/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK DIY

Komornicy eksmitują Praktikera z M1

Parktiker Polska

Autor: oprac. pks
Źródło: Parktiker Polska
Data: 2017-02-08


Praktiker Polska złożył w odpowiednich sądach skargi na działania komorników, którzy na zlecenie Metro Properties Sp. z o.o. rozpoczęli czynności eksmisji wobec sześciu marketów budowlanej sieci. Chodzi o sklepy w Czeladzi, Krakowie, Łodzi, Radomiu, Warszawie-Markach i Zabrzu.

Komornicy eksmitują Praktikera z M1Komornicy eksmitują Praktikera z M1Fot. D.Jabłoński

Zajęcie sklepów związane jest z ich eksmisją na zlecenie Metro Properties – właściciela budynków centrów handlowych M1 wobec którego Praktiker posiada wielomilionowe długi. Według dostępnych informacji komornicy zajęli tylko sklepy, towar który się w nich znajduje nie jest objęty postępowaniem egzekucyjnym .  

"31. października ub.r. Praktikerowi zostały wypowiedziane umowy najmu, z żądaniem zwrotu zajmowanych powierzchni. Było to związane z zaległymi płatnościami Praktikera wobec Metro Properties, o znacznej wysokości. 30. stycznia spółka została wezwana do dobrowolnego opuszczenia zajmowanych lokali. Ponieważ firma nie opuściła lokali w wyznaczonym przez komornika terminie, komornik, działający zgodnie z polskim prawem, przeprowadził eksmisję" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Metro Properties.

W odpowiedzi na działania komorników Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji wydała komunikat następującej treści: "Podkreślamy, że całość postępowania sanacyjnego Praktiker Polska w restrukturyzacji, w którym chodzi o uzdrowienie firmy, a nie jej likwidację, przebiega zgodnie z harmonogramem. Cyklicznie procesy i postępy są raportowane do Sędzi-Komisarz, która nadzoruje całość działań restrukturyzacyjnych. 3. lutego 2017 roku został złożony do Sądu plan restrukturyzacyjny firmy. W związku z rozpoczęciem działań przez komorników Sędzia-Komisarz 3. lutego 2017 roku wydała postanowienie zobowiązujące Zarządcę Praktiker Polska w restrukturyzacji do podjęcia wszelkich czynności w celu ochrony masy sanacyjnej. W związku z tym zostały złożone do sądów odpowiednie wnioski i skargi, w tym skargi na czynności komornicze, na rozpoznanie których obecnie oczekuje spółka. Zarządca jako organ wyznaczony przez Sąd podkreśla, że wszelkie działania zarówno zarządcy, jak i komorników, muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Po rozpatrzeniu złożonych skarg i wniosków zarządca będzie uprawniony do żądania odszkodowania za straty poniesione w wyniku bezprawnie prowadzonych egzekucji."

-Z przykrością stwierdzamy, że Metro Properties oraz komornicy działają na szkodę marki Praktiker i ogółu wierzycieli spółki. Zatrudniamy aktualnie ponad 1100 osób. Dołożymy wszelkich starań, aby ochronić te miejsca pracy i kontynuować działalność handlową. Złożyliśmy już wszelkie możliwe pisma do sądów. Liczymy na ich szybką reakcję – poinformował Maksymilian Kostrzewa, przedstawiciel zarządcy sądowego Praktiker Polska w restrukturyzacji.

Praktiker ma problemy od dłuższego czasu. W 2013r.  po głośnym bankructwie niemieckiej spółki Praktiker AG, polskie sklepy trafiły do szwajcarskiej spółki Papag AG należącej do bliżej nieznanego polskiego przedsiębiorcy.  Rok później Papag AG wykupił również węgierską sieć sklepów Praktiker.

Nie jest jasne kiedy doszło do wyjścia Papag AG z inwestycji. Dziś jedynym właścicielem Praktiker Polska sp. z o.o. jest spółka New Finance Servives SA z siedzibą w Warszawie należąca w 100% do 23-letniej Magdaleny Trawińskiej.

Mimo zmiany właściciela Praktiker Polska wciąż borykał się z trudnościami. Zatowarowanie w sklepach stało się wyraźnie niższe m.in. ze względu na brak linii kredytowej na odpowiednim poziomie. Wiosną 2016r. spółka informowała o planach emisji obligacji o wartości 150 mln zł i wprowadzeniu ich na giełdowy rynek Catalyst.  Pozyskane środki przeznaczone miały być na zwiększenie kapitału obrotowego oraz inwestycje w rozbudowę sieci sklepów. 

Emisja obligacji nie doszła do skutku, natomiast 3. listopada 2016r. spółka otwarła postępowanie sanacyjne, będący nowością w polskim prawie proces restrukturyzacyjny. W ostatnich miesiącach zamknięto też 7 z 23 sklepów należącuych do sieci. Kolejne sklepy mają być zamknięte jeszcze w lutym. Zdaniem przedstawicieli spółki kłopoty finansowe Praktikera spowodowane są w największym stopniu nierynkowymi na dzisiejsze czasy umowami, w tym umowami najmu, które zostały zawarte jeszcze przez niemieckich właścicieli.

Łączne zadłużenie Praktikera wobec 700 wierzycieli to ok. 100 mln zł przy obrotach za rok 2016 rzędu 400 mln (2015: 625 mln zł).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz