/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Komisja Europejska wzywa Polskę do zmiany prawa leśnego

Komisja Europejska

Autor:
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2018-07-19


Komisja Europejska wezwała Polskę do zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń lasów chronionych, zgodnie z wymogami przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony przyrody.

Komisja Europejska wzywa Polskę do zmiany prawa leśnegoKomisja Europejska wzywa Polskę do zmiany prawa leśnegoFot. D.Jabłoński

Na podstawie unijnych przepisów dotyczących ochrony ptaków (tzw. dyrektywy ptasiej 2009/147/WE) i siedlisk (dyrektywa Rady 92/43/EWG) ustanowiono w całej UE sieć Natura 2000 – czyli sieć obszarów chronionych przed potencjalnie szkodliwymi dla przyrody zmianami.

Zgodnie z tymi przepisami, plany i działania związane z gospodarką leśną (np. pozyskiwanie drewna na obszarach chronionych), muszą zostać poddane ocenie skutków przed wydaniem odpowiedniego zezwolenia. Tymczasem niedawne zmiany w polskim prawie wprowadziły wyłączenia w odniesieniu do działań związanych z gospodarką leśną prowadzoną głównie przez Lasy Państwowe. Zdaniem Komisji jest to naruszenie wymaganego przez Unię systemu ochrony środowiska.

Według leśników wdrożenie takich przepisów może sparaliżować działalność gospodarczą Lasów Państwowych i przełożyć się na ogromne perturbacje na rynku surowca drzewnego.

W swoim wystąpieniu Komisja zwraca również uwagę na fakt, że polskie prawo nie zapewnia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów związanych z gospodarką leśną. Oznacza to, że po uchwaleniu przez Ministra Środowiska 10-letniego planu gospodarczego dla nadleśnictwa nie można go podważyć. Plany te określają m.in. wielkość i miejsca wycinki lasów w celu pozyskania surowca drzewnego, co może mieć znaczący wpływ na obszary Natura 2000. Jak wskazano w wezwaniu, w obecnym stanie prawnym społeczeństwo jest pozbawione możliwości podjęcia drogi sądowej w tym zakresie.

Polski rząd ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi w sprawie przedstawionych uchybień. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który może ukarać Polskę za łamanie unijnego prawa

Podobne wezwania w zakresie uchybień związanych z ochrony przyrody i siecią Natura 2000 w tym miesiącu otrzymały również Bułgaria, Słowacja i Szwecja.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz