/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

SPPDwP

Autor: oprac. red.
Źródło: SPPDwP
Data: 2017-10-16


W dniach 3-4. października w Jachrance koło Warszawy odbył się uroczysty jubileusz 25-lecia Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Obchody zgromadziły blisko 80 gości. Oprócz członków stowarzyszenia, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Lasów Państwowych, jednostek naukowych oraz innych organizacji branżowych.

25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce zostało zarejestrowane 25. września 1992r. Dziś organizacja skupia 51 członków zwyczajnych (osoby fizyczne), 6 członków honorowych oraz 19 członków wspierających (firmy i instytucje), wśród nich znajdują się największe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją płyt drewnopochodnych: tradycyjnych sklejek, płyt pilśniowych i wiórowych , jak i nowoczesnych produktów takich jak MDF, OSB czy LVL. Polscy producenci materiałów drzewnych należą do europejskiej i światowej czołówki. To m.in. dzięki nim nasz kraj stał się światową potęgą meblarską. O tempie rozwoju tego sektora przemysłu świadczy rozwój skali produkcji krajowych producentów. W 1992r. w Polsce wyprodukowano 1,4 mln m3 płyt drewnopochodnych, obecnie wartość ta jest siedmiokrotnie większa i przekracza 10 mln m3.

Wiesław Nawrot i Maria Antonii Hikiert uhonorowani zostali statuetkami "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce"Wiesław Nawrot i Maria Antonii Hikiert uhonorowani zostali statuetkami "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce"Fot. D.Jabłoński

Jubileuszowe spotkanie stało się okazją do wspomnień związanych z historią powstania stowarzyszenia oraz prezentacji jego aktualnych działań i zamierzeń. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki SPPDwP "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce". Laureatami zostali: Wiesław Nawrot, pierwszy prezydent SPPDwP (z ramienia Zakładów Płyt Wiórowych Furnel w Jaśle) oraz Maria Antonii Hikiert, długoletni sekretarz Stowarzyszenia.


Rozmowa z Markiem Kasprzakiem, Prezydentem SPPDwP

Zgromadzeni goście wysłuchali wykładu dr hab. Piotra Borysiuka pt. "Perspektywy rozwoju branży płyt drewnopochodnych" przygotowanego wspólnie z dr Piotrem Boruszewskim, w którym zebrano aktualne informacje na temat rynku tworzyw drzewnych oraz potencjalne kierunki jego rozwoju.

W 2016r. światowa produkcja różnego rodzaju płyt drewnopochodnych sięgnęła blisko 410 mln m3. Coraz częściej surowcem dla obecnie produkowanych płyt jest nie surowiec drzewny pochodzący z lasu, lecz odpady powstające w produkcji wyrobów z drewna czy drewno z recycylingu.

Światowa produkcja tworzyw drewnopochodnychŚwiatowa produkcja tworzyw drewnopochodnychFot. Piotr Borysiuk, Piotr Boruszewski

Pod względem wielkości produkcji Polska zajmuje drugie miejsce w Europie (po Turcji) i szóste na świecie. Branża zatrudnia przeszło 11.000 pracowników w ponad 20 fabrykach dysponujących 40 liniami technologicznymi o wysokiej wydajności i stopniu automatyzacji na których wytwarzanych jest ponad 10 mln m3 tworzyw drewnopochodnych, co stanowi 12% udział w rynku krajów Unii Europejskiej. Producenci działający w Polsce to zarówno światowe koncerny specjalizujące się głównie w produkcji płyt drewnopochodnych, jak i rodzime przedsiębiorstwa zajmujące się przede wszystkim produkcją sklejek.

W latach 2000-2016 w Polsce nastąpił 126% wzrost produkcji wszystkich płyt drewnopochodnych. Największy wzrost zanotowano w przypadku płyt MDF i HDF (+346%), których obecnie produkujemy już ponad 3,5 mln m3. 53% wytwarzanych w Polsce płyt stanowią płyty wiórowe i OSB – blisko 6 mln m3. Aktualnie w kraju prowadzone są dwie duże inwestycje, których łączna zdolność produkcyjna przekraczać ma 1 mln m3 płyt drewnopochodnych.

Branża płyt drewnopochodnych w Polsce eksportuje wyroby o wartości blisko 1 mld dolarów, pracując na dodatni bilans wymiany handlowej (import to 0,6 mld USD).

Płyty drewnopochodne (poza sklejkami) produkowane są w Polsce aż w 70% z różnego typu drzewnych produktów ubocznych: zrębek (21%), trocin (15%), zrzynów tartacznych (4%) a także drobnicy leśnej (17%). Coraz większe znaczenie jako surowiec ma drewno z recyclingu. Niedobór surowca drzewnego do produkcji sklejki sprawia, że blisko 50% drewna na ten cel jest do Polski importowane.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA