DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WĘGIEL DRZEWNY

Kolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSC

FSC

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: FSC
Data: 2019-01-05


FSC zawiesiło umowę licencyjną na korzystanie ze znaków towarowych FSC zawartą z posiadaczem certyfikatu łańcucha dostaw – firmą Skrobot Mariusz (NC-COC-026650). To kolejna polska firma (po Dancoal) działająca w branży węgla drzewnego, która utraciła certyfikat w następstwie śledztwa przeprowadzonego przez organizację Accreditation Services International (ASI).

Kolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSCKolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSCFot. André Hedinger / youtube.com

Accreditation Services International od dłuższego czasu prowadzi działania związane z dokumentowaniem obecności tropikalnych gatunków drzew w brykiecie i węglu drzewnym firm posługujących się certyfikatem FSC.

W 2017r. Forest SC otrzymało pytania dotyczące integralności certyfikowanego w tym systemie węgla drzewnego. Raport niemieckiego WWF wskazywał, że w brykietach rzekomo wykonanych z europejskiego węgla drzewnego znajduje się drewno tropikalne. Pojawiły się zarzuty, że węgiel drzewny z certyfikatem FSC może pochodzić z nielegalnie wycinanych lasów.

Jednym z procederów było kupowanie węgla drzewnego w krajach, w których nie ma certyfikowanych przez FSC producentów węgla drzewnego lub certyfikowanych lasów. Po przetransportowaniu do krajów europejskich węgiel taki był przepakowywany, a następnie sprzedawany jako węgiel drzewny z certyfikatem FSC produkowany w Europie.

Śledztwo przeprowadzone przez ASI we współpracy z FSC ujawniło znaczną liczbę niezgodności co do ilości węgla drzewnego między partnerami handlowymi w łańcuchu dostaw. Przeprowadziło m.in. ocenę producentów węgla oraz firm handlowych na Ukrainie i w Polsce oraz wykonano dodatkowe audyty tych przedsiębiorstw w celu zweryfikowania ich zakupów i sprzedaży. W trakcie działań przeprowadzano również testy włókien, które miały na celu określenie gatunku drewna z jakiego wyprodukowano węgiel drzewny.

Działania zaowocowały szeregiem zawieszeń i odebraniem certyfikatów FSC - co również dotyczyło firm prowadzących działalność w Polsce.

W sierpniu 2018r. zawieszony został certyfikat firmy Dancoal Sp. z o.o. W wyniku śledztwa ustalono, że firma nie przestrzegała procedur segregacji co spowodowało mieszanie certyfikowanego i niecertyfikowanego węgla drzewnego, skutkiem czego w opakowaniach z logo FSC znalazł się węgiel z drewna tropikalnego pochodzący z lasów nie posiadających certyfikatu.

W grudniu 2018r. FSC poinformowało o zawieszeniu certyfikatu dla firmy Skrobot Mariusz. Zawieszenie umowy licencyjnej wynika z ryzyka dla wiarygodności systemu FSC, jakie stwarzałaby możliwość dalszego handlu przez firmę produktami z certyfikatem FSC. Biorąc pod uwagę niedawne dowody na niezgodność tej firmy z wymogami certyfikatu, a mianowicie sprzedaż dużej ilości węgla drzewnego i brykietu zawierających niecertyfikowane drewno tropikalne.

W obu przypadkach zawieszenie obowiązywać będzie do czasu, gdy firmy wdrożą rygorystyczne wymogi FSC dotyczące źródeł zaopatrzenia, jak również w wystarczający sposób zagwarantują swojej jednostce certyfikującej, ASI i FSC, że sytuacja ta się nie powtórzy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Węgiel FSC

Słuchajcie pomysłodawcy FSC. wszystko jest to kpina nad branżą, która przez to przestała się rozwijać. Zacznijcie kontrolować przede wszystkim od podstaw od nadleśnictwa i tego producenta, dla firm importujących, które pracują jak z certyfikatem tak i bez ciężko upilnować nie mieszania, nikt tu nie posiada aż tyle miejsca a towar jest bardzo pojemnościowy. Wprowadziliście ten FSC ale nie potraficie dobrze to weryfikować, gubicie się w swoich kontrolach, wymyśliliście to czego sami nie potraficie skontrolować, stąd firmy i kombinują.
Przede wszystkim nie może być różnicy cenowej pomiędzy FSC a NIE, stąd ludzie i kombinują, to trzeba wyregulować i będzie ok. A jak zacząć? nadleśnictwa mają to robić. przede wszystkim Ukraina bo to stamtąd to ZŁO ten węgiel kombinowany.

FSC przewodnik [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-12-01 11:06:22

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz