/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LIGNA 2017 (22–26. maja - Hanower)

LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych

LIGNA

Autor:
Źródło: LIGNA
Data: 2017-02-15


Technologie stosowane w branży obróbki drewna w znacznym tempie doganiają standardy charakteryzujące procesy i metody pracy w przemyśle. O tej rosnącej tendencji będzie można przekonać się naocznie na targach LIGNA 2017, w dniach od 22. do 26. maja, na nowo skoncypowanej powierzchni wystawienniczej, gwarantującej zwiedzającym optymalną orientację.

LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych Fot. Deutsche Messe

Maksymalna wydajność i produktywność w gospodarce drzewnej rozumiana jest obecnie przez pryzmat takich pojęć jak „skomputeryzowane sterowanie numeryczne (CNC)“,  „pełna optymalizacja“ czy też „zintegrowana produkcja“. Związane z tym technologie i procesy przez długi czas znajdowały zastosowanie jedynie w przemyśle, lecz konsekwentny transfer technologiczny, z jakim mamy do czynienia od lat, w międzyczasie doprowadził do przeniesienia tych wzorców również na inne typy produkcji.

Wyspecjalizowane zakłady stolarskie, meblarskie i ciesielskie coraz częściej korzystają bowiem z okazji, jakie otwiera przed nimi digitalizacja procesów produkcyjnych, aby osiągnąć standardy panujące w przemyśle i w ten sposób znacznie podnieść swoją konkurencyjność. Szerokie spektrum ofert po stronie producentów wskazuje, że granice między przemysłem a rzemiosłem stają się coraz bardziej płynne. Tendencję tę szczególnie podkreśla nowa koncepcja wystawiennicza na targach LIGNA w Hanowerze, gdzie w dziale „Narzędzia, maszyny i urządzenia do produkcji jednostkowej i seryjnej” wystawcy zaprezentują fachowej publiczności cały wachlarz rozwiązań technologicznych dla przedsiębiorstw o każdej wielkości, niezależnie od możliwości produkcyjnych. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Wysoka wydajność, a jednocześnie małe rozmiary i uproszczone procedury obsługowe to priorytetowa tendencja, która dominuje również w zakresie maszyn CNC, które nawet w mniejszych zakładach należą już do standardowego wyposażenia. Aktualnie oferowane systemy w segmencie początkowym to zarówno maszyny typu allrounder, jak i rozwiązania z opcją indywidualnej konfiguracji w zależności od potrzeb – od 3- do 6-osiowej obróbki w jednym cyklu. W Hanowerze będzie można zobaczyć także maszyny dostosowujące się do wymiarów obrabianego produktu, suwerennie obrabiające płyty i formujące drewno lite ze swobodą przesuwu do 360°. Poza głównymi funkcjami frezarki, wiertarki i pilarki wiele maszyn wyposażonych jest nawet w wysoce uniwersalną technologię do nestingu płyt. Coraz częściej spotykane są kombinacje systemów 5-osiowych z okleiniarką krawędzi, zintegrowane w jednej maszynie. Jednym słowem, wielofunkcyjne centra obróbki CNC, zajmujące niespełna 5 metrów kwadratowych powierzchni warsztatu nie należą już do rzadkości. 

Również w sektorze produkcji okien i drzwi maszyny obecnie dostępne na rynku wyposażone są w technologię, jeszcze do niedawna zarezerwowaną wyłącznie dla innych systemów. Oferta sięga tu od wielofunkcyjnych modeli zamkniętych o ściśle określonych opcjach standardowych, aż do systemów modułowych w wersji otwartej, ze zintegrowanymi stołami do obróbki. Ta nowa era rozpoczęła się także w branży konstrukcji drewnianych, o czym świadczy na przykład nowa klasa kompaktowych maszyn montażowych, łączących na minimalnej powierzchni high-tech w postaci funkcji 6-osiowej obróbki wraz z magazynami narzędzi o dużej pojemności. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Na targach LIGNA w Hanowerze będzie można wyraźnie zobaczyć, że czas maszyn wolnostojących też już jest raczej policzony. Automatyzacja i integracja poszczególnych procesów i kroków roboczych już na dobre wpisała się w krajobraz branżowy i ciągle się rozwija, a nieprzerwana produkcja taśmowa mimo indywidualnych konfiguracji nie stanowi już utopii w rzemiośle drzewnym. Komunikację między poszczególnymi komponentami zapewniają bowiem inteligentne systemy sterowania z jednolitym interfejsem użytkownika i specjalnym oprogramowaniem dostosowanym do specyficznych wymogów maszyny. Ten błyskawiczny rozwój widoczny jest zwłaszcza na przykładzie kombinacji pilarka-magazyn do indywidualnej produkcji płyt. Te wysoce efektywne systemy, obsługiwane przez jednego operatora, łączą w sobie funkcje zarówno logistyczne jaki i produkcyjne, zastępując tym samym kilka maszyn jednocześnie. W międzyczasie dostępne są także mniejsze okleiniarki krawędzi w wersjach wyposażonych w coraz bardziej popularną i dostosowaną do potrzeb mniejszych zakładów technologię bezspoinową. Automatyczne systemy odprowadzające zapewniają natomiast optymalną płynność obrabianego produktu przy jednoczesnej redukcji personelu. 

Z biegiem czasu w mniejszych przedsiębiorstwach zastosowanie znalazła nawet technologia wykrywania wad powierzchniowych za pomocą skanerów, obecna do niedawna wyłącznie w przemyśle. Wysoce precyzyjna optymalizacja i selekcja  jakościowa gwarantują znacznie wyższą wartość dodaną przy jednoczesnym spadku kosztów inwestycji.  Kompaktowe skanery, aktualnie zalewające rynek, dorównują pod względem stopnia wykrywania modelom najwyższej klasy i dają się łatwo zintegrować z bieżącym systemem produkcyjnym. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Ten przełomowy rozwój w zakresie sprzętu high-tech w segmencie początkowym dotyczy maszyn i aplikacji na każdym etapie obróbki. Zainteresowani, chcący skorzystać z atutów tej tendencji oraz zasięgnąć szczegółowych informacji na każdy związany temat, nie mogą przegapić targów LIGNA! Na żadnej innej imprezie targowej na świecie nie można nawet w przybliżeniu zobaczyć aż tylu innowacji międzynarodowych liderów rynkowych, co na wiodących targach LIGNA w Hanowerze, których kolejna edycja odbędzie się w dniach od 22. do 26. maja 2017 r. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA