/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PODŁOGI Z DREWNA

Ceny dębowych podłóg będą rosły

Newseria

Autor:
Źródło: Newseria
Data: 2016-09-21


Polska jest liderem europejskiej branży produkcji podłóg drewnianych. Największym i rosnącym zainteresowaniem cieszą się podłogi dębowe, które stanowią ok. 80% oferty. Zagrożeniem dla dalszego rozwoju może być deficyt drewna dębowego, wynika z raportu Forestor Communication. Ograniczona podaż powoduje, że producenci stawiają na optymalizację surowca. Stawiają też na import i nowe źródła dostaw. Cena dębiny wzrosła o 20-30%. Producenci nie mogą w nieskończoność schodzić z marż, dlatego cena produktu będzie rosnąć - ocenia Grzegorz Sadowski z Jawor-Parkiet.

Grzegorz Sadowski, dyrektor handlowy w Jawor-ParkietGrzegorz Sadowski, dyrektor handlowy w Jawor-ParkietFot. Newseria

-Pod względem skali sprzedaży, obecnie prym wiedzie dębina. Stanowi 85% wolumenu naszej sprzedaży, 10% to jesion, a 5%. gatunki egzotyczne, jak orzech amerykański, doussie czy merbau. Proporcje mocno się zmieniły, kilka lat temu prym wiodły gatunki egzotyczne - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Grzegorz Sadowski, dyrektor handlowy w Jawor-Parkiet, producencie drewnianych podłóg.

 

Polska jest liderem w produkcja podłóg drewnianych w Europie. Z danych European Federation of Parquet Industry (FEP) wynika, że w 2015 roku nieco ponad 20% podłóg wytwarzanych przez państwa członkowskie tej organizacji pochodziło właśnie z naszego kraju. Wśród wszystkich podłóg drewnianych największym zainteresowaniem, które wciąż rośnie, cieszą się podłogi dębowe. Stanowią one ponad 77% całej oferty (dane FEP). 

 

-Aby poradzić sobie z ograniczoną podażą dębiny, producenci stosują optymalizację surowca poprzez wprowadzenie kolekcji rustykalnych, które mają duże sęki. Odchodzi się od wprowadzania kolekcji z grubą warstwą wierzchnią - do 6 mm, a koncentrują się na wprowadzanie tej z cienką warstwą - ok. 3,6 mm. Z drugiej strony producenci szukają innych źródeł surowca, sprowadzają go z takich krajów jak Chorwacja czy Rumunia - tłumaczy Sadowski.

 

 

Największym rynkiem, z którego polskie firmy pozyskują drewno, jest Ukraina. Zmiana przepisów w tym kraju, która wprowadziła zakaz sprzedaży drewna okrągłego, spowodowała jednak znaczne trudności w dostępie do surowca. 

 

-Z uwagi na dosyć restrykcyjną politykę Lasów Państwowych i zmianę ustawodawstwa na Ukrainie cena dębiny rok do roku wzrosła o 20-30% Producenci nie mogą w nieskończoność schodzić z marży, dlatego przewiduję, że cena wyrobu gotowego prędzej czy później ulegnie podwyżce - ocenia Sadowski.

 

Rynek podłóg drewnianych ma szansę na dalszy rozwój, zwłaszcza że o ile jesteśmy liderem w produkcji podłóg drewnianych, o tyle pod względem ich konsumpcji mamy jedynie 5% rynku wśród członkowskich państw FEP. Problemy z dostępem do surowca powodują jednak, że producenci często są zmuszeni do tego, by albo ograniczyć produkcję, albo wydłużyć terminy.

 

-Dostępność surowca dębowego jest w tej chwili ograniczona. Dlatego przewidujemy, że część klientów może się zwrócić ku podłogom jesionowym, gdzie nie ma takiego problemu z dostępnością - przewiduje Grzegorz Sadowski.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz