/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Dłubanki powstały w Spychowie po raz dziewiąty

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2018-08-28


Od 7-11. sierpnia po raz dziewiąty w Spychowie odbyło się Święto Mazurskiej Dłubanki. Uczestnicy wydarzenia dłubali jednopienne łodzie, którymi następnie konkurowali podczas regat.

Dłubanki powstały w Spychowie po raz dziewiątyDłubanki powstały w Spychowie po raz dziewiątyFot. Adam Gełdon

W tym roku nad Jezioro Spychowskie przyjechało sześć drużyn (z Suwalszczyzny, okolic Torunia, Ostrołęki, Warszawy, Szczytna), których celem było wykonanie w kilka dni łodzi z topolowych pni. Warsztaty ekologiczno-kulturalne, które od lat organizuje Nadleśnictwo Spychowo, cieszą się dużą popularnością wśród instytucji i pasjonatów zajmujących się dawnym szkutnictwem czy rekonstrukcją historyczną.

Przez kilka dni, w pocie czoła starano się wybrać 90% masy drewna z kłody, by łódź dobrze sprawdziła się na wodzie. Tradycyjnie przy produkcji dłubanki wykorzystywano ciosła, siekiery, dłuta, ośniki, czyli narzędzia, które mimo upływu lat i nowoczesnej technologii wciąż są niezastąpione. Pilarkami spalinowymi jedynie w niewielkim stopniu pomagano sobie nakreślić główny kształt dłubanki oraz nacinać wnętrze łodzi do łatwiejszej pracy ciosłem.

Dłubanki powstały w Spychowie po raz dziewiątyDłubanki powstały w Spychowie po raz dziewiątyFot. Amadeusz Adamski

Kulminacyjnym momentem Święta Mazurskiej Dłubanki były widowiskowe regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas XIV Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. W strugach deszczu, a więc trudnych warunkach, sprawdzano nie tylko szybkość łodzi, ale i techniki poruszania się uczestników na wodzie. Najszybciej pokonał trasę Artur Zieliński w rodzinnej dłubance wykonanej na wzór historycznej dłubanki Indian z Ameryki Północnej.

Jury wyłoniło również najładniejszą dłubankę w wykonaniu Państwowego Muzeum Archeologicznego z Warszawy. Ostatnią nagrodę, za technikę przetrwania na wodzie, przyznano Kołu Młodych SITLiD Koła Naukowego Leśników SGGW za widowiskowy wyścig uczestnika z jego własną utopioną dłubanką, holowaną przez grupę ratowniczą Autrimpus ze Szczytna, która profesjonalnie zabezpieczała regaty. Pozostałe ekipy: Synowie Jaćwierzy, Sołectwo Sędańsk z Nadleśnictwem Korpele oraz Kurpiowskie Bractwo Bartne również zostali wyróżnieni. Bractwo Bartne po za dłubanką, wykonali dodatkowo kłodę bartną z pnia sosnowego.

Inspiracją do stworzenia tej wyjątkowej imprezy stała się ponad 100-letnia dłubanka wyłowiona z Jeziora Cichego, a znajdująca się obecnie w Muzeum Leśnym nadleśnictwa. Wydarzenie odbywa się już od 2010r. przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Liczba wyświetleń: 3528


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA