/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Rumuńskie służby przeszukują biura Holzindustrie Schweighofer

DIICOT

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DIICOT
Data: 2018-05-30


Dzisiaj rano przedstawiciele rumuńskich służb, m.in. DIICOT (Biuro Śledcze ds. Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu) oraz policyjnych wydziałów DCCO (Departament ds. przestępstw dotyczących zamówień publicznych), BCCO (Departament ds. przestępstw gospodarczych), weszli do biur jednego z największych europejskich przedsiębiorstw branży drzewnej zajmując dokumentację dotyczącą zakupów drewna. Jak informuje biuro prasowe DIICOT akcja związana jest z działaniami zmierzającymi do likwidacji zorganizowanej grupy przestępczej, której zarzuca się przestępstwa sprzeniewierzenia przetargach publicznych, oszustwa podatkowych, nieuczciwą konkurencję, bezprawny wyręb drzew jak i inne przestępstwa podlegających jurysdykcji prokuratury.

Rumuńskie służby przeszukują biura Holzindustrie SchweighoferRumuńskie służby przeszukują biura Holzindustrie SchweighoferFot. DIICOT

30. maja agenci służb pojawili się w 23 lokalizacjach obejmujących zakłady i biura Holzindustrie Schweighofer, domy prywatne (w tym mieszkanie obecnego dyrektora zakładu Holzindustrie Schweighofer w Radauti) oraz 4 siedziby instytucji publicznych (m.in. Depertamentu Leśnictwa).

Zdaniem prokuratury, od 2011 roku aż do dziś, w Rumunii działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie m.in. manipulowali przetargami  publicznymi na poziomie Dyrekcji Lasów, w sposób mający zapewnić dodatkowe, duże ilości surowca drzewnego wybranym fabrykom specjalizującym się w przetarciu i struganiu drewna. Według śledczych pracownicy rumuńskich lasów państwowych usuwali oferty zakupu wystawione w aukcjach sprzedaży drewna przez niektóre podmioty gospodarcze i, w zależności od przypadku, zastępowali je innymi.

Jednocześnie w toku śledztwa ustalono, że część drewna dostarczanego do tartaków Schweighofera w ogóle nie została zarejestrowana w dokumentach księgowych. Istnieje również uzasadnione podejrzenie, że część otrzymanego przez firmę drewna pochodziła z przestępstw związanych z nielegalnym wyrębem drzew.

Straty skarbu państwa oceniane są na 25 mln euro. Podejrzewa się również, że ogromne ilości drewna zakupionego bez dokumentów prawnych znajdują się na terenie rewidowanych zakładów.

Według oświadczenia wydanego przez Holzindustrie Schweighofer, firma współpracuje z organami i oferuje wszelkie wsparcie na zapytania przedstawicieli DIIOCT. Jak informuje zarząd, główną zasadą firmy jest zawsze działanie zgodne z prawem i przepisami krajów, w których prowadzi działalność. 

Firma informuje, że dostarcza organom państwowym wszystkich koniecznych informacji do celów prowadzonych dochodzeń.

Jak przypomniano w oświadczeniu, na początku 2017r. Holzindustrie Schweighofer wdrożyło kompleksowy plan działań w celu zwalczania nielegalnego wyrębu i wspierania zrównoważonego rozwoju przemysłu drzewnego w Rumunii. Firma zainwestowała 1 mln euro na wzmocnienie swoich środków bezpieczeństwa łańcucha dostaw, które wykraczają daleko poza wymogi prawne i wykonawcze Rumunii.

Zgodnie z komunikatem, firma nie została powiadomiona o przedmiotowym dochodzeniu i jest głównym zainteresowanym szybkim i sprawiedliwym rozwiązaniem tej sytuacji.

***

Holzindustrie Schweighofer to rodzinna firma z austriackimi korzeniami założona w 1956r. Intensywny rozwój przedsiębiorstwa rozpoczął się pod koniec lat 70-tych XXw. W 1977r. w zakładzie w Brand (Austria) zainstalowana została pierwsza na świecie linia profilująca do przetarcia drewna średniowymiarowego. W 1984 zakończono inwestycję, w wyniku której zakład w Ybbs (Austria) stał się największym tartakiem w Europie. W 1991r. firma zrealizowała kolejna dużą inwestycję związaną z rozbudową tartaku w Sollenau (Austria). W 1997r. po przejęciu dwóch tartaków w Czechach (Ždírec i Planá) oraz jednego w Austrii (Bad St. Leonhard) firma posiadała 6 tartaków przecierających łącznie ponad 3 mln m3 drewna rocznie. W 1998r. przedsiębiorstwo dokonało fuzji z szwedzkim Enso Timber. Trzy lata później, w 2001r., rodzina Schweighofer sprzedała swoje udziały i wycofała się z działalności produkcyjnej.

Nowe otwarcie Holzindustrie Schweighofer nastąpiło w 2002r. Budowa nowego, nowoczesnego tartaku w rumuńskim Sebes zakończona została w 2003r. Kolejne inwestycje to zakłady w Rădăuți, w Siret (przejęty od Swedwood), Comănești (przejęty od Finnforest), Reci.

W sumie od 2002r. firma zainwestowała w Rumunii blisko 800 mln euro. Spośród ok. 3100 pracowników przedsiębiorstwa, 2700 pracuje w Rumunii. Według danych za 2015r. firma była drugim co do wielkości eksporterem w porcie w Konstancy, z udziałem w rynku wynoszącym 20%. Do obsługi przedsiębiorstwa wykorzystano wtedy 26.000 wagonów kolejowych, a ok. 10.700 dostaw zrealizowanych zostao za pomocą transportu samochodowego. Holzindustrie Schweighofer jest obecnie jednym z 15 największych przedsiębiorstw pod względem ilości przewożonych koleją towarów w Rumunii. Jak informują rumuńskie media od 2002r. Holzindustrie Schweighofer zapłaciło w tym kraju 115 mln euro podatków (nie licząc VAT).

Oprócz Rumunii Schweighofer rozwija się również w innych krajach. W 2011r. przedsiębiorstwo przejęło zakład produkcji celulozy w Hallein (Austria), a w 2015r. od firmy Klausner tartak w niemieckim Kodersdorfie (niedaleko polskiej granicy). W trakcie realizacji jest też budowa tartaku na Ukrainie w Kołomyi. Firma rozważała również inwestycję na terenie Polski.

Od kilku lat Holzindustrie Schweighofer oskarżany jest przez organizacje ekologiczne o wykorzystywanie do produkcji drewna pochodzącego z nielegalnego pozyskania, a nawet o organizowanie nielegalnych wyrębów w celu uzyskania dostaw surowca. W ubiegłym roku firma straciła certyfikat FSC.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wzór cnót stracił FSC??

"Jak informuje zarząd, główną zasadą firmy jest zawsze działanie zgodne z prawem i przepisami krajów, w których prowadzi działalność", dopóki się nie wyda.....

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2018-05-30 18:05:41

Zgłoś nadużycie

U nas też potrzeba takiej akcji [2]

Moim zdaniem przetargi w Polsce też są manipulowane przez LP . Też państwo ponosi straty z tytułu zaniżanych cen dla "wybranych" odbiorców.

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2018-06-01 07:29:42

Zgłoś nadużycie

Całość powinna isc na e-drewno!

I wtedy "Państwo" jest zadowolone.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2018-06-03 22:15:53

Zgłoś nadużycie

O wujek wrócił

Miałem nadzieję że z takim zdaniem i oceną polskiego przedsiębiorcy, już dawno poza strukturami LP .

Turkuć [6]Odpowiedz na ten komentarz2018-06-05 16:50:31

Zgłoś nadużycie

tak jest ale niestety nie będzie

Duże firmy nie pozwolą na utratę przywilejów cenowych i jakościowych które sobie "wywalczyły"

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2018-06-05 10:36:22

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA