/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pożar w fabryce Swiss Krono w Żarach

Państwowa Straż Pożarna

Autor: oprac. pks
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Data: 2017-05-17


14. maja br., w późnych godzinach wieczornych, w fabryce płyt drewnopochodnych w Żarach należących do Swiss Krono (dawniej Kronopol) doszło do wybuchu, a następnie pożaru linii transportującej materiał do produkcji płyt OSB.

Strażacy podczas gaszenia pożaru w fabryce Swiss Krono w ŻarachStrażacy podczas gaszenia pożaru w fabryce Swiss Krono w ŻarachFot. B. Kopała /OSP Żary-Kunice

 

W niedzielę, ok. godz. 22.00 w żarskiej fabryce nastąpił wybuch, którego konsekwencją był rozległy pożar. Główne uszkodzenia dotyczą instalcji technologicznej służacej do transportu surowca do produkcji płyt OSB, przede wszytskim w obrębie sortowników, przenośników zgrzebłowych i zbiorników stacji nasypowej wiórów suchych.

Przybyli na miejsce akcji strażacy gasili ogień bezpośrednio na sortownikach, przenośnikach i zbiornikach wiórów suchych oraz gaszeniu miejscowych i pojedynczych zarzewi ognia w różnych miejscach tej instalacji. Konieczne było oddymianie i przewietrzanie najbliższej hali produkcyjnej. Pożar został opanowany po ok. 4 godzinach działań ratowniczo-gaśniczych. W działaniach uczestniczyły łącznie 24 zastępy straży pożarnej.

Podczas wybuch w fabryce pracowało ok. 210 osób, w tym kilkanaście na na linii produkcji OSB, szczęśliwie w wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany, nie było też zagrożenia dla mieszkańców Żar.

Jak poinformował Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu i Rzecznik Prasowy Swiss Krono w Żarach, na skutek pożaru uszkodzeniu uległa część instalacji do produkcji płyt OSB. W pożarze nie występowały niebezpieczne substancje, mogące prowadzić do powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska.

W wyniku pożaru do powietrza wprowadzone zostały gazy i pyły powstałe ze spalania głównie wysuszonych wiórów do produkcji płyt OSB. Woda zużyta do gaszenia pożaru poprzez kanalizację wód opadowych została przejęta przez znajdującą się na terenie zakładu oczyszczalnię ścieków deszczowych. Nie została przy tym zakłócona normalna praca oczyszczalni. Odpady wiórów zostaną wykorzystane jako opał w zakładowych piecach na biomasę. Inne odpady powstałe z demontażu uszkodzonej instalacji (głównie złom stalowy) zostaną zagospodarowane zgodnie z przepisami Ochrony Środowiska.

Przyczyny wybuchu oraz szacowanie strat ustala m.in. specjalnie powołana komisja. Pozostałe ciągi technologiczne fabryki, produkujące płytę wiórową i MDF, działają normalnie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czyje to urzadzenia?

... bo np. firma Blue-vent produkuje urządzenia z certyfikatem ATEX, a takowe są idealnie zabezpieczone przed pożarami i wybuchami.

Wpis edytowany przez Administratora

Andrzej [2]Odpowiedz na ten komentarz2017-06-01 07:08:51

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz