/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRAWO

Czy rolnik może wyciąć drzewa bez zezwolenia?

Autor: oprac.red
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2017-02-02


Od 1 stycznia 2017r. osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości drzewo i krzewy bez zezwolenia, jeżeli usunięcie to dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Tak więc rolnik bez zezwolenia może dokonać ścinki drzew na należącej do niego nieruchomości tylko wtedy, gdy czynność ta jest ściśle związana z ich życiem prywatnym.

Czy rolnik może wyciąć drzewa bez zezwolenia?Czy rolnik może wyciąć drzewa bez zezwolenia?Fot. D.Jabłoński

Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo/krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony. Jednak ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo lub krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przykładowo, usunięcie drzewa lub krzewu w celu budowy domu nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (rolniczej), więc w tym przypadku zewolenie nie będzie potrzebne.

Usunięcie tego samego drzewa lub krzewu z przeznaczeniem pod budowę np. stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola jest jednak związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej - w tym przypadku musi wystapić do urzędu gminy o odpowiednie zezwolenie.

Wyjątek: Przywrócenie gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego
Szczególnym przypadkiem jest wycinka drzew lub krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Realizując ten cel, rolnik nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie. Trzeba również pamiętać, że od tej zasady są wyjątki. Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte. Nie wolno również usuwać również tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub wodzie (czyli są zadrzewieniem przydrożnym lub nadwodnym).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA