/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK DREWNA

CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą VAT na fikcyjnym obrocie drewnem egzotycznym

Autor: jk
Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji
Data: 2016-08-10


Centralne Biuro Śledcze Policji z Wrocławia we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się wyłudzeniami VATu na dużą skalę. Przedmiotem fikcyjnego obrotu miało być drewno egzotyczne. Policjanci ustalili, że w przestępczym procederze brało udział 80 podmiotów. Funkcjonariusze zatrzymali 32 osoby, które dopuszczały się tych przestępstw. Już wiadomo, że grupa ma na koncie wyłudzenie 60 milionów nienależnego podatku, jak również pranie pieniędzy.

CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą VAT na fikcyjnym obrocie drewnem egzotycznymCBŚP rozbiło grupę wyłudzającą VAT na fikcyjnym obrocie drewnem egzotycznymFot. CBŚP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości  w prowadzeniu działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm. Nadużycia polegały na wyłudzaniu nienależnego podatku VAT. Śledztwo zostało przekazane do prowadzenia funkcjonariuszom CBŚP.

 

Sprawą zajęli się policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej. Funkcjonariusze ustalili, że główne podmioty poszukiwały do współpracy firm tzw. "słupy", które zdolne byłyby potwierdzać przepływ dokumentów dostawy,  w obrocie m.in. drewnem egzotycznym. Często firmy nie mające doświadczenia w handlu drewnem uczestniczyły w jego obrocie. Dla uwiarygodnienia dostaw jedna z firm miała kupić specjalne maszyny do jego obróbki. Niektóre z przedsiębiorstw nie miały nawet możliwości magazynowania "towaru". Funkcjonariusze ustalili, że działalność rozszerzono o kolejne podmioty gospodarcze zlokalizowane na  terenie kraju i w UE - Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W sumie ponad 80 różnych firm było zaangażowanych w przestępczy proceder.

 

Rzekoma spedycja drewna odbywała się przez podmioty ustawione w różnych konfiguracjach, w taki sposób by uwiarygodnić legalność transakcji. Fikcyjnie handlowano m.in. elementami mebli wykonanymi z egzotycznego drewna, którego nazwę wymyślono na potrzeby przestępczej działalności, wpisując przy tym wysokie kwoty na fakturach. W ten sposób sfingowano wewnątrzwspólnotowe dostawy, co dawało podstawę do zwrotu podatku VAT. 

 

Przestępcy prali także pieniądze. Policjanci CBŚP szacują, że w ten sposób zalegalizowano blisko 2 miliony złotych. Funkcjonariusze ustalili, że właściciel jednej z firm tylko w ciągu kilku miesięcy wypłacając gotówkę w bankomatach, uzyskał ponad 700 tys. złotych.

 

Do tej pory policjanci CBŚP zatrzymali 32 podejrzane osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także z przestępstw skarbowych.  Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych, w tym Marek C. Robert. R., Łukasz M.  i Piotr H. -  4 głównych organizatorów karuzeli.

 

Śledztwo trwa i jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA