/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

RDLP Białystok straciła certyfikat PEFC

Autor: oprac. dja
Źródło: PEFC
Data: 2017-12-05


Działania Lasów Państwowych związane z Puszczą Białowieską w coraz większym stopniu wpływają niekorzystnie na przemysł drzewny. Centrala PEFC podważyła audyt wykonany w RDLP Białystok przez UDT-Cert, co oznacza, że drewno kupowane z nadleśnictw tej dyrekcji nie posiada cetyfikatu PEFC.

RDLP Białystok straciła certyfikat PEFCRDLP Białystok straciła certyfikat PEFCFot. PEFC

Skarga wszczęta przez centralę PEFC wobec audytu przeprowadzonego w październiku w RDLP Białystok przez UDT-CERT (jednostkę państwowego Urzędu Dozoru Technicznego) oznacza, że dotychczas posiadany przez nadleśnictwa tej dyrekcji certyfikat wygasł z dniem 13. listopada 2017r. To duży problem dla firm, które w tej dyrekcji realizują zakupy surowca drzewnego i same sprzedają wyroby z drewna certyfikowane w tym systemie - od połowy listopada robią to nielegalnie, za co mogą spotkać je kary.

Zdaniem centrali PEFC prowadzona przez RDLP Białystok nie spełnia standardów wyznaczonych przez ten system certyfikacji, bowiem białowiescy leśnicy świadomie łamią wydany 20. lipca br. przez Trybunał Sprawiedliwości UE nakaz wstrzymania pozyskania na terenie Puszczy Białowieskiej.

Dodatkowo wątpliwości budzi audyt systemu przeprowadzony przez UDT-CERT. Zdaniem centrali PEFC obawy budzą w szczególności:
- opóźnienie i krótki czas w jakim zaintersowane procesem kontroli podmioty mogły zgłaszać swoje uwagi,
- niedostateczne ramy czasowe dla procesu audytu,
- bezstronność UDT-CERT jako organu rządowego,
- opublikowanie niekompletnego certyfikatu.

PEFC zwraca też uwagę, że nie zostały też dotrzymane wymagania związane z publicznym dostępem do raportów z przeprowadzonego audytu.

***

Zapraszamy do zapoznania się ze sprostowaniem do artykułu nadesłanym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz komentarzem Redaktora Naczelnego portalu Drewno.pl 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA