/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LIGNA 2017 (22–26. maja - Hanower)

LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych

LIGNA

Autor:
Źródło: LIGNA
Data: 2017-02-15


Technologie stosowane w branży obróbki drewna w znacznym tempie doganiają standardy charakteryzujące procesy i metody pracy w przemyśle. O tej rosnącej tendencji będzie można przekonać się naocznie na targach LIGNA 2017, w dniach od 22. do 26. maja, na nowo skoncypowanej powierzchni wystawienniczej, gwarantującej zwiedzającym optymalną orientację.

LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych LIGNA 2017: Zacieranie się granic technologicznych a wzrost szans rynkowych Fot. Deutsche Messe

Maksymalna wydajność i produktywność w gospodarce drzewnej rozumiana jest obecnie przez pryzmat takich pojęć jak „skomputeryzowane sterowanie numeryczne (CNC)“,  „pełna optymalizacja“ czy też „zintegrowana produkcja“. Związane z tym technologie i procesy przez długi czas znajdowały zastosowanie jedynie w przemyśle, lecz konsekwentny transfer technologiczny, z jakim mamy do czynienia od lat, w międzyczasie doprowadził do przeniesienia tych wzorców również na inne typy produkcji.

Wyspecjalizowane zakłady stolarskie, meblarskie i ciesielskie coraz częściej korzystają bowiem z okazji, jakie otwiera przed nimi digitalizacja procesów produkcyjnych, aby osiągnąć standardy panujące w przemyśle i w ten sposób znacznie podnieść swoją konkurencyjność. Szerokie spektrum ofert po stronie producentów wskazuje, że granice między przemysłem a rzemiosłem stają się coraz bardziej płynne. Tendencję tę szczególnie podkreśla nowa koncepcja wystawiennicza na targach LIGNA w Hanowerze, gdzie w dziale „Narzędzia, maszyny i urządzenia do produkcji jednostkowej i seryjnej” wystawcy zaprezentują fachowej publiczności cały wachlarz rozwiązań technologicznych dla przedsiębiorstw o każdej wielkości, niezależnie od możliwości produkcyjnych. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Wysoka wydajność, a jednocześnie małe rozmiary i uproszczone procedury obsługowe to priorytetowa tendencja, która dominuje również w zakresie maszyn CNC, które nawet w mniejszych zakładach należą już do standardowego wyposażenia. Aktualnie oferowane systemy w segmencie początkowym to zarówno maszyny typu allrounder, jak i rozwiązania z opcją indywidualnej konfiguracji w zależności od potrzeb – od 3- do 6-osiowej obróbki w jednym cyklu. W Hanowerze będzie można zobaczyć także maszyny dostosowujące się do wymiarów obrabianego produktu, suwerennie obrabiające płyty i formujące drewno lite ze swobodą przesuwu do 360°. Poza głównymi funkcjami frezarki, wiertarki i pilarki wiele maszyn wyposażonych jest nawet w wysoce uniwersalną technologię do nestingu płyt. Coraz częściej spotykane są kombinacje systemów 5-osiowych z okleiniarką krawędzi, zintegrowane w jednej maszynie. Jednym słowem, wielofunkcyjne centra obróbki CNC, zajmujące niespełna 5 metrów kwadratowych powierzchni warsztatu nie należą już do rzadkości. 

Również w sektorze produkcji okien i drzwi maszyny obecnie dostępne na rynku wyposażone są w technologię, jeszcze do niedawna zarezerwowaną wyłącznie dla innych systemów. Oferta sięga tu od wielofunkcyjnych modeli zamkniętych o ściśle określonych opcjach standardowych, aż do systemów modułowych w wersji otwartej, ze zintegrowanymi stołami do obróbki. Ta nowa era rozpoczęła się także w branży konstrukcji drewnianych, o czym świadczy na przykład nowa klasa kompaktowych maszyn montażowych, łączących na minimalnej powierzchni high-tech w postaci funkcji 6-osiowej obróbki wraz z magazynami narzędzi o dużej pojemności. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Na targach LIGNA w Hanowerze będzie można wyraźnie zobaczyć, że czas maszyn wolnostojących też już jest raczej policzony. Automatyzacja i integracja poszczególnych procesów i kroków roboczych już na dobre wpisała się w krajobraz branżowy i ciągle się rozwija, a nieprzerwana produkcja taśmowa mimo indywidualnych konfiguracji nie stanowi już utopii w rzemiośle drzewnym. Komunikację między poszczególnymi komponentami zapewniają bowiem inteligentne systemy sterowania z jednolitym interfejsem użytkownika i specjalnym oprogramowaniem dostosowanym do specyficznych wymogów maszyny. Ten błyskawiczny rozwój widoczny jest zwłaszcza na przykładzie kombinacji pilarka-magazyn do indywidualnej produkcji płyt. Te wysoce efektywne systemy, obsługiwane przez jednego operatora, łączą w sobie funkcje zarówno logistyczne jaki i produkcyjne, zastępując tym samym kilka maszyn jednocześnie. W międzyczasie dostępne są także mniejsze okleiniarki krawędzi w wersjach wyposażonych w coraz bardziej popularną i dostosowaną do potrzeb mniejszych zakładów technologię bezspoinową. Automatyczne systemy odprowadzające zapewniają natomiast optymalną płynność obrabianego produktu przy jednoczesnej redukcji personelu. 

Z biegiem czasu w mniejszych przedsiębiorstwach zastosowanie znalazła nawet technologia wykrywania wad powierzchniowych za pomocą skanerów, obecna do niedawna wyłącznie w przemyśle. Wysoce precyzyjna optymalizacja i selekcja  jakościowa gwarantują znacznie wyższą wartość dodaną przy jednoczesnym spadku kosztów inwestycji.  Kompaktowe skanery, aktualnie zalewające rynek, dorównują pod względem stopnia wykrywania modelom najwyższej klasy i dają się łatwo zintegrować z bieżącym systemem produkcyjnym. 

Targi LIGNATargi LIGNAFot. Deutsche Messe

Ten przełomowy rozwój w zakresie sprzętu high-tech w segmencie początkowym dotyczy maszyn i aplikacji na każdym etapie obróbki. Zainteresowani, chcący skorzystać z atutów tej tendencji oraz zasięgnąć szczegółowych informacji na każdy związany temat, nie mogą przegapić targów LIGNA! Na żadnej innej imprezie targowej na świecie nie można nawet w przybliżeniu zobaczyć aż tylu innowacji międzynarodowych liderów rynkowych, co na wiodących targach LIGNA w Hanowerze, których kolejna edycja odbędzie się w dniach od 22. do 26. maja 2017 r. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz