/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK PAPIERU

Największy producent papieru w Indiach bez certyfikatu FSC

FSC

Autor: oprac. pks
Źródło: FSC
Data: 2016-08-18


Forest Stewardship Council (FSC) ogłosiła, że zawiesza współpracę z indyjskim producentem papieru Ballarpur Industries Limited (BILT) i jego spółką zależną Sabah Forest Industries (SFI). Przyczyną jest nierespektowanie praw pracowniczych.

Największy producent papieru w Indiach bez certyfikatu FSCNajwiększy producent papieru w Indiach bez certyfikatu FSCFot. BILT

Według informacji prasowej wydanej przez zarząd FSC z siedzibą w Bonn (Niemcy) decyzja podjęta została po długim procesie i gruntownym dochodzeniu w sprawie skargi złożonej przez międzynarodową organizację pracowników budownictwa i drzewnictwa Building and Wood Workers International (BWI) w marcu 2015. W skardze twierdzono, że malezyjska spółka Sabah Forest Industries odmówiła uznania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotyczących bazowej wolności związkowej (konwencja nr 87) i rokowań zbiorowych (konwencja nr 98).

 

Według przeprowadzonego dochodzenia, skarga BWI była zasadna - działalność SFI prowadzona była nie zgodnie z konwencjami MOP - wobec czego, FSC zobowiązało BILT I SFI do przedstawienia planu i sprawozdania z zaleconych działań naprawczych. W związku z brakiem przedłożenia tych dokumentów w wyznaczonym terminie FSC podjęło decyzją o odebraniu firmom certyfikatu FSC.

 

Międzynarodowa Organizacji Pracy jest częścią ONZ. Konwencje MOP są ważnym źródłem prawa pracy o charakterze międzynarodowym. Ustalają minimalne wymagania dotyczące np. czasu pracy i urlopów wypoczynkowych, praw człowieka i pracownika, swobody zrzeszania się i ochrony praw związkowych, znoszenia dyskryminacji w zatrudnieniu, ubezpieczeń od wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zasady przyznawania certyfikatu FSC zobowiązują ich posiadaczy do przestrzegania głównych konwencji MOP. 

 

Ballarpur Industries Limited (BILT) jest największym indyjskim producentem papieru do pisania i drukowania. Posiada dominujący udział w kilku segmentach rynku krajowego oraz jest największym indyjskim eksporterem papieru powlekanego. Spółka posiada sześć zakładów produkcyjnych w Indiach. BILT jest częścią Avantha Group.

 

Sabah Forest Industries (SFI) to spółka zależna BILT działająca w Malezji, gdzie jest największym przedsiębiorstwem branży celulozowo-papierniczej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A co to jest FSC

FSC jest to bardzo kosztowny wymysł dla przedsiębiorcy przez Niemców na zarabianie pieniędzy. Ludzie opamiętajcie się . Ten certyfikat to jest następna ściema
do robienia Kasy ale tylko przez Niemców bo firma jest w Bonn. Niemcy sami nie maja żadnego planu gospodarowania zasobami Leśnymi . Drewno kupują na Ukrainie i w Rosji . Niech pokażą firmy ukraińskie i rosyjskie certyfikaty FSC.
Niemcy robią to w bardzo cwany sposób, powołując się na wymyślony przez siebie certyfikat FSC . Jak go nie masz to zaniżają bardzo cenę surowca. Taka jest prawda.
W Polsce jedynym Państwie Unii jest od dziesiątek lat prowadzona gospodarka zasobami leśnymi i nie potrzeba złodziejskich certyfikatów FSC.
To samo jest z certyfikatami DIN w Polsce . Stosowanie certyfikatów DIN przez producentów produktów w Polsce jest nie zgodne z prawem.
W Polsce obowiązują zharmonizowane normy PN-EN . Firmy produkujące w Polsce produkty będą musiały dostosować produkty do norm PN-EN w innym razie będą kontrole i trzeba będzie wyroby wycofać z rynku , za niezgodne z prawem Polskim używanie norm DIN. Norma DIN jest wewnętrzna Normą Niemiecką tak jak PN w Polsce. Produkty które są wyprodukowane w Niemczech i są sprzedawane na rynku niemieckim mogą być znakowane normą DIN. Produkty niemieckie które są produkowane na eksport muszą być znakowane normą DIN-EN to jest zgodne z prawem. W Unii europejskiej obowiązuje Norma Europejska EN

Jerzy [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-08-19 19:30:19

Zgłoś nadużycie

Małe sprostowanie

Przeplata Pan informacje prawdziwe z nieprawdziwymi.
1) To nie Niemcy wymyślili FSC, chociaż faktycznie organizacja ta obecnie ma siedzibę w Bonn i wygląda na to, że stała się maszyną do zarabiania pieniędzy. Sama idea towarzysząca powstaniu certyfikacji gospodarki leśnej i produktów z drewna była moim zdaniem słuszna, ale dotyczyła lasów tropikalnych, które w zastraszającym tempie znikały i dalej znikają przez niekontrolowane wylesianie.
2) Niemcy posiadają swoje zasady gospodarowania lasami
3) Część lasów i niektóre firmy w Rosji i na Ukrainie posiadają certyfikat FSC, oczywiście nie w takiej skali jak w Polsce, ale jednak.
4) Polska nie jest jedynym krajem w Unii, w którym od dziesiątek lat prowadzona jest racjonalna gospodarka leśna. Ulega Pan magii marketingu polskich leśników. Taka gospodarka prowadzona jest w zdecydowanej większości państw UE, zwłaszcza w okresie powojennym.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2016-08-21 10:40:52

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz