/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

SCM Digital Days

SCM

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: SCM
Data: 2018-02-26


W dniach 25-27. stycznia b.r. w Centrum Technologicznym SCM Group w Rimini we Włoszech pod hasłem Digital Days odbyły się pokazy maszyn i nowości technologicznych jakie firma przygotowała na 2018r.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Podczas trzech dni pokazów, główną siedzibę SCM Group odwiedziło blisko 3000 gości z całego świata. Sporą grupę (ok. 200 osób) stanowili Polacy. Polska to ważny dla włoskiego producenta rynek. Zakupy realizowane przez nasze przedsiębiorstwa, plasują nas na czwartym miejscu, tuż za Niemcami.

SCM Group to jeden ze światowych liderów produkcji maszyn do obróbki drewna. Firma specjalizuje się w głównie w urządzeniach do produkcji mebli i stolarki otworowej, ale w ofercie znajdują się również specjalistyczne maszyny wykorzystywane w produkcji schodów, jachtów, elementów konstrukcyjnych dla budownictwa. Kierunek w jakim od kilku lat podąża rozwój technologiczny produktów i usług SCM jest zgodny z ideą znaną jako "Przemysł 4.0"

Zobacz relację portalu Drewno.pl z SCM Digital Days

Czwarta rewolucja przemysłowa, czyli czym jest Przemysł 4.0
Wraz z rozwojem wiedzy jaką dysponuje ludzkość, zmieniają się technologie produkcji dóbr przemysłowych. Wciąż podążamy prostą ścieżką: chcemy produkować więcej, szybciej i taniej.

Trwająca całe wieki stopniowa ewolucja rzemiosła w produkcję realizowaną w manufakturach została przerwana pod koniec XVIIIw., kiedy wdrożono do użytku urządzenia mechaniczne napędzane parą. Przez następne 100 lat dym z kominów fabryk oznaczał "rewolucję przemysłową", dziś oznaczaną numerem 1.

Drugą rewolucję w przemyśle stanowi wprowadzenie produkcji masowej z wykorzystaniem linii produkcyjnych i urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Kolejny etap rozwoju przemysłu rozpoczął się po drugiej wojnie światowej. Symbolem tych naukowo-technologicznych przemian jest automatyzacja produkcji, w wyniku której zatrudnienie w przemyśle zaczęło spadać.

Dziś mówimy o "czwartej rewolucji przemysłowej" lub "Przemysł 4.0" mając na myśli integrację zautomatyzowanej produkcji z wymianą danych jaką umożliwia Internet. Wpływ tego połączenia nie dotyczy już wyłącznie produkcji czy logistyki, ale całych modeli biznesowych. W koncepcji Przemysłu 4.0 integruje się różne procesy, od zakupu surowców poprzez projektowanie i produkcję produktów, logistyką, aż po usługi. W czasie rzeczywistym możemy obserwować i modyfikować parametry realizowanych zadań. Według prognostyków, w przyszłości fabryki produkować będą jednocześnie masowo z zachowaniem indywidualnych wymagań klienta i najprawdopodobniej z minimalnym udziałem pracy ludzkich rąk.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

SCM Arena Digital Hub
Centrum technologii związanych z Przemysłem 4.0 podczas pokazów w Rimini była SCM Arena Digital Hub. W ramach tej przestrzeni zaprezentowano najnowsze rozwiązania cyfrowe jakimi dysponuje SCM w ramach systemu Maestro.

Maestro obejmuje m.in. oprogramowanie służące do sterowania urządzeniami do produkowanymi przez SCM obejmujące wszystkie rodzaje i metody obróbki; system interakcji Człowiek-Maszyna, którego elementem są nowe ekrany dotykowe oraz wirtualna rzeczywistość 3D; system wymiany danych i komunikacji wykorzystujący Internet Rzeczy i Chmury Danych; innowacyjny system zdalnego wsparcia i serwisowania urządzeń z wykorzystaniem okularów VR (rzeczywistość wirtualna).

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Zaproszeni na pokazy goście mieli okazję zapoznać się z ideą i rozwiązaniami oferowanymi przez Maestro, jak również przetestować działanie systemów VR wchodzących w skład systemu Maestro

Pokazy technologii SCM
System Maestro to środowisko, w którym mogą działać urządzenia produkowane przez SCM. Podczas Digital Days można było zobaczyć dobrze już znane na rynku maszyny do obróbki drewna jak i najnowsze produkty włoskiego producenta.

Maszyny stolarskie
Przedstawione zostały prawie wszystkie modele maszyn stolarskich z linii Nova, Class i L'invincibile, począwszy od strugarek przez grubościówki, frezarki, piły formatowe, a kończąc na półautomatycznych wiertarkach. Uwagę zwracały pilarki z możliwością pochylania piły +/- 46° ze sterowaniem z pulpitu, strugarki wyposażone w nowoczesny wał Xylent system, który oprócz poprawy jakości obrabianej powierzchni znacznie wpływa na ograniczenie hałasu na stanowisku pracy.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Pilarki panelowe
Najwyższa jakość i wysoka wydajność to główne zalety Gabbiani G2 115, automatycznej piły panelowej kontrolowanej przez nowe oprogramowanie Maestro Cut, które optymalizuje zarządzanie magazynem i obsługę proces obróbki. Urządzenie może współpracować z magazynem Flexstore EL, co zapewnia wysoką precyzję dzięki zastosowaniu wózka przesuwającego się na prowadnicach pryzmatycznych. Zastosowany w urządzeniu nowy agregat piły HI-TRONIC to zaawansowane rozwiązanie oferujące wysokie prędkości i najwyższy poziom dokładności cięcia.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Szlifierki
Wśród licznych modeli DMC - szlifierek dedykowanych dla przemysłu, SCM zaprezentowało różne konfiguracje maszyn, mogące zaspokoić potrzebę każdego zakładu i realizacje najśmielszych pomysłów: szlifierka DMC Eurosystem, kompaktowa i wszechstronna, idealna dla producentów drzwi z MDF i fornirowanych; system DMC T4 dla przemysłu meblarskiego, który pozwala na wyjątkowo intensywne użytkowanie przy jednoczesnej wysokiej jakości wykończenia obrabianej powierzchni; system DMC T5, kompletne rozwiązanie dedykowane do realizacji śmiałych projektów wykorzystujących specyficzne możliwości produkcji elementów o nietypowej powierzchni jak np. jak efekt fali, wzór nacinania piłą taśmową, strukturyzacja, szczotkowanie.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Okleiniarki
Nowe modele okleiniarek Stefani wyposażono w  21,5 " dotykowy ekran umożliwiający podgląd 3D obrabianego elementu oraz agregaty obróbcze generacji E. które zaprojektowano tak, aby zapewnić równowagę pomiędzy jednostkową produkcją i nowymi standardami jakości.

Pokazano również nowe urządzenie AirFusion, które pozwalają na aplikację obrzeża z wykorzystaniem gorącego powietrza co skraca czas włączenia i rozruchu maszyny o 50%.

Z kolei okleiniarka Olimpic K360 HP oferuje nowe możliwości dzięki sterowanym za pomocą serwomotorów osiom, które pozwalają na automatyczne ustawianie maszyny przez co zmiana parametrów pracy maszyny jest szybka i prosta.

Montaż
Najnowszą maszyną w gamie rozwiązań montażowych SCM jest Action E, elektromechaniczny ścisk z ręcznym załadunkiem i rozładunkiem do precyzyjnego, szybkiego montażu mebli. To rozwiązanie jest skierowane do małych firm rzemieślniczych o przybliżonej wielkości produkcji do 30 sztuk mebli dziennie.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Centra obróbcze
SCM wciąż rozwija nowoczesne technologie i rozwiązania. Przykładem jest m.in. centrum robocze Morbidelli P200 zbudowane zgodnie z systemem "All-in-one". W tej innowacyjnej jednostce do okleinowania wąskich krawędzi, agregat może nakładać obrzeże o wysokości do 80 mm, a stół roboczy wyposażony w przyssawki HE-POD jest częścią naprzemiennego systemu podnoszenia elementów pozwalający na skrócenie czasu obróbki.

Kolejną prezentowaną nowością były centra wiercenia i frezowania Morbidelli m100 i m200 które została ulepszona poprzez zastosowanie podwójnej głowicy wiercącej, która umożliwia jednoczesne wiercenie kilku płyt, co znacznie skraca czas cyklu pracy.

SCM Digital DaysSCM Digital DaysFot. Drewno.pl

Zaawansowana technologia SCM do obróbki drewna litego reprezentowana była przez liczne rozwiązania do produkcji okien, drzwi, schodów, krzeseł, elementów dekoracyjnych i mebli z litego drewna. Głównym produktem tej gamy maszyn jest centrum obróbcze Accord 25 FX przeznaczone do produkcji okien z automatycznym stołem roboczym MATIC obsługiwanym przez oprogramowanie CNC SCM Maestro. Oprócz niego zaprezentowana została wszechstronna, nie wymagająca stałego dozoru operatora komórka pracy WD, która produkuje do 16 komponentów okien na zmianę, a także centrum obróbcze Accord 40 FXM z 5-osiowym wrzecionem PRISMA, idealne do frezowania zgrubnego i do precyzyjnych prac grawerowania.

Nie zabrakło też sprawdzonego rozwiązania jakim jest połączenia automatycznej strugarki czterostronnej Superset NT i sterowanej numerycznie linii kątowej Windor NT1. Wraz z nowym elektronicznym sterowaniem MOBILE PC zestaw oferuje niezawodną jakość, precyzję oraz wysoką wydajność produkcyjną wynoszącą około 30 okien na zmianę.

Dzięki innowacyjnemu systemowi multimedialnemu zwiedzający mieli również możliwość zapoznania się z prezentacjami maszyn i technologii grupy, takich jak jego Oikos, Celaschi oraz innych zaawansowane rozwiązania, które ze względu na duże gabaryty nie były dostępne w centrum pokazowym SCM.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA