/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: oprac. red
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2018-07-09


Do 5. października w Kolegium Cieszkowskich Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oglądać można wystawę fotografii Piotra Grochowskiego zatytułowaną "Tajemniczy świat porostów".

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego (na zdjęciu Cladonia floerkeana)Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego (na zdjęciu Cladonia floerkeana)Fot. Piotr Grochowski

Tajemnicze i mało poznane, wyglądające niczym organizmy z odległej planety. Niektóre potrafią żyć kilkaset lat. Choć w naszym otoczeniu są „od zawsze”, należą do grupy bardzo mało znanej i rozpoznawanej, można powiedzieć, że potrafią ukryć się przed naszym wzrokiem - takie są porosty.

Jeszcze w latach 80-tych XX w. porosty zaliczane były do roślin zarodnikowych. Stąd często i to do dnia dzisiejszego, wielu utożsamia porosty z mszakami. Obecnie uznaje się za organizmy należące do Królestwa Grzybów. Według obecnej wiedzy, porosty to grzyby zlichenizowane (łac. Lichenes), a ich ciało – czyli plecha, zbudowana jest z dwóch komponentów: strzępek grzyba i komórek glonów. Układ taki stwarza ogromne możliwości wegetacyjne. Zdolności higroskopijne grzyba pozwalają wychwytywać najmniejsze ilości wody obecnej w otoczeniu, a glony dzięki obecności chlorofilu, nawet w skrajnych warunkach są zdolne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Wystawa fotografii Piotra Grochowskiego, która oglądać można w Poznaniu, ukazuje bogactwo i ekologię porostów, ale przede wszystkim ma być przewodnikiem pozwalającym dostrzec w naszym otoczeniu te interesujące i tajemnicze organizmy, które występują właściwie wszędzie wokół nas. W Polsce oznaczono dotychczas ok. 1600 taksonów, co na tle światowej lichenobioty szacowanej na ok. 17 tys. stanowi tylko niecałe 10%.

Piotr GrochowskiPiotr GrochowskiFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autorem fotografii prezentowanych podczas wystawy jest Piotr Grochowski, absolwent Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Studia magisterskie w zakresie biologii ukończył w 1992r. Pracę zawodową w Zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu rozpoczął w 1993r. w Zakładzie Biologii, obecnie Zakład Nauk Morfologicznych, Biologii i Nauk o Zdrowiu. Od wielu lat związany z Ligą Ochrony Przyrody (prezes Zarządu Okręgu w Gorzowie Wlkp. i członek Zarządu Głównego) oraz Lasami Państwowymi (obecnie v-ce przewodniczący Rady LKP Bory Lubuskie).

W 2002r. Piotr Grochowski obronił na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu doktorat z zakresu lichenologii. W swoim dorobku posiada liczne publikacje naukowe oraz podręczniki z biologii i z pierwszej pomocy przedmedycznej dla studentów AWF.

Z fotografią związany od ok. 40 lat. Już w szkole podstawowej był członkiem Koła Fotograficznego przy MOK w Kwidzynie. Zainteresowania Fotografuje wszystko co przykuwa uwagę...Wśród znajomych uchodzi za dokumentalistę, archiwistę...ale ma to wielkie plusy, kiedy coś w „czasie” trzeba odnaleźć.

W ostatnich latach, ze względu na działalność naukową obserwuje i fotografuje porosty. Swoje zdjęcia publikuje w czasopismach, wydawnictwach edukacyjnych oraz w monografii pt. „Lichenobiota województwa lubuskiego na terenach obszarów Natura 2000. Porosty wokół nas” wydanej w 2015r., którą można pobrać tutaj>>>

Wystawę "Tajemniczy świat porostów" oglądać można do 5. października br. w budynku Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71.

Wstęp wolny: godz. 8.00 – 19.00

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego (Zdjęcia: 3)

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego (na zdjęciu Cladonia floerkeana)Piotr GrochowskiCzęść wystawy Tajemniczy świat porostów

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz