/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Technika i technologia

Najnowsza generacja głowic wiertarskich WIERTARKI | zerowe bicie osiowe

SCM GROUP

Autor: Krzysztof Kluza product manager SCM Group Polska, Tomasz Bogacki
Źródło: SCM GROUP
Data: 2018-07-18


W zeszłym roku SCM Group przeprowadwadził prawdziwą rewolucję. Począwszy od zmiany loga, poprzez wprowadzenie nowych modeli maszyn, a kończąc na zmianie nazewnictwa pozostałych. Od targów Ligna w Hanowerze, gdzie zaprezentowano całą gamę nowości produktowych, w ofercie SCM Group pojawiły się modele wiertarek przemysłowych w nowych nazwach cx 100 cx 200 ux 100 ux 200

W standardzie Morbidelli ux 100 bazuje na dwóch symetrycznych, górnych i dolnych, głowicach pionowych i poziomych. Pozwala to na realizację nieomal wszystkich oczekiwań dotyczących wiertarkiW standardzie Morbidelli ux 100 bazuje na dwóch symetrycznych, górnych i dolnych, głowicach pionowych i poziomych. Pozwala to na realizację nieomal wszystkich oczekiwań dotyczących wiertarkiFot. SCM GROUP

Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2. W maszynie tej zastosowano także system wiercenia od krawędzi zewnętrznej płyty. Jest ona traktowana jako punkt “0” co pozwala ukryć błędy w wymiarach elementu przeniesienie różnic w grubości płyty do środka mebla. Centrum posiada również automatyczny pomiar długości elementu co gwarantuje uzyskanie perfekcyjnego połączenia.

Należąca do SCM Group firma Morbidelli posiada w swojej ofercie szeroką gamę sterowanych numerycznie centrów wiertarskich przeznaczonych do obróbki elementów płytowych. Są to maszyny pracujące zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym.

Pierwszą grupę reprezentują dwa modele oznaczone symbolami ux 100 i ux 200. Charakteryzują się one dużą elastycznością pracy i gwarantujące bardzo wysoką jakość obróbki przy zachowaniu dużej wydajności. Z kolei kompaktowe centra pionowe to również dwie maszyny o symbolach cx 100 i cx 200 gwarantujące także dużą wydajność i nie wymagające żadnej interwencji operatora przy uzbrajaniu.

Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2Fot. SCM GROUP

Obróbka nawet sześciu płaszczyzn

Wiertarki z serii ux, oprócz wiercenia, realizują także takie operacje jak: frezowanie, cięcie i osadzanie kołków. Urządzenia wyposażone zostały w najnowszej konstrukcji głowice wiertarskie typu RO.AX (Rotoaxial Spindle Technology), które gwarantują praktycznie zerowe bicie osiowe. Wpływa to na wręcz perfekcyjną jakość wiercenia.

W standardzie model ux 100 bazuje na dwóch symetrycznych, górnych i dolnych, głowicach pionowych i poziomych. Pozwala to na realizację nieomal wszystkich oczekiwań dotyczących wiertarki. Głowice pionowe mogą składać się maksymalnie z 31 wrzecion  natomiast poziome z 10. Uzupełnienie stanowią dwa stałe agregaty o mocy 2,2 kW uzbrojone w piłkę o średnicy 120 mm. Służą one do wykonywania wręgów i są zorientowane wzdłuż osi X. Natomiast w opcji przewidziano rozwiązania umożliwiające kompletną  obróbkę sześciu płaszczyzn elementów. W pakiecie tym znajdują się: dwie automatyczne jednostki uzbrojone w piły o średnicy 160 mm z możliwością regulacji w zakresie od 0 do 90º, dwa elektrowrzeciona o mocy 4,4 kW z uchwytem ISO30 lub 7,5 kW z uchwytem HSK63F, dwa agregaty do osadzania kołków oraz zamontowane przy głowicy górnej dwa dodatkowe wrzeciona poziome z modułem 32 mm.

Z kolei ux 200 uzbrojono w dwa symetryczne zestawy głowic pionowych doposażonych dodatkowo w przesuwny rząd wrzecion. Głowice podstawowe liczą po 34 wrzeciona natomiast regulowane składają się z 14. Zakres ruchu pozwala na ustawienie odległości od 192 do 512 mm. Z kolei górne i dolne głowice poziome posiadają po 8 wierteł zorientowanych wzdłuż osi X i po 2 wzdłuż osi Y.

W standardzie znajduje się także agregat z piłka o średnicy 120 mm pracujący wzdłuż osi X. Pakiet wyposażenia opcjonalnego zawiera natomiast 8 górnych i 8 dolnych niezależnych, przesuwnych wrzecion wiercących w osi X. Pozostałe wyposażenie opcjonalne jest identyczne jak w przypadku modelu ux 100.

Przemyślana geometria łap zacisków

Rama nośna wiertarki to sztywna konstrukcja typu zamkniętego. Na zorientowanych wzdłuż osi Y belkach górnej i dolnej zainstalowano agregaty wiercące. Skok górnych głowic wiertarskich wynosi maksymalnie 145 natomiast dolnych 90 mm. Z kolei wzdłuż osi X umieszczono belkę z przesuwającymi się na niej zaciskami pneumatycznymi.

Łapy zacisków posiadają dokładnie przemyślaną geometrię przez co pozwalają na wiercenie i frezowanie miejsc elementu znajdujących się w ich wnętrzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowano konieczność „zwalniania” zacisku w celu wykonania tych operacji co znacznie skraca czas całego procesu oraz rzutuje na jakość obróbki. Zaciski pracują na prowadnicach liniowych i wyposażone są w niezależny napęd przekazywany za pomocą zębatki i listwy zębatej. Maksymalna prędkość ich pracy dochodzi do 120 m/min. natomiast precyzja pozycjonowania osiąga wartość ± 0,005 mm.

Główny stół roboczy znajdujący się w strefie obróbczej zaprojektowano z myślą o realizacji wszystkich operacji. Składa się on z zorientowanych wzdłuż osi Y wąskich suportów z zamontowanymi na nich rolkami. Rolki wykonane są z trudno ścieralnego materiału co gwarantuje pewne i jednocześnie delikatne prowadzenie materiału. Wiercone elementy płytowe unieruchamiane są w trakcie operacji obróbczych za pomocą docisków górnych.

W zależności od systemu organizacji produkcji maszyna może być wyposażona w inne typy stołu podawczego. W przypadku pracy w linii będzie do system wąskich transporterów pasowych. Z kolei praca w systemie gniazdowym z ręcznym sposobem załadunku wymagać będzie klasycznego stołu z pełną płaszczyzną roboczą typu FLOTEX. W pakiecie wyposażenia opcjonalnego przewidziano także wzdłużne i poprzeczne transportery rolkowe umożliwiające automatyczny załadunek i rozładunek oraz również automatyczne urządzenia podające i odbierające elementy.

Łapy zacisków posiadają dokładnie przemyślaną geometrię przez co pozwalają na wiercenie i frezowanie miejsc elementu znajdujących się w ich wnętrzuŁapy zacisków posiadają dokładnie przemyślaną geometrię przez co pozwalają na wiercenie i frezowanie miejsc elementu znajdujących się w ich wnętrzuFot. SCM GROUP

Wiertarki przystosowane są do obróbki płyt o maksymalnej długości wynoszącej 3000 mm. Minimalna wartość tego parametru to 250 mm. Najmniejsza szerokość elementów w przypadku załadunku ręcznego to 70 natomiast dla trybu automatycznego 120 mm. Z kolei grubość obrabianych elementów zawiera się w przedziale od 10 do 80 mm.

Głowica z dwiema niezależnymi osiami Y

Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2. W maszynie tej zastosowano także system wiercenia od krawędzi zewnętrznej płyty. Jest ona traktowana jako punkt “0” co pozwala ukryć błędy w wymiarach elementu przeniesienie różnic w grubości płyty do środka mebla.

Centrum posiada również automatyczny pomiar długości elementu co gwarantuje uzyskanie perfekcyjnego połączenia. Różnica pomiędzy realną długością uciętej płyty a ustawionym programem jest korygowana przez precyzyjny laser umożliwiający idealne dopasowanie krawędzi i otworów.

W standardzie cx 100 wyposażona jest w głowice wiertarską składająca się z 12 niezależnych wrzecion pionowych i 6 wrzecion poziomych. W ostatnim przypadku 4 z nich pracują w osi X natomiast 2 w osi Y. Uzupełnienie stanowi piłka wręgująca działająca wzdłuż osi X. Oprócz tego maszyna posiada także elektrowrzeciono frezerskie o mocy 5,5 kW z uchwytem typu ISO 30 i maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 18 000 obr./min.

Centrum umożliwia obróbkę płyt o długości od 200 do 3050 mm. Ich szerokość może zawierać się w przedziale od 70 do 900 a grubość od 10 do 60 mm. Maksymalną stabilność elementu podczas obróbki gwarantuje przesuwny, pneumatyczny zacisk eliminujący konieczność jakichkolwiek regulacji oraz bakelitowy stół.

cx 200 wyposażono w dwuczęściową głowicę wiertarską z technologią RO.AX zbudowaną z 24 wrzecion pionowych i 11 poziomych, z których 8 pracuje w osi X, a pozostałe w osi Y.cx 200 wyposażono w dwuczęściową głowicę wiertarską z technologią RO.AX zbudowaną z 24 wrzecion pionowych i 11 poziomych, z których 8 pracuje w osi X, a pozostałe w osi Y.Fot. SCM GROUP

Drugi model z tej serii czyli cx 200 to również kompaktowe centrum zajmujące mniej niż 10 m2. Wyposażono je dwie  głowice wiertarskie wyposażone w sumie w  24 wrzeciona pionowe i 11 poziomych (RO.AX) , z których 8 pracuje w osi X, a pozostałe w osi Y. Każda z części wyżej wspomnianej jednostki posiada niezależna oś Y. Całość pozwala na zwiększenie produktywności wiercenia nawet do 60 procent. Prędkość obrotowa wrzecion wynosi 8000 obr./min. Z głowicą współpracuje agregat do wręgowania z piłką o średnicy 125 mm.

Maszyna posiada także elektrowrzeciono frezerskie o mocy 6,6 kW i maksymalnej prędkości obrotowej dochodzącej do 24 000 obr./min. Opcjonalnie do jego dyspozycji jest sześciomiejscowy magazynek narzędzi. cx 200 pozwala na obróbkę elementów o długości od 200 do 3050, szerokości od 50 do 1300  i grubości od 8 do 95 mm.  

Współautorem tekstu jest Tomasz Bogacki


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz