryzacji rozwoju CLT i umożliwienia jego przyjęcia jako materiału budowlanego. Gerhardowi Schickhofer udało się również przenieść wiedzę naukową do praktycznych zastosowań. Jego przyjazne dla użytkownika narzędzia programowe i podręczniki miały ogromny wpływ na tę dziedzinę.

Uznanie zdobył również Instytut Inżynierii Drewna i Technologii Drewna oraz Centrum Kompetencji przy Uniwersytecie Technologicznym w Grazu (Austria), które wyróżniają się badaniami ukierunkowanymi na zastosowanie CLT w praktyce. Obie organizacje zapewniają branży wsparcie techniczne, testy i szkolenia.

-Pasja i zaangażowanie Gerharda Schickhofera w dziedzinie CLT odegrały kluczową rolę w upowszechnieniu zastosowania drewna do budowy masywnych i wysokich konstrukcji. Jego praca była przełomowa w interpretowaniu możliwości technologicznych CLT dla architektów i projektantów - mówi prof. Johanna Buchert, przewodnicząca Komitetu.

Nagroda Marcusa Wallenberga z 2019r. o wartości 2 mln koron szwedzkich zostanie wręczona laureatowi przez króla Szwecji podczas ceremonii w Sztokholmie w październiku tego roku.

CLT - cross-laminated timber / drewno klejone krzyżowoCLT - cross-laminated timber / drewno klejone krzyżowoFot. MWP (Rys. pochodzi z książki "100 UK CLT Projects", Waugh Thistleton Architects. https://www.thinkwood.com/clt100book)

Wytrzymałe i stabilne elementy konstrukcyjne
Drewno klejone krzyżowo, CLT (cross-laminated timber), składa się z kilku sklejonych poprzecznie warstw litego drewna. Poszczególne elementy klejone są w płyty o długości do 20 metrów, szerokości 4 metrów i grubości uzależnionej od przeznaczenia. Sklejone płyty są stabilne wymiarowo i charakteryzują się wysokimi parametrami mechanicznymi przy stosunkowo niskiej wadze. Są również łatwe do przetwarzania, kształtowania, a nawet zakrzywiania przy użyciu nowoczesnych technologii produkcji. Wszystkie te cechy umożliwiły budowanie nowoczesnych wieżowców z drewna.

Obecnie na świecie powstaje wiele projektów, które konkurują ze sobą wysokością. Najwyższym obecnie gotowym budynkiem z drewna jest Brock Commons, 18-piętrowy akademik w Vancouver, który wybudowany został w 2017 roku. Niedawno doniesiono, że w czerwcu br. pierwsi najemcy wprowadzą się do wieżowca HoHo jaki powstaje w Wiedniu (Austria). Na 24 piętrach znajdą się mieszkania, biura i hotel, restauracja i siłownia. W kilku krajach zaproponowano budowę jeszcze wyższych tzw. plyscraperów. Jednym z najwyższych jest 80-piętrowy River Beech Tower, którego budowę zaplanowano w Chicago (USA).

Ekologiczny materiał
Prof. Gerhard Schickhofer i jego zespół badawczy z Instytutu Inżynierii Drewna i Technologii Drewna przy Uniwersytecie Technologicznym w Grazu, położył podwaliny naukowe i technologiczne dla rozwoju drewna klejonego krzyżowo - CLT. Naukowcy ci odegrali wiodącą rolę w ustanowieniu europejskich standardów i aprobat technicznych dla produkcji CLT i zastosowań w budownictwie opartym o konstrukcje drewniane.

CLT radykalnie zmieniło pogląd na budowę i projektowanie w branży budownictwa z drewna. Jego ortogonalna, laminarna struktura umożliwia zastosowanie pełnowymiarowych ścian i elementów podłogowych, a także liniowych elementów drewnianych zdolnych do przenoszenia dużych obciążeń. Prefabrykacja różnych modułów budynków w fabryce skraca czas montażu na placu budowy.

Jako surowiec na elementy konstrukcyjne z CLT stosować można drewno iglaste, takie jak świerk, modrzew lub sosna, ale także gatunki liściaste, takie jak brzoza, jesion czy buk. Ponieważ warstwy litego drewna są sklejone ze sobą wzdłużnie i poprzecznie, elementy w niewielkim stopniu podlegają zmianom wymiarów spowodowanym wahaniami wilgotności.

Budynki wykonane z CLT charakteryzują się smukłymi konstrukcjami ścian i wysoką nośnością. Zapewniają doskonałe osiągi w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i wpływu trzęsień ziemi.

CLT podobnie jak drewno lite jest materiałem zrównoważonym i odnawialnym. Ze względu na zdolność do magazynowania dwutlenku węgla chroni środowisko,  w przeciwieństwie do innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak na przykład beton i stal, które podczas procesu produkcji emitują duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA