/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Korupcja jedną z głównych przyczyn nielegalnego pozyskania drewna

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Interpol
Data: 2016-12-14


Czy kupując w lokalnym sklepie parkiet na podłogę, meble czy papier, kiedykolwiek zastanawialiście się czy zostały one wyprodukowane z legalnie pozyskanego surowca drzewnego?

Wypalanie lasów pod potrzeby rolnictwa to jedna z głównych przyczyn wylesiania Wypalanie lasów pod potrzeby rolnictwa to jedna z głównych przyczyn wylesiania Fot. Interpol

Według szacunków Interpolu, każdego roku 10-30% sprzedawanego na świecie drewna pozyskiwane jest niezgodnie z lokalnym prawem. Oznacza to, że wartość "czarnego" rynku wynosi od 50-152 mld USD rocznie.

Według opublikowanego przez Interpol na początku grudnia raportu główną odpowiedzialność za nielegalne pozyskanie drewna ponosi korupcja. Według zawartych w raporcie ustaleń, roczny koszt globalnej korupcji w sektorze leśnym to ok. 29 mld USD.

Według oceny Interpolu najbardziej rozpowszechnioną formą korupcji w sektorze leśnym jest łapówkarstwo. Inne formy korupcji m.in. oszustwa, nadużycia władzy, wymuszenia, kumoterstwo i nepotyzm.

Przestępstwa w sektorze leśnym dotyczą szczególnie państw najbiedniejszych oraz tych, których obszary leśne zajmują olbrzymie tereny, w których działalność odpowiednich służb kontrolnych utrudniona jest przez brak środków i/lub niedostępność związaną z warunkami przyrodniczymi i czynnikami geograficznymi.

Raport stwierdza, że ​​przestępcy wykorzystują korupcję i łapówki wręczane urzędnikom państwowym w celu "przymykania oczu" dla nielegalnego pozyskania i stworzenia "bezpieczne kanałów" transportu drewna. Według śledczych grupy przestępcze często wykorzystują te trasy do transportu innych nielegalnych towarów, takich jak narkotyki czy broń palna.

W związku z prowadzonymi projektami urbanistycznymi niszczone są znaczne obszary terenów leśnychW związku z prowadzonymi projektami urbanistycznymi niszczone są znaczne obszary terenów leśnychFot. Interpol

-Poprzez podnoszenie świadomości i dokumentowanie bieżących praktyk korupcyjnych, a także przedstawianiu potencjalnych rozwiązań problemów, dajemy wsparcie funkcjonariuszom organów ścigania w tej dziedzinie. Zwiększa to szanse złapania przestępców, co najlepiej odstrasza od korupcji - powiedział sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock. -Międzynarodowe, skoordynowane działanie jest najważniejszą częścią i sposobem walki ze zorganizowanymi międzynarodowymi grupami przestępczymi działającymi w obszarze leśnictwa. Naszym wspólnym celem musi być sprawienie, by korupcja wiązała się z wysokim ryzykiem i niskim zyskiem - dodał szef Interpolu.

Od 2012r. w ramach projektu LEAF (Law Enforcement Assistance for Forests) Intrepol prowadzi działania związane z przestępczością związaną z nielegalnym pozyskaniem i handlem drewnem. W ramach projektu Interpol może wspierać służby państw członkowskich, poprzez działalność informacyjną dotycząca m.in. śledzenia ruchy i działania ludzi, pojazdów i statków. Organizuje również krajowe i regionalne szkolenia dotyczące przestępczości leśnej, w tym zbierania dowodów, śledzenia powiązań i planowania operacyjnego.

Choć projekt LEAF nie jest ściśle ograniczony do konkretnego obszaru geograficznego, większość działań dotychczas prowadzona była w Ameryce Środkowej i Południowej, oraz w Afryce Zachodniej, gdzie przestępczość związana z leśnictwem jest wyjątkowo częsta. W kolejnych latach działania rozszerzone zostaną na Południową Azję.

Projekt LEAF finansowany jest przez norweską Agencją Współpracy Rozwojowej (NORAD), amerykańską służbę INL (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs) oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL).

Światowe kierunki sprzedaży pozyskanego nielegalnie drewnaŚwiatowe kierunki sprzedaży pozyskanego nielegalnie drewnaFot. WWF

Lasy pokrywają ok. 1/3 powierzchni Ziemi. Ich wartość dla środowiska jest ogromna: działają jako pochłaniacz CO2 przez co zmniejszają wpływ gazów cieplarnianych na zmiany klimatu, stanowią niezbędne ogniwo w obiegu wody, zapewniają warunki do życia tysiącom gatunków roślin i zwierząt wpływając na bioróżnorodność.

Proces wylesiania jaki ma miejsce na Ziemi od setek lat, związany jest w przeważającej mierze z działalnością człowieka.  Wpływ na deforestację ma m.in.:

  • rolnictwo - w erze globalizacji i presji produktywności rolnicy poszerzyć obszary upraw i wypasu zwierząt gospodarskich. W wielu krajach, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej, pozyskiwanie nowych gruntów dokonywane jest przez wypalanie terenów leśnych.
  • urbanizacja - potrzeba pozyskania nowych terenów pod infrastrukturę dla rosnącej populacji ludzi na ziemi, stała się palącym problemem. Nie chodzi tu wyłącznie o budowę miast czy dróg, ale również np. budowę potężnych elektrowni wodnych, które zmieniają stosunki wodne na obszarach tysięcy km2.
  • przemysł drzewny - rosnący popyt na produkty na bazie drewna (jak na przykład papier, meble), przyczynia się również do wylesiania. Przykładowo, według informacji FAO z 2007r., w ciągu 30 lat wielkość produkcji płyt drewnopochodnych na świecie wzrosła o 800% i tendencja ta utrzymywać się będzie w nadchodzących latach.
  • drewno opałowe i węgiel drzewny - w Afryce 90% drewna zużywane jest jako opał (bezpośrednio lub po przetworzeniu na węgiel drzewny). Zapotrzebowanie na opał jest głównym czynnikiem napędzającym wylesianie w tym regionie, a jego spalanie ma druzgocący wpływ na środowisko, powodując uwalnianie substancji i pyłów zanieczyszczających powietrze.

Wprawdzie nielegalne pozyskiwanie drewna do dalszej odsprzedaży i produkcji wyrobów z drewna nie jest głównym czynnikiem wylesiania, to jednak społeczność międzynarodowa ma lub może mieć duży wpływ na jego skalę.

Drewno to w postaci mniej lub bardziej przetworzonej trafia gównie do krajów bogatszych: USA, Unii Europejskiej i Chin). Znaczącym problem w ostatnich latach jest również nielegalny wyrąb lasów na wschodzie Rosji, skąd surowiec trafia głównie do Chin. Afrykański węgiel drzewny, trafia głównie na inne rynki Afryki oraz do krajów arabskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz