/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe wesprą Fundusz Dróg Samorządowych - Czy czeka je zapaść finansowa?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-09-18


Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych przewiduje istotne zmiany w zakresie finansowania inwestycji na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Rząd planuje w ciągu 10 lat zainwestować w drogi lokalne ponad 45 mld zł.

Lasy Państwowe wesprą Fundusz Dróg Samorządowych - Czy czeka je zapaść finansowa?Lasy Państwowe wesprą Fundusz Dróg Samorządowych - Czy czeka je zapaść finansowa?Fot. D.Jabłoński

Wśród źródeł finansowania Funduszu Dróg Samorządowych wymienione jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, które w latach 2019-2029 ma przekazywać na rzecz funduszu ponad 2 mld zł.

Według autorów projektu ustawy "wpłaty które będą dokonywane z Lasów Państwowych są motywowane faktem, że podmiot ten korzysta z sieci dróg lokalnych do przewozu drewna w istotny sposób wpływając na stan tych dróg, nieprzystosowanych do przenoszenia ciężkich ładunków. Działania podejmowane w celu wzmocnienia dróg lokalnych są przy tym w interesie Lasów Państwowych, gdyż ułatwiają im korzystanie z lasów, dróg leśnych oraz wywózkę drewna z lasu.

Negatywną opinię na temat projektu ustawy wystosował Związek Leśników Polskich w RP, który obawia się, że kolejna danina, która spowoduje ogromne obciążenie PGL Lasy Państwowe, co "odbędzie się kosztem ojczystej przyrody i uniemożliwi zarządzanie państwowymi lasami zgodnie z zasadami nałożonymi ustawą o lasach". Zdaniem przedstawicieli Związku kwoty zawarte w projekcie ustawy są zbyt wysokie i grożą LP m.in. zapaścią finansową. Przypominają również, że LP w 2018r. na drogi samorządowe wydadzą ponad 100 mln zł.

Czy faktycznie nowa "danina" może przysporzyć problemów instytucji zarządzającej lasami należącymi do Skarbu Państwa?

W 2017r. Lasy Państwowe osiągnęły przychody w wysokości blisko 8 mld zł i osiągnęły zysk brutto w wysokości 432 mln zł podobnie jak rok wcześniej (430 mln zł). Od 2016r. LP zobowiązane są do wpłacania 2% rocznego przychody do budżetu państwa.

W projekcie nowej ustawy zaplanowano, że w latach 2019-2020 PGL Lasy Państwowe przekażą na rachunek Funduszu Dróg Samorządowych w dwóch rocznych transzach po 400 mln zł. W kolejnych latach 2021-2029 będą wpłacać 2% rocznego przychodu (według założeń ustawy ok. 155 mln zł rocznie).

Co warto zauważyć, 2% rocznego przychodu dla FDS nie będzie dodatkowym "narzutem". W projekcie założono, że dotychczasowa roczna danina (bezterminowa), zostanie zastąpiona nową (zaplanowaną na lata 2021-2029), tak więc nie zmieni się jej wysokość. Dodatkowo w latach 2019-2020, kiedy LP mają wpłacić do funduszu po 400 mln zł, będzie ona zawieszona.

Kolejny element układanki, który należy wziąć pod uwagę to obecne wydatki Lasów Państwowych na drogi samorządowe. Dwa lata temu ówczesny dyrektor generalny LP zobowiązał podległe mu służby do podjęcia współpracy z samorządami w zakresie inwestycji drogowych. W 2017r. nadleśnictwa wydały na ten cel 38 mln zł. Zgodnie z dostępnymi w mediach informacjami, w 2018r. będzie to ok. 100 mln zł. Można założyć, że przynajmniej do następnych wyborów parlamentarnych, skala tych wydatków byłaby co najmniej taka sama, natomiast po przyjęciu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, dyrekcja Lasów, jak sądzę, nie będzie miała problemu z wycofaniem się z tych działań.

Tak więc rzeczywiste "dodatkowe" obciążenie Lasów Państwowych związane z finansowaniem Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie maksymalnie ok. 290 mln zł - po 145 mln zł w 2019 i 2020r. To kwota, która bez wątpienia jest wysoka, lecz w żadnym razie doprowadzi do "zapaści finansowej" tej instytucji.

Liczba wyświetleń: 3407


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

o organizacjo

organizacja LP ile może dać do budżetu Państwa?

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28954030,rzad-szuka-pieniedzy-w-kasach-panstwowych-spolek-prof-noga.html#s=BoxOpImg8

Leo Wrinks [14]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-26 12:34:27

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA