/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Walne zgromadzenie PIGPD

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. red
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2017-06-12


9. czerwca w Grudziądzu odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Walne zgromadzenie PIGPDWalne zgromadzenie PIGPDFot. D.Jabłoński

Podczas spotkania członkowie Izby podjęli uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania z działalności za 2016r. oraz planu działań realizowanych w 2017r. Jednym z głównych celi jaki PIGPD stawia przed sobą jest zwiększenie ilości członków Izby. Przeprowadzono też wybory uzupełniające do Rady Izby - nowym jej członkiem został Radosław Szatkowski reprezentujący firmę Tor-Pal.

W trakcie obrad omawiano również bieżącą sytuację na rynku drzewnym, zwłaszcza w kontekście spraw związanych z zakupami drewna z Lasów Państwowych. Wskazano na występujący w wielu zakładach wzrost cen zakupu surowca - często na poziomie ponad 20%, brak informacji związanej z losami tzw. puli rozwojowej (dawniej puli inwestycyjnej) oraz drewnem, które nie znalazło nabywców podczas procedury sprzedaży na rok 2017.

Kontrowersje u przedsiębiorców wzbudza zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych dotyczące utworzenia specjalnych zespołów leśników i Straży Leśnej zajmujących się kontrolami i zbieraniem danych o firmach kupujących drewno. Rada Izby uznała, iż większość wskazanych w decyzji 115 informacji stanowi tajemnice przedsiębiorstw, które jeśli nie chcą, nie muszą ich udzielać. W wypadku firm ubiegających się dostęp do puli rozwojowej, to podpisały one zgodę na przekazanie LP ściśle określonych informacji i tylko o te leśnicy mają prawo wystąpić.

Przedstawiono działania Izby związane z "nagonką" Inspekcji Transportu Drogowego na specjalistyczne samochody służące do wywozu drewna dłużycowego.

Podczas dyskusji, członkowie Izby, wskazywali m.in. na spadek wydajności materiałowej związany z coraz większą ilością drewna kłodowanego. Jako przyczynę wskazano szeroki zakres wad dopuszczonych przez Lasy Państwowe w "Warunkach technicznych dla drewna iglastego kłodowanego" - będących normą jakościową dla tego typu drewna oraz drewna średniowymiarowego pozyskiwanego mechanicznie. W szczególności dotyczy to dopuszczenia uszkodzeń powierzchni drewna powodowanych przez harvestery, których głębokość dopuszczono do 2 cm oraz jakości okrzesywania "dobrej" (dopuszczalne sęki o długości 3 cm i sporadycznie dłuższe). W przypadku drewna średniowymiarowego S1 i S2 wyrabianego ręcznie okrzesywanie powinno być wykonywane w sposób bardzo dobry (czyli równo z powierzchnią drewna).

Wizyta członków PIGPD w zakładzie MrGardenWizyta członków PIGPD w zakładzie MrGardenFot. D.Jabłoński

Tuż przed walnym zgromadzeniem, członkowie Izby mieli możliwość zwiedzenia nowego zakładu Mr Garden należącego do Grupy Stelmet oraz obejrzenia prezentacji maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego (np. ładowarki Caterpillar).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA