/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
CERTYFIKACJA

O certyfikacie PEFC RDLP Białystok - Komentarz

DREWNO.PL

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2017-12-07


RDLP w Białymstoku formalnie certyfikat posiada, ale odradzamy zakup drewna z nadleśnictw "puszczańskich" - informuje PEFC Polska.

O certyfikacie PEFC RDLP Białystok - KomentarzO certyfikacie PEFC RDLP Białystok - KomentarzFot. Lasy Państwowe

Otrzymując informację o oprotestowaniu przez centralę PEFC wyniku audytu gospodarki leśnej RDLP Białystok przeprowadzonego w październiku br. przez UDT-CERT, pierwszym naszym działaniem było sprawdzenie tej informacji na stronach PEFC.

Odnaleźliśmy tam zarówno informację o działaniach podjętych przez PEFC wobec UDT-CERT (m.in. wezwanie do uzupełniania braków formalnych, przeprowadzenia ponownych konsultacji publicznych oraz wzięcia pod uwagę wątpliwości Europejskiego Trybunłu Sprawiedliwości co do zastosowania się Polski (a zatem PGL Lasy Państwowe) do Postanowienia ETS z 27. lipca 2017r. (dotyczącego natychmiastowego wstrzymania pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej), jak i informację na temat statusu certyfikatu RDLP w Białymstoku.

Status ten sprawdziliśmy w bazie stanowiącej dla kupców drewna podstawę do weryfikacji posiadania lub nie certyfikatu PEFC przez poszczególne podmioty. Według stanu na dzień publikacji artykułu i do dzisiaj (07.12.2017r.) niezmieniony pozostaje status dla RDLP oznaczony jako wygasły z dniem 13. listopada 2017r. i właśnie na tej podstawie ustaliliśmy błędny tytuł naszego artykułu RDLP Białystok straciła certyfikat PEFC, do którego zamieściliśmy Sprostowanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

W rozmowie telefonicznej z PEFC Polska udało nam się uzyskać potwierdzenie działań podjętych w ramach skargi na audyt wykonany przez UDT-CERT. Jednocześnie poinformowano nas, że pod względem formalnym, według stanu na dzień obecny, RDLP Białystok posiada certyfikat PEFC nr CSL/722/2017 wydany przez UDT-CERT. Jednocześnie PEFC POLSKA "odradza" zakładom przemysłu drzewnego posiadającym certyfikat PEFC zakup drewna z nadleśnictw gospodarujących na terenie Puszczy Białowieskiej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz