/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PROGRAM OGRODOWY

Stelmet: Wstępne wyniki za I kwartał roku obrotowego 17/18

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2018-02-14


Grupa Stelmet poinformowała o wstępnych wynikach osiągniętych pierwszego kwartału roku obrotowego 2017/18. W porównaniu z I kw. poprzedniego roku spółka wypracowało nieco niższe przychody ze sprzedaży i znacząco poprawiła wynik finansowy.

Piotr Leszkowicz, członek zarządu StelmetPiotr Leszkowicz, członek zarządu StelmetFot. Stelmet

Charakter prowadzonej działalności Grupy Stelmet sprawia, że pierwszy kwartał roku obrotowego jest sezonowo najsłabszym okresem zarówno pod względem osiąganych przychodów ze sprzedaży, jak i wyników operacyjnych. W tym czasie Stelmet buduje zapasy i przygotowuje się na nadchodzący sezon sprzedażowy. Historycznie przychody ze sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej (DAO) w pierwszym kwartale to średnio około 10% sprzedaży z tego segmentu w całym roku.

Całkowite przychody ze sprzedaży Grupy Stelmet wyniosły 63 mln zł i były niższe o 4% wobec tego samego okresu rok temu. Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 40 tys. zł, wobec 15 mln zł straty netto przed rokiem. Poprawa wyniku finansowego jest rezultatem zwiększania efektywności produkcji kierowanej na rynek brytyjski, która w całości dostarczana jest z polskiego zakładu MrGarden w Grudziądzu. W porównaniu do ubiegłego roku zredukowano również koszty funkcjonowania brytyjskiej spółki Grange Fencing. Oprócz poprawy na poziomie operacyjnym, istotny wpływ na zysk netto miały również przychody finansowe wynikające z umocnienia się złotego wobec innych walut: euro i funta brytyjskiego, w których denominowana jest znacząca część kredytów Grupy. Poprawa efektywności operacyjnej, w połączeniu z wyższą amortyzacją wynikającą z uruchomienia zakładu MrGarden, pozytywnie wpłynęła na wynik EBITDA, który po pierwszym kwartale roku obrotowego był wyższy o 5,5 mln zł rok do roku i wyniósł 4,2 mln zł (wobec 1,3 mln zł straty na poziomie EBITDA w analogicznym okresie roku 2016/17).

Poziom sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej na rynku brytyjskim pozostawał na poziomie porównywalnym jak w roku poprzednim. Mimo zwiększenia przychodów z rynku niemieckiego, z uwagi na niższą sprzedaż na rynku francuskim, nastąpił spadek sprzedaży DAO w Europie kontynentalnej.

Przychody ze sprzedaży pelletu były o 3% wyższe w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, przy maksymalnym poziomie wykorzystania mocy produkcyjnych w tym okresie. Należy dodać, iż w styczniu 2018r. Grupa Stelmet uruchomiła nowy zakład produkcji pelletu w Grudziądzu.

-Grupa Stelmet obserwuje kontynuację trendów z końcówki minionego roku obrotowego, zakończonego we wrześniu 2017r. Na rynku brytyjskim sprzedaż drewnianej architektury ogrodowej ustabilizowała się i pozostaje na poziomie z poprzedniego roku. Pomimo wyczerpania zdolności produkcyjnych utrzymaliśmy bardzo wysoki poziom sprzedaży pelletu. W porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku obrotowego, w wynikach Grupy na poszczególnych poziomach notujemy poprawę efektywności operacyjnej zakładu w Grudziądzu, z którego dostarczane są wyroby do Wielkiej Brytanii, oraz ujawnione zostały pozytywne efekty przeprowadzonej w ubiegłym roku restrukturyzacji działalności naszej brytyjskiej spółki Grange Fencing – powiedział Piotr Leszkowicz, członek zarządu Stelmet.

Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał roku obrotowego 2017/18 zostaną opublikowane 28. lutego br.

W roku obrotowym 2016/17 (tj. w okresie od 1. października 2016r. do 30. września 2017r.) przychody Grupy Stelmet wyniosły 538 mln zł. Wypracowany w tym okresie wynik EBITDA sięgnął blisko 58 mln zł, a zysk netto ponad 19 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz