/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

BOCHEMIT Bluestop M chroni drewno przed sinizną

Bochemie PL Sp. z o.o.

Autor:
Źródło: Bochemie PL Sp. z o.o.
Data: 2019-03-01


Jednym z największych problemów podczas produkcji tarcicy iglastej jest zagrożenie ze strony grzybów powodujących siniznę drewna. Wprawdzie sinizna nie obniża właściwości technicznych wyrobów, jednak w przypadku jakościowych elementów budowlanych oraz wyrobów końcowych dla których powierzchnia będzie widoczna (zręby dachu, belki, pale, słupy, płoty, deski itp.), jest ona ze względów estetycznych niewskazana. Podobna sytuacja dotyczy tarcicy liściastej, jaka ma zostać wykorzystana w produktach takich jak meble, podłogi i inne.

BOCHEMIT Bluestop M chroni drewno przed siniznąBOCHEMIT Bluestop M chroni drewno przed siniznąFot. Bochemit

Wilgotność świeżo ściętego drewna wynosi przeciętnie 80 do 120%, a jej wysokość zależy wielu czynników, m.in. od gęstości drewna i czasu dokonania jego ścinki. Tak wysoka wilgotność już sama w sobie stwarza dogodne warunki do zaatakowania drewna. Dodatkowo po przetarciu kłody na tarcicę ilość dostępnej do zaatakowania powierzchni drewna radykalnie wzrasta. Ryzyko dodatkowo podnosi się podczas nieprawidłowego składowania (na głucho) czy transportu zwłaszcza w zamkniętych kontenerach, kiedy w ciepłym i wilgotnym okresie letnim można spodziewać się ataku pleśni.

Rozwiązaniem problemu może być prewencyjna ochrona drewna dokonywana za pomocą środków chemicznych. Jednym z nich jest preparat BOCHEMIT BluestopM – ciekły, wodorozcieńczalny koncentrat z fungicydem odpowiadającym za jego własności ochronne,

BOCHEMIT Bluestop M przeznaczony jest do tymczasowego zabezpieczenia powierzchni surowej tarcicy w czasie składowania i transportu. Środek działa prewencyjnie przeciw rozwojowi grzybów powodującym pleśnienie i siniznę.

Należy pamiętać, że drewno przed zastosowaniem preparatu nie może wykazywać oznak biologicznego zaatakowania przez grzyby (pleśnienie, sinizna) oraz musi być oczyszczone z resztek trocin, nieczystości, kory i łyka.

Fot. Bochemit

Technologiczne metody aplikacji: 

 1. Zanurzanie lub kąpiel.

  Kąpiel przeprowadza się zazwyczaj w przeznaczonych do tego wannach.

  W przypadku aplikacji środka na tarcicę już na linii produkcyjnej tartaku, wykorzystywane są płytkie wanny wbudowane w ciąg technologiczny. Proces polega na zanurzeniu każdego kawałka drewna osobno, dzięki czemu dochodzi do zmoczenia całej jego powierzchni. Czas technologiczny zanurzenia wynosi zazwyczaj kilka sekund, w zależności od ustawienia prędkości pracy ciągu roboczego.

  W przypadku moczenia drewna w klasycznych wannach do impregnacji zanurzeniowej, umieszcza się do nich całe pakiety elementów drewnianych. Dzięki wykorzystaniu ramienia hydraulicznego pakiet tarcicy zanurzany jest całkowicie w impregnacie. Poszczególne warstwy drewna w pakiecie należy od siebie oddzielić przekładkami, aby zapewnić swobodny przepływ środka, dzięki czemu powierzchnia drewna została w całości zmoczona preparatem ochronnym. Czas moczenia w takiej wannie wynosi zazwyczaj kilka minut.

  W przypadku, gdy zaimpregnowane elementy drewniane są później cięte, np. w celu skrócenia długości, należy dodatkowo zaimpregnować płaszczyzny cięcia poprzez np. naniesienie środka pędzlem lub za pomocą spryskiwacza.

  Producent zaleca regularnie czyścić wanny z resztek trocin, które mogą mieć niepożądany wpływ na jakość roztworu aplikacyjnego. 

 2. Nanoszenie pędzlem lub natrysk

  Ochronę drewna przez nanoszenie pędzlem lub za pomocą natrysku należy wykonać tak, aby cała powierzchnia drewna była powleczona jednolitą warstwą środka. Ilość roztworu aplikacyjnego powinna wynosić 100–120 ml/m2.

Fot. Bochemit

Zalecana temperatura drewna nanoszenia preparatu powinna wynosić od +5°C do +30°C. Stężenie stosowanego roztworu to 1–3,5%, w zależności od takich czynników jak gatunek drewna, warunki magazynowania i składowania drewna, panujących warunków pogodowych, itp.

Zabezpieczone preparatem drewno chronione jest przez okres od 3 do 4 miesięcy. Powierzchnia drewna po zastosowaniu BOCHEMIT Bluestop M nie ma widocznego filmu, zmienionego zapachu, ani przebarwień spowodowanych resztkami preparatu. BOCHEMIT Bluestop M i jego roztwory wodne nie powodują korozji elementów z niestopowej stali konstrukcyjnej. Dotyczy to również wanien impregnacyjnych jak i łączników typu gwoździe, śruby,  zszywki itp. Zabezpieczone drewno można używać w kontakcie z takimi materiałami jak: polietylen, polipropylen i szkło.

Skuteczność preparatu BOCHEMIT Bluestop M potwierdzono niezależnymi badaniami w warunkach polowych, a następnie testami eksploatacyjnymi u czołowych europejskich przetwórców drewna, takich jak Stora Enso, Schweighofer, czy Mayr-Melnhof Holz.

Produkty BOCHEMIT dostarczane na krajowy rynek od ponad 20 lat przez spółkę Bochemie PL Sp. Z o.o.,która oferuje przemysłowe produkty do impregnacji drewna aż do klasy zastosowania 4 (drewno w kontakcie z podłożem). Oferowane przez firmę preparaty zapewniają wysoki komfort użytkowania, łatwość nanoszenia i skuteczność dzięki unikatowemuskładowi zawierającemu nowej generacji substancje biocydowe. Środki te spełniają wymagania wszystkich najnowszych europejskich norm i przepisów. Są nieustannie ulepszane i modernizowane tak, aby odpowiadały trendom i potrzebom klientów, zwłaszcza największych europejskich przetwórców drewna, z którymi producent współpracuje.

O jakości tych produktów świadczy to, że BOCHEMIT sprzedaje się w Europie Środkowej, ale także w krajach nadbałtyckich, Rosji i na Ukrainie. Gotowe wyroby chronione BOCHEMITEM dostarczane są do wielu krajów zachodnioeuropejskich czy Skandynawii.

Produkty są rejestrowane i certyfikowane w 12 krajach Europy przez najbardziej uznawane urzędy certyfikacyjne, które gwarantują skuteczność produktów.

Fot. Bochemit

Kontakt:

Bochemie PL Sp. z o.o.
Ul. Jana III Sobieskiego 11/E6
40-082 Katowice
Tel.: +48 694 400 019
e-mail: bochemie@bochemie.pl
www.bochemie.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA