/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W OGRODZIE

Stelmet: Wyniki finansowe pod wpływem sytuacji na rynku brytyjskim

Stelmet

Autor: oprac.red
Źródło: Stelmet
Data: 2017-06-27


Łączne przychody Grupy Stelmet, europejskiego lidera w produkcji i dystrybucji drewnianej architektury ogrodowej, wyniosły w pierwszym półroczu roku obrotowego 2016/17 ponad 228 mln zł wobec 239 mln zł rok wcześniej. Spadek sprzedaży to przede wszystkim mniejszego wolumenu sprzedaży produktów w Wielkiej Brytanii i silnego osłabienia się funta brytyjskiego wobec złotego. Na pozostałych rynkach geograficznych spółka zanotowała wzrost przychodów.

Stelmet: Wyniki finansowe pod wpływem sytuacji na rynku brytyjskim Stelmet: Wyniki finansowe pod wpływem sytuacji na rynku brytyjskim Fot. D.Jabłoński

W drugim kwartale roku obrotowego (w pierwszym kwartale kalendarzowym) Grupa Stelmet zanotowała 25,6 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 19% rok do roku. Pozwoliło to częściowo odrobić różnicę (rok do roku) w wyniku netto z pierwszego kwartału. Narastająco, skonsolidowany zysk netto za pierwsze półrocze roku obrotowego 2016/17 wyniósł 10,5 mln zł wobec 14,7 mln zł przed rokiem.

Całkowite przychody ze sprzedaży Grupy Stelmet w drugim kwartale roku obrotowego 2016/17 (tj. w okresie styczeń-marzec 2017r.) wyniosły 161,5 mln zł i były nieznacznie niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy wyniosły 163,7 mln zł. Narastająco po pierwszych dwóch kwartałach roku obrotowego (tj. od 1 października 2016r. do 31 marca 2017r.) łączne przychody wyniosły 228,4 mln zł, co oznacza spadek o 4% rok do roku. W pierwszym półroczu 2016/17 Grupa Stelmet odnotowała spadek przychodów w obszarze drewnianej architektury ogrodowej o blisko 8%, przy jednoczesnym wzroście przychodów ze sprzedaży pelletu o ponad 18%.

Udział DAO w łącznych przychodach wyniósł ponad 78%, a pelletu niemal 16%. Źródłem pozostałych przychodów była głównie sprzedaż produktu ubocznego (kora, trociny, wióry, zrzyny) w postaci nieprzetworzonej.

Niższe przychody Grupy Stelmet ze sprzedaży DAO dotyczą wyłącznie rynku brytyjskiego i wynikają głównie z dwóch czynników: mniejszego wolumenu produktów sprzedanych na tym rynku oraz silnego osłabienia się funta brytyjskiego wobec złotego – przyjęty na potrzeby konsolidacji kurs GBP w pierwszym półroczu roku obrotowego 2016/17 był o blisko 13% niższy niż w analogicznym okresie roku obrotowego 2015/16. Do zmniejszenia wolumenu sprzedaży przyczyniły się trendy na brytyjskim rynku DAO tj. wysokie stoki produktów u klientów, które pozostały po poprzednim sezonie, brak silnych wichur, które stymulują popyt odtworzeniowy w segmencie drewnianej architektury ogrodowej oraz niepewność konsumentów związana z brexitem.

Spadek przychodów ze sprzedaży DAO w Wielkiej Brytanii został częściowo skompensowany wzrostem sprzedaży na pozostałych głównych rynkach. Przychody Grupy Stelmet na rynku niemieckim wzrosły o blisko 14% rok do roku, we Francji o prawie 9%, a w Polsce o ponad 6%. EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację, wyniosła w pierwszym półroczu 2016/17 22,6 mln zł, natomiast skorygowana EBITDA (po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych) wyniosła 23,9 mln zł, podczas gdy skorygowana EBITDA w pierwszym półroczu 2015/16 przekroczyła 29 mln zł.

Wybrane skonsolidowane wyniki finansowe Grupy StelmetWybrane skonsolidowane wyniki finansowe Grupy StelmetFot. Stelmet

–Pogorszenie wyników finansowych Grupy Stelmet rok do roku to efekt nałożenia się na siebie w omawianym okresie kilku czynników. Silne osłabienie się funta brytyjskiego wobec złotego w połączeniu z mniejszą sprzedażą produktów w Wielkiej Brytanii przełożyły się na spadek przychodów z tego rynku o blisko 29%. Zgodnie z zapowiedziami, kontynuowaliśmy restrukturyzację w brytyjskiej spółce Grange Fencing i w marcu ostatecznie zakończyliśmy produkcję w Telford, która została w całości przejęta przez uruchomiony pod koniec ubiegłego roku nowoczesny zakład produkcji drewnianej architektury ogrodowej w Grudziądzu. Dłuższy niż pierwotnie zakładaliśmy okres funkcjonowania zakładu w Telford oraz późniejsze osiągnięcie zakładanych zdolności produkcyjnych przez zakład w Grudziądzu wiązały się z poniesieniem nieplanowanych wcześniej dodatkowych kosztów. Teraz pracujemy nad sukcesywnym zwiększaniem produkcji w Grudziądzu, który jest jednym z największych i najbardziej efektywnych zakładów drewnianej architektury ogrodowej w Europie – wyjaśnia zarząd Stelmet S.A.

Porównując wyniki za pierwsze półrocze roku 2016/17 z analogicznym okresem roku poprzedniego, należy również pamiętać, że w pierwszym półroczu roku 2015/16 rozwiązana została niewykorzystana rezerwa na koszty rabatów posprzedażowych w kwocie 1,4 mln zł, co powiększyło przychody tamtego okresu. Na poziomie wyniku netto, w drugim kwartale roku obrotowego 2016/17 Grupa Stelmet zanotowała 25,6 mln zł zysku. To wynik o 19% wyższy niż w tym samym okresie roku 2015/16, na co złożyło się przede wszystkim istotne, dodatnie saldo przychodów i kosztów finansowych w omawianym okresie (17,6 mln zł wobec 2,9 mln zł rok wcześniej). Zysk ten był związany z umocnieniem się polskiej waluty wobec funta brytyjskiego oraz euro i dotyczył głównie niezrealizowanych różnic kursowych od zobowiązań finansowych oraz zysków z walutowych transakcji pochodnych (niezrealizowanych i zrealizowanych), zawartych przez spółkę w celu ograniczania ryzyka kursowego. W efekcie, Grupa Stelmet odrobiła częściowo różnicę (rok do roku) w wyniku netto zanotowaną w pierwszym kwartale roku obrotowego. Narastająco skonsolidowany zysk netto za pierwsze półrocze roku 2016/17 wyniósł 10,5 mln zł wobec 14,7 mln zł przed rokiem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz