/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Produkty Grupy Schweighofer bez FSC

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2017-03-01


W połowie lutego Forest Stewardship Council poinformowało o uchyleniu "statusu próbnego" jaki posiadała od kilkunastu miesięcy Grupa Schweighofer i "odseparowaniu" firmy od organizacji. Oznacza to, że produkty firmy Schweighofer nie mogą być oznaczane logo FSC.

Schweighofer planuje uruchomić system on-line śledzący dostawy drewna w Rumunii.Schweighofer planuje uruchomić system on-line śledzący dostawy drewna w Rumunii.Fot. Schweighofer

Schweighofer jest jedną z największych grup przetwórstwa drewna w Europie, z dużymi zakładami - tartakami i fabryką płyt drewnopochodnych zlokalizowanymi w Rumunii, Niemczech oraz lokalnymi biurami zakupu drewna na Słowacji, Ukrainie i w Bułgarii. Grupa zatrudnia bezpośrednio około 3500 osób

Dotychczasowy "status próbny" to skutek niejasnej sytuacji źródeł zaopatrzenia tartaków w Rumunii. Firmie zarzucano, że dokonuje zakupów drewna pozyskanego w sposób nielegalny.

Decyzja FSC o "odseparowaniu" związana jest z kolejnymi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w zakupie surowca drzewnego przez Grupę Schweighofer, które dyskwalifikują firmę jako dostawcę produktów drzewnych wytwarzanych z surowca pozyskanego w sposób zapewniający zrównoważoną gospodarkę leśną. Tym razem zarzuty dotyczą błędów przy pomiarach ilości drewna jaka trafia do zakładów (oficjalnie mniej niż w rzeczywistości).

Rada FSC uznała, że jeśli nowe zarzuty zostaną potwierdzone, zwiększy się ryzyko, że produkty niezgodne ze standardami organizacji trafią do sprzedaży pod jej szyldem. Jak poinformowano, sytuacja taka jest "nie do przyjęcia".

W odpowiedzi na decyzję FSC, Grupa Schweighofer poinformowała, że zakończy używania posiadanych certyfikatów ze skutkiem natychmiastowym, demonstrując w ten sposób swoje poparcie dla zasad i polityki Forest Stewardship Council.

Jednocześnie firma poinformowała, że kontynuować będzie działania na rzecz transparentności źródeł zaopatrzenia. Między innymi do końca marca br. powinna zostać uruchomiona specjalna strona internetowa, na której w czasie rzeczywistym widać będzie ślad GPS wszystkich ciężarówek transportujących drewno do zakładów Grupy Schweighofer. Odpowiednie urządzenia ma już zainstalowane ok. 350 z 400 pojazdów jakimi dostarczane jest drewno do zakładów Schwaighofera Rumunii.

Firma poinformowała również o powołaniu na stanowisko szefa zarządzającego zagadnieniami zgodności środowiskowej oraz zrównoważonego rozwoju produktów Michaela Proschek-Hauptmanna.  Proschek-Hauptmann pełnił do tej pory funkcję dyrektora austriackiej organizacji Umbrella skupiającej pozarządowe organizacje ekologiczne, jest też długoletnim członkiem Rady Dyrektorów PEFC International (systemu certyfikacji lasów i produktów drzewnych).

-Jesteśmy zobowiązani do bezwarunkowej walki z bezprawnym wylesianiem w Rumunii, nawet jeśli sami nie pozyskamy żadnego drzewa. Pozostaniemy na naszej drodze przejrzystości, dialogu z organizacjami ekologicznymi i realizacji naszego pakietu na rzecz zrównoważonego leśnictwa w Rumunii. Nasz cel jest jasny: Będziemy pracować zgodnie z surowymi przepisami wyznaczanymi przez FSC, niezależnie czy jesteśmy odseparowani, czy też nie - powiedział Frank Aigner, dyrektor zarządzający Grupy Schweighofer w Rumunii.

FSC przyznaje, że Schweighofer w ciągu ostatnich trzech miesięcy podjął zdecydowane działania, tworząc wstępny plan naprawczy i zachęca firmę do kontynuowania prac mających na celu przywrócenie certyfikatów FSC.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz