/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Swiss Krono inwestuje w ekologię

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Swiss Krono
Data: 2018-10-24


Swiss Krono, producent płyt drewnopochodnych z Żar kończy kolejną inwestycję, której celem jest obniżenie wpływu fabryki na środowisko. Zainstalowany w fabryce bioelektrofiltr to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce.

Fot. D.Jabłoński

Kosztem 40 mln zł Swiss Krono wybudowało nowoczesną instalację, której zadaniem jest skuteczna redukcja emisji pyłów i lotnych związków organicznych powstających podczas produkcji płyt MDF.

To nie pierwsza inwestycja związana z ograniczeniem wpływu żarskiej fabryki na jej otoczenie. Od wielu lat spółka prowadzi działania, które wpisują się w jej długoterminową strategię proekologiczną zakładającą poszanowanie środowiska naturalnego na każdym etapie produkcji.

-Nasza firma od lat jest ważnym elementem lokalnej społeczności, dlatego czujemy ogromną odpowiedzialność za to co dzieje się wokół nas. Nieustannie rozwijamy się i inwestujemy w najnowsze wcześniejsze rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Jedną z takich inwestycji właśnie bioelektrofiltr, dzięki któremu ograniczymy emisję pyłów i lotnych związków organicznych do atmosfery powstających w procesie produkcji płyt MDF - mówi Maciej Karnicki, prezes zarządu Swiss Krono.

Głównym zadaniem nowej instalacji będzie filtrowanie gazów odlotowych, które pochodzą z linii produkcyjnej płyt MDF. Pyły oraz lotne związki organiczne, w tym także formaldehyd, znajdujące się w gazach odlotowych suszarni, będą redukowane w nowej instalacji dzięki wykorzystaniu zjawiska jonizacji oraz specjalnych mikroorganizmów, których pożywką są związki organiczne.

Jak działa bioelektrofiltr
Bioelektrofiltr to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Jego działanie polega na wieloetapowym oczyszczaniu powietrza. Gazy odprowadzane z linii produkcyjnej po wstępnym oczyszczeniu z pyłu o większej frakcji przy pomocy cyklonu trafiają do bioelektrofiltru. Tu najpierw są zwilżane w celu obniżenia temperatury oraz wytrącenia cząstek stałych. W następnym etapie przepuszczane są prze płuczkę biologiczną, czyli złoże mikroorganizmów, dla których lotne związki organiczne, w tym formaldehyd stanowią pożywkę.

-Kolejnym etapem filtracji jest układ elektrostatyczny, gdzie na skutek działania prądu o bardzo wysokim napięciu - ponad 100.000 volt, następuje dalsze oczyszczenie gazu z pozostałych pyłów i lotnych związków organicznych. Jest to możliwe dzięki zbieranie zjonizowanych cząstek stałych i aerozoli na elektrodach osadczych oraz utlenianie pozostałych lotnych związków organicznych postaci gazowej - tłumaczy Jędrzej Kasprzak, prokurent Swiss Krono. Tak oczyszczone powietrze przechodzi jeszcze przez separator kropel i odprowadzane jest na zewnątrz.

Dbałość o środowisko
Nowy bioelektrofiltr pozwala na skuteczne ograniczenie emisji pyłów oraz substancji zapachowych do atmosfery. Wraz z wcześniejszymi inwestycjami, zakład w Żarach zlikwidował główną uciążliwość dla otoczenia z jaką mierzą się fabryki wytwarzające płyty drewnopochodne.

-W latach 2006-2009 wybudowaliśmy pierwszy elektrofiltr kondensacyjny i połączyliśmy go z linią produkującą OSB oraz linii płyt wiórowych. Inwestycja znacząco zmniejszyła emisję pyłów i substancji zapachowych. Wyeliminowała ona w znacznym stopniu uciążliwość dla mieszkańców Żar - podkreśla Krzysztof Przygodzki, członek zarządu spółki.

Swiss Krono (wcześniej Kronopol) ogranicza swój wpływ na środowisko od początku działalności w Polsce. Od 1994r. Na terenie fabryki w Żarach uruchomiono m.in. kotłownie zasilane biomasą, biologiczną oczyszczalnię ścieków opadowych. Firma przyłączyła się także do sieci gazowej i zrezygnowała ze spalania ciężkiego oleju opałowego. Na terenie zakładu wprowadzono inteligentne oświetlenie LED, które pozwoliło na 14-krotne obniżenie zużycia prądu w stosunku do tradycyjnych źródeł światła. Na poziom emisji spalin i hałasu wpływa również wymiana transportu wewnątrzzakładowego. Dziś większość wózków transportowych poruszających się po zakładzie posiada napęd elektryczny.

Wkrótce w fabryce przeprowadzona zostanie kolejna inwestycja, której celem będzie ograniczenie emitowanego na jej terenie hałasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz