/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Leśna Solidarność przeciw Ministerstwu Środowiska

Autor: oprac. dja
Źródło: KSZNOŚiL NSZZ Solidarność
Data: 2016-12-29


Krajowy Kongres Sekretariatu Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa NSZZ Solidarność jaki miał miejsce 13. grudnia w Nagórzycach, podjął decyzję o zajęciu krytycznego stanowiska w szeregu tematów, w tym dotyczących m.in. polityki informacyjnej Ministerstwa Środowiska i PGL Lasy Państwowe oraz budzącego sprzeciw sposobu stanowienia prawa.

KSZNOŚiL NSZZ Solidarność m.in. apeluje do Ministerstwa Środowiska o proste i czytelne informacje dotyczące podejmowanych działań oraz ich przewidywanych efektów. Jak zauważono w przyjętym stanowisku, przekaz taki powinien mieć charakter merytoryczny, a nie publicystyczno-propagandowy.

Związkowcy krytycznie oceniają również politykę informacyjną Lasów Państwowych. Według wyrażonej opinii, obecnie główny wysiłek kierowany jest na przekaz wewnętrzny, podczas gdy do opinii publicznej nie dociera informacja potrzebna dla właściwej oceny funkcji wypełnianych przez Lasy i wkładu pracy w ich realizację. Zwracają też uwagę, że edukacja leśna ogranicza się do najmłodszego odbiorcy, podczas gdy brakuje przekazu informacji dla osób dorosłych. Uczestnicy kongresu zwrócili uwagę na przewagę w mediach informacji niemerytorycznych na temat Lasów, Państwowych, które wprowadzają społeczeństwo w błąd.

Leśni związkowcy wnoszą o przygotowanie przez PGL LP strategii informacyjnej i edukacyjnej przez zatrudnienie profesjonalnej firmy od wizerunku medialnego.

Wobec braku konsultacji istotnych projektów ustaw dotyczących spraw pracowniczych i pracodawców w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS) , polegającej na zgłaszaniu projektów ustaw jako projekty poselskie. Kongres KSZNOŚiL wnioskuje o podjęcie przez Przewodniczącego KK NSZZ Solidarność inicjatywy ustawowego uregulowania wymogu konsultacji z RDS "projektów poselskich", które obecnie nie są objęte takim obowiązkiem.

W związku z rosnąca ilością procesów legislacyjnych dotyczących branż podległych Ministerstwu Środowiska, które odbiegają swoją treścią od projektów przedkładanych do konsultacji, a które zdaniem Związku mogą stanowić zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania instytucji zarządzających strategicznymi zasobami Polski, Kongres KSZNOŚiL podjął uchwałę zobowiązującą do pilnego zorganizowania i przeprowadzenia akcji protestacyjnych w Warszawie z udziałem wszystkich Sekcji Krajowych zrzeszonych w Sekretariacie w przypadku dalszego procedowania takich projektów ustaw.

Kongres KSZNOŚiL wyraził również stanowczy sprzeciw pojawiającym się pomysłom dotyczącym powołania zewnętrznej, poza Lasami Państwowymi komisji, która miałaby określać zasady sprzedaży drewna, praktycznie bez udziału leśników. W przypadku powstania takiej komisji w przewidywanej formie Związek zapowiedział podjecie zdecydowanych działań protestacyjnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Moje zdanie

jest takie, że nie daję rady czytać tych materiałów organizacji LP, która się moimi lasami zajmuje - ponieważ mają charakter publicystyczno-propagandowy, a jak merytorycznie jest to pisane - pisane jest kompletnie niezrozumiałym dla mnie językiem.
Uważam także, że za mało pisze się o drewnie i tematach związanych z biomasą - rolą gospodarczą - po to by dzieci rozumiały rolę drewna dla kraju.

Myślę także, że im dłużej będzie to twór a la skansen jak obecnie bez sprawnego zarządzania, faktycznych celów etc. - dalej nie będzie tam zmian i będziemy mieli (ci myślący) bół głowy patrząc na 30% naszego kraju co się tam wyrabia.

Bobs [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-01-10 21:21:33

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz