Autor: Krzysztof Kluza product manager SCM Group Polska, Tomasz Bogacki
Źródło: SCM GROUP
Data: 2018-07-18
W zeszłym roku SCM Group przeprowadwadził prawdziwą rewolucję. Począwszy od zmiany loga, poprzez wprowadzenie nowych modeli maszyn, a kończąc na zmianie nazewnictwa pozostałych. Od targów Ligna w Hanowerze, gdzie zaprezentowano całą gamę nowości produktowych, w ofercie SCM Group pojawiły się modele wiertarek przemysłowych w nowych nazwach cx 100 cx 200 ux 100 ux 200
W standardzie Morbidelli ux 100 bazuje na dwóch symetrycznych, górnych i dolnych, głowicach pionowych i poziomych. Pozwala to na realizację nieomal wszystkich oczekiwań dotyczących wiertarkiFot. SCM GROUP
Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2. W maszynie tej zastosowano także system wiercenia od krawędzi zewnętrznej płyty. Jest ona traktowana jako punkt “0” co pozwala ukryć błędy w wymiarach elementu przeniesienie różnic w grubości płyty do środka mebla. Centrum posiada również automatyczny pomiar długości elementu co gwarantuje uzyskanie perfekcyjnego połączenia.
Należąca do SCM Group firma Morbidelli posiada w swojej ofercie szeroką gamę sterowanych numerycznie centrów wiertarskich przeznaczonych do obróbki elementów płytowych. Są to maszyny pracujące zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym.
Pierwszą grupę reprezentują dwa modele oznaczone symbolami ux 100 i ux 200. Charakteryzują się one dużą elastycznością pracy i gwarantujące bardzo wysoką jakość obróbki przy zachowaniu dużej wydajności. Z kolei kompaktowe centra pionowe to również dwie maszyny o symbolach cx 100 i cx 200 gwarantujące także dużą wydajność i nie wymagające żadnej interwencji operatora przy uzbrajaniu.
Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2Fot. SCM GROUP
Obróbka nawet sześciu płaszczyzn
Wiertarki z serii ux, oprócz wiercenia, realizują także takie operacje jak: frezowanie, cięcie i osadzanie kołków. Urządzenia wyposażone zostały w najnowszej konstrukcji głowice wiertarskie typu RO.AX (Rotoaxial Spindle Technology), które gwarantują praktycznie zerowe bicie osiowe. Wpływa to na wręcz perfekcyjną jakość wiercenia.
W standardzie model ux 100 bazuje na dwóch symetrycznych, górnych i dolnych, głowicach pionowych i poziomych. Pozwala to na realizację nieomal wszystkich oczekiwań dotyczących wiertarki. Głowice pionowe mogą składać się maksymalnie z 31 wrzecion natomiast poziome z 10. Uzupełnienie stanowią dwa stałe agregaty o mocy 2,2 kW uzbrojone w piłkę o średnicy 120 mm. Służą one do wykonywania wręgów i są zorientowane wzdłuż osi X. Natomiast w opcji przewidziano rozwiązania umożliwiające kompletną obróbkę sześciu płaszczyzn elementów. W pakiecie tym znajdują się: dwie automatyczne jednostki uzbrojone w piły o średnicy 160 mm z możliwością regulacji w zakresie od 0 do 90º, dwa elektrowrzeciona o mocy 4,4 kW z uchwytem ISO30 lub 7,5 kW z uchwytem HSK63F, dwa agregaty do osadzania kołków oraz zamontowane przy głowicy górnej dwa dodatkowe wrzeciona poziome z modułem 32 mm.
Z kolei ux 200 uzbrojono w dwa symetryczne zestawy głowic pionowych doposażonych dodatkowo w przesuwny rząd wrzecion. Głowice podstawowe liczą po 34 wrzeciona natomiast regulowane składają się z 14. Zakres ruchu pozwala na ustawienie odległości od 192 do 512 mm. Z kolei górne i dolne głowice poziome posiadają po 8 wierteł zorientowanych wzdłuż osi X i po 2 wzdłuż osi Y.
W standardzie znajduje się także agregat z piłka o średnicy 120 mm pracujący wzdłuż osi X. Pakiet wyposażenia opcjonalnego zawiera natomiast 8 górnych i 8 dolnych niezależnych, przesuwnych wrzecion wiercących w osi X. Pozostałe wyposażenie opcjonalne jest identyczne jak w przypadku modelu ux 100.
Przemyślana geometria łap zacisków
Rama nośna wiertarki to sztywna konstrukcja typu zamkniętego. Na zorientowanych wzdłuż osi Y belkach górnej i dolnej zainstalowano agregaty wiercące. Skok górnych głowic wiertarskich wynosi maksymalnie 145 natomiast dolnych 90 mm. Z kolei wzdłuż osi X umieszczono belkę z przesuwającymi się na niej zaciskami pneumatycznymi.
Łapy zacisków posiadają dokładnie przemyślaną geometrię przez co pozwalają na wiercenie i frezowanie miejsc elementu znajdujących się w ich wnętrzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowano konieczność „zwalniania” zacisku w celu wykonania tych operacji co znacznie skraca czas całego procesu oraz rzutuje na jakość obróbki. Zaciski pracują na prowadnicach liniowych i wyposażone są w niezależny napęd przekazywany za pomocą zębatki i listwy zębatej. Maksymalna prędkość ich pracy dochodzi do 120 m/min. natomiast precyzja pozycjonowania osiąga wartość ± 0,005 mm.
Główny stół roboczy znajdujący się w strefie obróbczej zaprojektowano z myślą o realizacji wszystkich operacji. Składa się on z zorientowanych wzdłuż osi Y wąskich suportów z zamontowanymi na nich rolkami. Rolki wykonane są z trudno ścieralnego materiału co gwarantuje pewne i jednocześnie delikatne prowadzenie materiału. Wiercone elementy płytowe unieruchamiane są w trakcie operacji obróbczych za pomocą docisków górnych.
W zależności od systemu organizacji produkcji maszyna może być wyposażona w inne typy stołu podawczego. W przypadku pracy w linii będzie do system wąskich transporterów pasowych. Z kolei praca w systemie gniazdowym z ręcznym sposobem załadunku wymagać będzie klasycznego stołu z pełną płaszczyzną roboczą typu FLOTEX. W pakiecie wyposażenia opcjonalnego przewidziano także wzdłużne i poprzeczne transportery rolkowe umożliwiające automatyczny załadunek i rozładunek oraz również automatyczne urządzenia podające i odbierające elementy.
Łapy zacisków posiadają dokładnie przemyślaną geometrię przez co pozwalają na wiercenie i frezowanie miejsc elementu znajdujących się w ich wnętrzuFot. SCM GROUP
Wiertarki przystosowane są do obróbki płyt o maksymalnej długości wynoszącej 3000 mm. Minimalna wartość tego parametru to 250 mm. Najmniejsza szerokość elementów w przypadku załadunku ręcznego to 70 natomiast dla trybu automatycznego 120 mm. Z kolei grubość obrabianych elementów zawiera się w przedziale od 10 do 80 mm.
Głowica z dwiema niezależnymi osiami Y
Cechą charakterystyczną pionowego centrum cx 100 jest niewielka powierzchnia instalacyjna wynosząca zaledwie 8m2. W maszynie tej zastosowano także system wiercenia od krawędzi zewnętrznej płyty. Jest ona traktowana jako punkt “0” co pozwala ukryć błędy w wymiarach elementu przeniesienie różnic w grubości płyty do środka mebla.
Centrum posiada również automatyczny pomiar długości elementu co gwarantuje uzyskanie perfekcyjnego połączenia. Różnica pomiędzy realną długością uciętej płyty a ustawionym programem jest korygowana przez precyzyjny laser umożliwiający idealne dopasowanie krawędzi i otworów.
W standardzie cx 100 wyposażona jest w głowice wiertarską składająca się z 12 niezależnych wrzecion pionowych i 6 wrzecion poziomych. W ostatnim przypadku 4 z nich pracują w osi X natomiast 2 w osi Y. Uzupełnienie stanowi piłka wręgująca działająca wzdłuż osi X. Oprócz tego maszyna posiada także elektrowrzeciono frezerskie o mocy 5,5 kW z uchwytem typu ISO 30 i maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 18 000 obr./min.
Centrum umożliwia obróbkę płyt o długości od 200 do 3050 mm. Ich szerokość może zawierać się w przedziale od 70 do 900 a grubość od 10 do 60 mm. Maksymalną stabilność elementu podczas obróbki gwarantuje przesuwny, pneumatyczny zacisk eliminujący konieczność jakichkolwiek regulacji oraz bakelitowy stół.
cx 200 wyposażono w dwuczęściową głowicę wiertarską z technologią RO.AX zbudowaną z 24 wrzecion pionowych i 11 poziomych, z których 8 pracuje w osi X, a pozostałe w osi Y.Fot. SCM GROUP
Drugi model z tej serii czyli cx 200 to również kompaktowe centrum zajmujące mniej niż 10 m2. Wyposażono je dwie głowice wiertarskie wyposażone w sumie w 24 wrzeciona pionowe i 11 poziomych (RO.AX) , z których 8 pracuje w osi X, a pozostałe w osi Y. Każda z części wyżej wspomnianej jednostki posiada niezależna oś Y. Całość pozwala na zwiększenie produktywności wiercenia nawet do 60 procent. Prędkość obrotowa wrzecion wynosi 8000 obr./min. Z głowicą współpracuje agregat do wręgowania z piłką o średnicy 125 mm.
Maszyna posiada także elektrowrzeciono frezerskie o mocy 6,6 kW i maksymalnej prędkości obrotowej dochodzącej do 24 000 obr./min. Opcjonalnie do jego dyspozycji jest sześciomiejscowy magazynek narzędzi. cx 200 pozwala na obróbkę elementów o długości od 200 do 3050, szerokości od 50 do 1300 i grubości od 8 do 95 mm.
Współautorem tekstu jest Tomasz Bogacki
Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
tartak | tarcica | meble | meble biurowe | meble kuchenne | meble sosnowe | meble tapicerowane | sklejka | płyty wiórowe | płyty pilśniowe | drewno | MDF | OSB | drewno klejone | drewno budowlane | drewno konstrukcyjne | domy drewniane | domy z drewna | drzwi | okna | schody | podłogi drewniane | parkiet | panele | stolarstwo | tartaki | palety | europalety | drewno kominkowe | drewno opałowe | pelet | pellets | brykiet | maszyny stolarskie | maszyny do obróbki drewna | narzędzia do drewna | suszarnie do drewna
drewno.pl Sp. z o.o.
ul. Podleśna 19
64-020 Głuchowo
NIP: 953-24-74-849
Copyright© 1998-2019 DREWNO.PL Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.