/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Technologia

Centrum obróbcze pełne innowacji: ACCORD 25 F/X!

Autor: Krzysztof Kluza
Źródło: SCM Group
Data: 2018-03-26


ACCORD 25 F/X jest nowym modelem CNC reprezentującym gamę maszyn do obróbki elementów stolarki budowlanej z litego drewna. Urządzenie zostało zaprojektowane na potrzeby dzisiejszego rynku, spragnionego innowacji i nowoczesnych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy operatorów. To 5-osiowe centrum powstało z myślą o ekonomii, ergonomii użytkowania, bezpieczeństwie operatora i ochronie środowiska. W trosce o środowisko zastosowano materiały podlegające recyklingowi. Cześć podzespołów jest wykonana z surowców wtórnych: stalowy korpus, aluminiowe stoły robocze, szyby wykonane z polipropylenu. Połączenie nowoczesnej technologii i materiałów wykonanych z surowców wtórnych daje niesamowite efekty przyjazne dla środowiska.

Charakterystyka elektrowrzeciona pozwala na wydajną pracę z podwójnymi narzędziami.Charakterystyka elektrowrzeciona pozwala na wydajną pracę z podwójnymi narzędziami.Fot. SCM GROUP

Maszynę zaprezentowano po raz pierwszy podczas targów Holz Handwerk 2014 w Norymberdze, Accord 25 FX był także prezentowany podczas targów Ligna w Hanowerze, HolzHandwerk oraz Drema w Poznaniu. Była także opisywana jako nowość na portalu oknonet.pl Maszyna oferuje wysoką wydajność produkcji przy minimalnej inwestycji, jest dedykowana dla małych i średnich przedsiębiorstw. Łączy w sobie prostotę użytkowania, wysoką wydajność i  dużą elastyczność przy niskim zużyciu energii.  Jest doskonałą propozycją dla producentów okien, drzwi i schodów ze względu na charakterystyczne cechy  wyposażenia. SCM Group pomaga klientom w uzyskaniu opinii o innowacyjności maszyny potrzebnej przy finansowaniu z budżetu UE.

Laureat Konkursu Eko Design 2015!

Stabilna konstrukcja bramowa w postaci łoża i ruchomego portalu z jednostkami roboczymi może być wyposażona w jedną z trzech wersji stołu roboczego: Start, Pilot lub Matic. Najciekawszą opcją jest w pełni automatyczne sterowanie stołem roboczym „MATIC”za pomoca Xilog Maestro (oprogramowanie SCM). Każda konsola i mocowania na nich umieszczone maja niezależny napęd sterowany z programu co umożliwia przezbrojenie stołu w ciągu kilku sekund. Uzupełnieniem wyposażenia stołu roboczego są zaciski pneumatyczne pozwalające na mocowanie ramiaków okiennych lub drzwiowych w zakresie 60-120 mm oraz zacisk do mocowania elementów krótkich (nawet 175 mm mierzone wewnątrz czopu).

Zacisk pneumatyczny pozwalający na mocowanie ramiaków okiennych lub drzwiowych w zakresie 60-120 mmZacisk pneumatyczny pozwalający na mocowanie ramiaków okiennych lub drzwiowych w zakresie 60-120 mmFot. SCM GROUP

Interesująca maksymalna grubość obrabianego detalu do 250 mm na ssawkach H=50 mm. Pozwala na zamocowanie dwóch narzędzi (prawe/lewe) na jednym uchwycie (przy ssawkach H=110 mm), co jest szczególnie przydatne podczas obróbki okien łukowych i wykonywaniu połączeń wielowczepowych.

Charakterystyka elektrowrzeciona pozwala na wydajną pracę z podwójnymi narzędziami.Charakterystyka elektrowrzeciona pozwala na wydajną pracę z podwójnymi narzędziami.Fot. SCM GROUP

Sercem maszyny jest najczęściej oferowana jednostka pięcioosiowa PRISMA KT lub KS. To 11 kW chłodzone cieczą elektrowrzeciono o różnej charakterystyce zależnej od obrotów narzędzi. PRISMA KT to idealna propozycja dla stosujących narzędzia o dużych średnicach (np. czopujących), gdzie maks. moc uzyskuje się już na poziomie 9.000 rpm. Z kolei PRISMA KS to wysokoobrotowe elektrowrzeciono stosowane przy narzędziach o tradycyjnych średnicach. Maks. moc 11 kW uzyskuje się z od 15.000 rpm. Specyficzna geometria układu pozwala na zakres pochylenia 1800 +/- 100. Napęd elektrowrzeciona przekazywany jest za pośrednictwem przekładni pasowej, stąd przy niesymetrycznej konstrukcji, może ono znacznie obniżyć swoja pozycję w stosunku do stołu roboczego. Maksymalną elastyczność i doskonałą jakość wykończenia uzyskano dzięki zastosowaniu technologii BEL-TECH (Belt technology system), który do przekazywania napędu wykorzystuje przekładnie pasową która redukuje drgania i nie przenosi ciepła z narzędzia do silnika. Takie rozwiązanie umożliwia też obróbkę w osi poziomej przy zmniejszonej przestrzeni.

Dzieki asymetrycznej budowie elektrowrzeciona, możliwa jest obróbka elementu do 100  poniżej poziomu mocowania elementu.Dzieki asymetrycznej budowie elektrowrzeciona, możliwa jest obróbka elementu do 100 poniżej poziomu mocowania elementu.Fot. SCM GROUP

System BEL-TECH redukuje drgania i nie przenosi ciepła z narzędzia do silnikaSystem BEL-TECH redukuje drgania i nie przenosi ciepła z narzędzia do silnikaFot. SCM GROUP

Elektrowrzeciono może być uzupełnione przez głowicę wiertarską lub opatentowany agregat 4-osiowy BRC (boring/routing/cutting), który zapewnia bardzo sprawne i szybkie (niezależne od zasadniczego elektrowrzeciona operacje związane z wymaganymi okuciami – kieszenie pod zamki, klamki, zawiasy itp.). Wszystkie operacje są realizowane za pomocą jednego agregatu. Nie tracimy czasu na wymianę narzędzia co bezpośrednio wpływa na wzrost wydajności.   fot 6 Cięcie wiercenie i frezowanie może odbywać się przy pomocy jednego agregatu.

TTS (Total Torque System)

Oś 5-osiowego elektrowrzeciona jest mechanicznie blokowana podczas obróbki pionowej co zwieksza sztywność i żywotność agregatu. Więcej informacji znajdziesz na www.scmgroup.pl

Perfekcyjną jakość wiercenia zapewniają innowacyjne w skali świata wrzeciona RO.AX (Rotoaxial spindle technology), wprowadzone na rynek w 2012r. Wrzeciona charakteryzują się zerowym biciem osiowym- to najbardziej efektywny system dostępny dziś na rynku, zwiększający jakość i dokładność wymiarową.

Do dyspozycji klientów, którzy wymagają znacznej ilości narzędzi na pokładzie maszyny producent oferuje na 32-miejscowy łańcuchowy magazyn, który morze przechowywać narzędzia o maks. średnicy 350 mm.

Nowy magazyn narzędzi FAST 14

Od 2017r Accord 25 fx jest wyposażony w listwowy 14 pozycyjny magazyn narzędzi FAST 14 który jest umieszczony w kabinie bezpośrednio przy elektrowrzecionie. Takie rozwiązanie pozwala na szybką wymianę narzędzi nawet podczas przejazdów kabiny.

Cięcie wiercenie i frezowanie może odbywać się przy pomocy jednego agregatu.Cięcie wiercenie i frezowanie może odbywać się przy pomocy jednego agregatu.Fot. SCM GROUP

Nowe systemy bezpieczeństwa.

SCM przykłada bardzo duża wagę do bezpieczeństwa i ergonomii pracy. W maszynie Accord 25 fx zredukowano niesymetrycznie gabaryty kabiny, przez co będąc w strefie parkowania daje ona operatorowi pełny dostęp do stołu roboczego. Aby zachować bezpieczną odległość operatora od elektrowrzeciona, zastosowano ruchomy dystans który wysuwa się gdy operator wejdzie w strefę obróbki podczas pracy maszyny. Dystans ten jest wyposażony w wyłącznik krańcowy  unieruchamiający kabinę w sytuacji kontaktu z operatorem (patent SCM). System bezpieczeństwa został opracowany w dwóch wersjach:

PROSPEED– system bezpieczeństwa w którym przestrzeń robocza jest odizolowana przez fotokomórkę, która informuje maszynę o obecności operatora w jej pobliżu. Urządzenie może pracować z prędkością do 60 m/min gdy operator jest poza strefą załadunkową. Gdy operator wejdzie w strefę załadunku – maszyna zwalnia, w przypadku kontaktu z operatorem zatrzyma się.

PRO SPACE– system bezpieczeństwa oferujący swobodny dostęp do maszyny. Większy dostęp do maszyny jest możliwy dzięki ograniczeniu prędkości przejazdów do max 25 m/min. To idealne rozwiązanie dla klientów dysponujących ograniczonym miejscem na hali produkcyjnej.

Nowy magazyn narzędzi FAST 14 jest umieszczony w kabinie bezpośrednio przy elektrowrzecionie.Nowy magazyn narzędzi FAST 14 jest umieszczony w kabinie bezpośrednio przy elektrowrzecionie.Fot. SCM GROUP

Accord 25 występuje w trzech wersjach wyposażenia stołu roboczego. Najprostsza wersja to stół w pełni obsługiwany ręcznie, w kolejnym kroku otrzymujemy pilot który ułatwia ustawianie stołu i kontroluje prawidłową pozycje ssawek, chwytaków i belek. W wersji Matic Table wszystkie ssawki, chwytaki i belki posiadają własne niezależne silniki, które w sposób automatyczny przygotowują stół do obróbki a nawet wykonują przechwyt lub przesuwają element podczas obróbki.

Nowy interfejs operatora pod nazwą Xilog yMaestro to idealne narzędzia do programowania CNC. Jest to CAD/CAM system z wizualizacją 3D zarówno projektowanego detalu jak i konfiguracji stołu roboczego. Xilog Maestro to łatwe i intuicyjne programowanie.

Maestro 3D – oprogramowanie dedykowane maszynom 5-osiowym dla obróbki przestrzennej.

Maestro WD – zaprojektowane specjalnie dla produkcji okien i drzwi, z biblioteka kształtów i indywidualnych detali wykończenia.

Maestro Pro View – symulator będący specyficznym narzędzie dla operatora, które pozwala sprawdzić zaprojektowany tor obróbki, wyeliminować kolizje oraz przewidzieć czas i koszty obróbki.

Accord 25 fx może być wyposażony w pakiet oszczędnego gospodarowania energią SAV€NERGY o które zadbał producent SCM Group w postaci opcji dostępnej na życzenie. Inteligentny system zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Obejmuje takie funkcje jak:

– optymalizacja prędkości posuwu stosownie do rodzaju materiału i narzędzia

– inteligentne zarządzanie pompą podciśnienia stosownie do wymaganego poziomu wydajności.

– automatyczne zarządzanie zasuwami króćców odciągowych

– optymalizacja zużycia sprężonego powietrza

– sterowanie wymiennikiem ciepła elektrowrzeciona w zależności od aktualnej temperatury

– automatyczne przejście maszyny w tryb stand-by.

W sytuacji niewymaganej pracy lub dłuższych przerw zasadnicze wyposażenie maszyny zostaje automatycznie wprowadzone w tryb stand-by minimalizując zużycie energii. Wydłuża się żywotność łożysk będących na wyposażeniu podlegającemu trybowi stand-by. Z drugiej strony przy wymaganym załączeniu elementów maszyny z trybu stand-by, osiągają one pełne obroty – osiągi w krótszym czasie.

[%%PIC%%]

Specjalnie wyprofilowana obudowa, ułatwia odprowadzenie pyłu z pola obróbczego.

Krzysztof Kluza
Product manager
SCM Group Polska
www.scmgroup.com

Zobacz maszyny SCM GROUP w katalogu maszyn drewno.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA