/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Polska głównym dostawcą drewna dla IKEA. Roczne przychody Grupy wzrosły o ponad 7%

IKEA

Autor: oprac. red
Źródło: IKEA
Data: 2016-12-07


Grupa IKEA zamknęła kolejny rok finansowy przychodami na poziomie 35,1 mld euro, co oznacza wzrost o 7,4% w stosunku do roku poprzedniego. W minionym roku koncern zużył w przeliczeniu 15,75 mln m3 drewna, z czego ponad 1/4 pochodziła z Polski.

Polska jest największym na świecie dostawcą drewna dla Grupy IKEAPolska jest największym na świecie dostawcą drewna dla Grupy IKEAFot. IKEA Industry

Według raportu finansowego za rok 2015/2016 Grupa IKEA uzyskała przychody w wysokości 35,1 mld euro. Na koniec roku obrotowego koncern posiadał 340 sklepów w 28 krajach, 22 punkty odbioru zamówień w 11 krajach, 41 centrów handlowych w 15 krajach oraz 38 centrów dystrybucyjnych w 18 krajach.

Stały wzrost finansowy umożliwił Grupie IKEA dalszy rozwój, a jej pracownikom - odniesienie dodatkowych korzyści. W roku finansowym 2016, aż 27 z 28 rynków zanotowało wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Najdynamiczniej rozwijają się Polska oraz Chiny, Kanada i Australia. Wypracowany przez koncern zysk netto w wysokości 4,2 mld euro zapewnia podstawę do przyszłych inwestycji. Tylko w minionym roku finansowym IKEA otwarła 12 nowych sklepów oraz 19 Punktów Odbioru Zamówień (kolejny taki punkt powstaje w Poznaniu). Równocześnie Grupa IKEA rozwija nowe formy sprzedaży, dzięki którym klienci sami zdecydują jak, gdzie i kiedy dokonają zakupów. Możliwość zakupu mebli przez internet w przyszłym roku zyskają też wszyscy mieszkańcy Polski, która dołączy do 14 krajów oferujących sprzedaż online.

-Wzrost i rentowność daje nam wolność wyboru własnej drogi, elastyczność i możliwość szybkiego działania. Pozwala na niezależność myślenia oraz długoterminowe inwestycje - powiedział Peter Agnefjäll, Prezes i CEO Grupy IKEA. -Jesteśmy w dobrym miejscu, ale wciąż w drodze, z mocnym naciskiem na ciągły rozwój i efektywność naszych działań - dodał.

Dla IKEA w Polsce ważnymi działaniami były także inwestycje w powstanie nowych sklepów, których otwarcie planowane jest w Lublinie i w Warszawie. Dodatkowo w połowie grudnia klienci Opola i okolic będą mogli skorzystać z możliwości oferowanych przez pierwszy Punkt Odbioru Zamówień w Centrum Handlowym Turawa.

-Polska zajmuje szczególne miejsce na mapie globalnej działalności IKEA. W roku finansowym 2016 osiągnęliśmy najwyższy w historii przychód - w wysokości 3 miliardów złotych, co plasuje nas w czołówce najbardziej perspektywicznych rynków. Jednak to z czego jestem najbardziej dumna to fakt, że staliśmy się niezależni energetycznie - produkujemy tyle energii ze źródeł odnawialnych, ile zużywamy we wszystkich sklepach, fabrykach, biurach, centrach handlowych i dystrybucyjnych. Dla IKEA w Polsce to był bardzo dobry rok - powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, Prezes IKEA Retail w Polsce. W Polsce na rzecz IKEA pracuje 80 turbin wiatrowych o łącznej mocy 179,9 MW (drugie miejsca po USA).

Swoim sukcesem Grupa IKEA dzieli się z pracownikami - na programy premiowe przeznaczyła 443 miliony euro, z czego 108 mln w ramach Programu Lojalnościowego Tack! i 335 mln w ramach tzw. One IKEA Bonus. Obie inicjatywy pozwalają zapewnić jeszcze bardziej stabilne warunki pracy oraz umożliwiają zadbanie o przyszłość pracowników. W roku finansowym Grupa IKEA zatrudniała 163.300 pracowników, w tym 3.810 w Polsce. Stanowiska managerskie w 48% zajmowane są przez kobiety.

Jednym z priorytetów IKEA są działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
IKEA chce mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz być częścią rozwiązania w kwestii zmian klimatycznych. W roku finansowym 2016 wyprodukowała energię odnawialną w ilości odpowiadającej 71% jej całkowitego zużycia. A co istotne - firma ułatwiła klientom prowadzenie bardziej zrównoważonego życia w domu. IKEA w swoim asortymencie oświetlenia oferuje wyłącznie to wykonane w technologii LED (lub kompatybilne z żarówkami LED), a całość bawełny z której wytwarza swoje produkty pochodzi z bardziej zrównoważonych źródeł. Wartość sprzedaży asortymentu pozwalającego oszczędzać wodę, energię oraz segregować i minimalizować odpady wzrosła o 37%, w porównaniu do poprzedniego roku. IKEA chce inspirować i umożliwiać swoim klientom jak najwięcej takich rozwiązań.

Głównym surowcem w produkcji IKEA jest drewno. W minionym roku finansowym Grupa zużyła w przeliczeniu 15,75 mln m3 surowca drzewnego co oznacza spadek wobec roku poprzedniego o ok. 2%. 61% zużytego drewna posiadało certyfikat FSC zapewniający, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny. Docelowo IKEA chce, aby 100% zużytego drewna, kartonu, i papieru pochodziło z lasów certyfikowanych. Według założeń Grupa chciała taki poziom uzyskać już w 2020r., jednak najprawdopodobniej do tego czasu będzie to ok. 80% dostaw.

Ponad 4,3 mln m3 polskiego surowca drzewnego trafia do IKEA Ponad 4,3 mln m3 polskiego surowca drzewnego trafia do IKEA Fot. IKEA

Głównym dostawcą drewna dla IKEA jest Polska, posiadająca aż 27,7% udział w dostawach tego surowca. Na dalszych miejscach znajdują się: Rosja (7%), Szwecja (6,9%) oraz Litwa (6,9%).

58,7% drewna używane jest do produkcji w postaci różnego rodzaju płyt drewnopochodnych. Drewno lite stanowi 40,6%. Języczkiem uwagi jest drewno bambusa, które obecnie posiada udział na poziomie 0,8%, jednak w najbliższych latach jego pozycja może wzrosnąć ze względu na rosnącą dostępność materiału pochodzącego z plantacji zakładanych w Chinach.

W Polsce produkowane jest 18% wszystkich mebli sprzedawanych przez IKEA.W Polsce produkowane jest 18% wszystkich mebli sprzedawanych przez IKEA.Fot. IKEA

W nurt przyjaznej dla środowiska produkcji IKEA wpisuje się również wymieniony w raporcie polski producent materacy piankowych. Dendro Poland jest jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk produkujących materace piankowe w Europie. W 2013 roku spółka uruchomiła pierwszą na świecie instalację służącą do chemicznego recyklingu elastycznej pianki PUR z której produkowane są materace.

Liczba wyświetleń: 8267


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

brawo ikeja [1]

btw fakt zbudowania takiego sporego 27,7% udziału w dostawach surowca z Polski robi wrażenie.

Ciekawe jaką strategię Ikea miała żeby zbudować takie spore ilości zakupów w organizacji PGL LP w Polsce.

Wrinks [179]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-08 09:58:02

Zgłoś nadużycie

Jaką strategią??

Jedzie gość od zakupów do Dyrekcji LP, zamykają się w gabinecie i "negocjują".
Wyniki objęte są tajemnicą handlową.
Brawo Ikea!!

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-18 12:23:09

Zgłoś nadużycie

aaa

i ciekawe jak zrobi to Forte dla swojego zakladu w Suwalkach... ;)

Moze powinni kupowac juz teraz i przekazywac drewno S2b paleciarzom, ktorzy te palety im potem mogliby oddawac? - jak przyjdzie co do czego to sredniwymiar pozostanie w Forte.

Wrinks [179]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-08 18:37:33

Zgłoś nadużycie

4,3mln m3 drewna kupili w PL?

Czy ja dobrze liczę?

Krzysiek [5]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-09 16:35:15

Zgłoś nadużycie

Liczy Pan dobrze, ale nie kupili tylko zużyli. Na masę 4,36 mln m3 surowca ...

drzewnego z Polski składają się nie tylko bezpośrednie zakupy IKEA, ale również firm które produkują dla nich wyroby.

Dominik Jabłoński [472]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-09 17:40:09

Zgłoś nadużycie

nasze drewno

SWOJE WYPRZEDAJEMY OBCYM ,A OBCY SWOJE OSZCZĘDZAJĄ...

maciek [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-17 17:36:27

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA