/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Walne zgromadzenie PIGPD

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. red
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2017-06-12


9. czerwca w Grudziądzu odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Walne zgromadzenie PIGPDWalne zgromadzenie PIGPDFot. D.Jabłoński

Podczas spotkania członkowie Izby podjęli uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania z działalności za 2016r. oraz planu działań realizowanych w 2017r. Jednym z głównych celi jaki PIGPD stawia przed sobą jest zwiększenie ilości członków Izby. Przeprowadzono też wybory uzupełniające do Rady Izby - nowym jej członkiem został Radosław Szatkowski reprezentujący firmę Tor-Pal.

W trakcie obrad omawiano również bieżącą sytuację na rynku drzewnym, zwłaszcza w kontekście spraw związanych z zakupami drewna z Lasów Państwowych. Wskazano na występujący w wielu zakładach wzrost cen zakupu surowca - często na poziomie ponad 20%, brak informacji związanej z losami tzw. puli rozwojowej (dawniej puli inwestycyjnej) oraz drewnem, które nie znalazło nabywców podczas procedury sprzedaży na rok 2017.

Kontrowersje u przedsiębiorców wzbudza zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych dotyczące utworzenia specjalnych zespołów leśników i Straży Leśnej zajmujących się kontrolami i zbieraniem danych o firmach kupujących drewno. Rada Izby uznała, iż większość wskazanych w decyzji 115 informacji stanowi tajemnice przedsiębiorstw, które jeśli nie chcą, nie muszą ich udzielać. W wypadku firm ubiegających się dostęp do puli rozwojowej, to podpisały one zgodę na przekazanie LP ściśle określonych informacji i tylko o te leśnicy mają prawo wystąpić.

Przedstawiono działania Izby związane z "nagonką" Inspekcji Transportu Drogowego na specjalistyczne samochody służące do wywozu drewna dłużycowego.

Podczas dyskusji, członkowie Izby, wskazywali m.in. na spadek wydajności materiałowej związany z coraz większą ilością drewna kłodowanego. Jako przyczynę wskazano szeroki zakres wad dopuszczonych przez Lasy Państwowe w "Warunkach technicznych dla drewna iglastego kłodowanego" - będących normą jakościową dla tego typu drewna oraz drewna średniowymiarowego pozyskiwanego mechanicznie. W szczególności dotyczy to dopuszczenia uszkodzeń powierzchni drewna powodowanych przez harvestery, których głębokość dopuszczono do 2 cm oraz jakości okrzesywania "dobrej" (dopuszczalne sęki o długości 3 cm i sporadycznie dłuższe). W przypadku drewna średniowymiarowego S1 i S2 wyrabianego ręcznie okrzesywanie powinno być wykonywane w sposób bardzo dobry (czyli równo z powierzchnią drewna).

Wizyta członków PIGPD w zakładzie MrGardenWizyta członków PIGPD w zakładzie MrGardenFot. D.Jabłoński

Tuż przed walnym zgromadzeniem, członkowie Izby mieli możliwość zwiedzenia nowego zakładu Mr Garden należącego do Grupy Stelmet oraz obejrzenia prezentacji maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego (np. ładowarki Caterpillar).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz