DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WĘGIEL DRZEWNY

Kolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSC

FSC

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: FSC
Data: 2019-01-05


FSC zawiesiło umowę licencyjną na korzystanie ze znaków towarowych FSC zawartą z posiadaczem certyfikatu łańcucha dostaw – firmą Skrobot Mariusz (NC-COC-026650). To kolejna polska firma (po Dancoal) działająca w branży węgla drzewnego, która utraciła certyfikat w następstwie śledztwa przeprowadzonego przez organizację Accreditation Services International (ASI).

Kolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSCKolejna polska firma z branży węgla drzewnego bez FSCFot. André Hedinger / youtube.com

Accreditation Services International od dłuższego czasu prowadzi działania związane z dokumentowaniem obecności tropikalnych gatunków drzew w brykiecie i węglu drzewnym firm posługujących się certyfikatem FSC.

W 2017r. Forest SC otrzymało pytania dotyczące integralności certyfikowanego w tym systemie węgla drzewnego. Raport niemieckiego WWF wskazywał, że w brykietach rzekomo wykonanych z europejskiego węgla drzewnego znajduje się drewno tropikalne. Pojawiły się zarzuty, że węgiel drzewny z certyfikatem FSC może pochodzić z nielegalnie wycinanych lasów.

Jednym z procederów było kupowanie węgla drzewnego w krajach, w których nie ma certyfikowanych przez FSC producentów węgla drzewnego lub certyfikowanych lasów. Po przetransportowaniu do krajów europejskich węgiel taki był przepakowywany, a następnie sprzedawany jako węgiel drzewny z certyfikatem FSC produkowany w Europie.

Śledztwo przeprowadzone przez ASI we współpracy z FSC ujawniło znaczną liczbę niezgodności co do ilości węgla drzewnego między partnerami handlowymi w łańcuchu dostaw. Przeprowadziło m.in. ocenę producentów węgla oraz firm handlowych na Ukrainie i w Polsce oraz wykonano dodatkowe audyty tych przedsiębiorstw w celu zweryfikowania ich zakupów i sprzedaży. W trakcie działań przeprowadzano również testy włókien, które miały na celu określenie gatunku drewna z jakiego wyprodukowano węgiel drzewny.

Działania zaowocowały szeregiem zawieszeń i odebraniem certyfikatów FSC - co również dotyczyło firm prowadzących działalność w Polsce.

W sierpniu 2018r. zawieszony został certyfikat firmy Dancoal Sp. z o.o. W wyniku śledztwa ustalono, że firma nie przestrzegała procedur segregacji co spowodowało mieszanie certyfikowanego i niecertyfikowanego węgla drzewnego, skutkiem czego w opakowaniach z logo FSC znalazł się węgiel z drewna tropikalnego pochodzący z lasów nie posiadających certyfikatu.

W grudniu 2018r. FSC poinformowało o zawieszeniu certyfikatu dla firmy Skrobot Mariusz. Zawieszenie umowy licencyjnej wynika z ryzyka dla wiarygodności systemu FSC, jakie stwarzałaby możliwość dalszego handlu przez firmę produktami z certyfikatem FSC. Biorąc pod uwagę niedawne dowody na niezgodność tej firmy z wymogami certyfikatu, a mianowicie sprzedaż dużej ilości węgla drzewnego i brykietu zawierających niecertyfikowane drewno tropikalne.

W obu przypadkach zawieszenie obowiązywać będzie do czasu, gdy firmy wdrożą rygorystyczne wymogi FSC dotyczące źródeł zaopatrzenia, jak również w wystarczający sposób zagwarantują swojej jednostce certyfikującej, ASI i FSC, że sytuacja ta się nie powtórzy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz