/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

SPPDwP

Autor: oprac. red.
Źródło: SPPDwP
Data: 2017-10-16


W dniach 3-4. października w Jachrance koło Warszawy odbył się uroczysty jubileusz 25-lecia Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Obchody zgromadziły blisko 80 gości. Oprócz członków stowarzyszenia, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Lasów Państwowych, jednostek naukowych oraz innych organizacji branżowych.

25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce25 lat Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce zostało zarejestrowane 25. września 1992r. Dziś organizacja skupia 51 członków zwyczajnych (osoby fizyczne), 6 członków honorowych oraz 19 członków wspierających (firmy i instytucje), wśród nich znajdują się największe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją płyt drewnopochodnych: tradycyjnych sklejek, płyt pilśniowych i wiórowych , jak i nowoczesnych produktów takich jak MDF, OSB czy LVL. Polscy producenci materiałów drzewnych należą do europejskiej i światowej czołówki. To m.in. dzięki nim nasz kraj stał się światową potęgą meblarską. O tempie rozwoju tego sektora przemysłu świadczy rozwój skali produkcji krajowych producentów. W 1992r. w Polsce wyprodukowano 1,4 mln m3 płyt drewnopochodnych, obecnie wartość ta jest siedmiokrotnie większa i przekracza 10 mln m3.

Wiesław Nawrot i Maria Antonii Hikiert uhonorowani zostali statuetkami "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce"Wiesław Nawrot i Maria Antonii Hikiert uhonorowani zostali statuetkami "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce"Fot. D.Jabłoński

Jubileuszowe spotkanie stało się okazją do wspomnień związanych z historią powstania stowarzyszenia oraz prezentacji jego aktualnych działań i zamierzeń. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki SPPDwP "Za wybitny wkład w rozwój branży płyt drewnopochodnych w Polsce". Laureatami zostali: Wiesław Nawrot, pierwszy prezydent SPPDwP (z ramienia Zakładów Płyt Wiórowych Furnel w Jaśle) oraz Maria Antonii Hikiert, długoletni sekretarz Stowarzyszenia.


Rozmowa z Markiem Kasprzakiem, Prezydentem SPPDwP

Zgromadzeni goście wysłuchali wykładu dr hab. Piotra Borysiuka pt. "Perspektywy rozwoju branży płyt drewnopochodnych" przygotowanego wspólnie z dr Piotrem Boruszewskim, w którym zebrano aktualne informacje na temat rynku tworzyw drzewnych oraz potencjalne kierunki jego rozwoju.

W 2016r. światowa produkcja różnego rodzaju płyt drewnopochodnych sięgnęła blisko 410 mln m3. Coraz częściej surowcem dla obecnie produkowanych płyt jest nie surowiec drzewny pochodzący z lasu, lecz odpady powstające w produkcji wyrobów z drewna czy drewno z recycylingu.

Światowa produkcja tworzyw drewnopochodnychŚwiatowa produkcja tworzyw drewnopochodnychFot. Piotr Borysiuk, Piotr Boruszewski

Pod względem wielkości produkcji Polska zajmuje drugie miejsce w Europie (po Turcji) i szóste na świecie. Branża zatrudnia przeszło 11.000 pracowników w ponad 20 fabrykach dysponujących 40 liniami technologicznymi o wysokiej wydajności i stopniu automatyzacji na których wytwarzanych jest ponad 10 mln m3 tworzyw drewnopochodnych, co stanowi 12% udział w rynku krajów Unii Europejskiej. Producenci działający w Polsce to zarówno światowe koncerny specjalizujące się głównie w produkcji płyt drewnopochodnych, jak i rodzime przedsiębiorstwa zajmujące się przede wszystkim produkcją sklejek.

W latach 2000-2016 w Polsce nastąpił 126% wzrost produkcji wszystkich płyt drewnopochodnych. Największy wzrost zanotowano w przypadku płyt MDF i HDF (+346%), których obecnie produkujemy już ponad 3,5 mln m3. 53% wytwarzanych w Polsce płyt stanowią płyty wiórowe i OSB – blisko 6 mln m3. Aktualnie w kraju prowadzone są dwie duże inwestycje, których łączna zdolność produkcyjna przekraczać ma 1 mln m3 płyt drewnopochodnych.

Branża płyt drewnopochodnych w Polsce eksportuje wyroby o wartości blisko 1 mld dolarów, pracując na dodatni bilans wymiany handlowej (import to 0,6 mld USD).

Płyty drewnopochodne (poza sklejkami) produkowane są w Polsce aż w 70% z różnego typu drzewnych produktów ubocznych: zrębek (21%), trocin (15%), zrzynów tartacznych (4%) a także drobnicy leśnej (17%). Coraz większe znaczenie jako surowiec ma drewno z recyclingu. Niedobór surowca drzewnego do produkcji sklejki sprawia, że blisko 50% drewna na ten cel jest do Polski importowane.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz