/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Arka Noego zbudowana w USA przy użyciu traków WOOD-MIZER

Wood-Mizer

Autor: oprac. red
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2016-08-02


Kosztem ponad 100 mln dolarów, w USA wybudowano drewnianą Arkę Noego będącą tematycznym parkiem rozrywki. Ark Encounter, bo taką nazwę nos projekt, uznawany jest za największą na świecie wolnostojącą konstrukcję szkieletową z drewna. Do jej budowy zużyto ok. 7300 m3 tarcicy.

Trak Wood-Mizer LT40 na miejscu budowy ArkiTrak Wood-Mizer LT40 na miejscu budowy ArkiFot. Wood-Mizer

Budowla skonstruowana zgodnie z wymiarami biblijnej Arki ma długość 1,5 boiska piłki nożnej i objętość 500 standardowych kontenerów transportowych. W jej wnętrzu mieszczą się trzy poziomy z ekspozycjami, oraz usytuowana na górnym pokładzie restauracja, mieszcząca jednorazowo 1600 gości. Maksymalna pojemność Arki wynosi około 10.000 osób, jednak organizatorzy planują ją ograniczyć do maksymalnie 3000 zwiedzających jednocześnie.

Masywne kłody świerkowe czekają na montaż na ArceMasywne kłody świerkowe czekają na montaż na ArceFot. Wood-Mizer

Budowa Arki, której koszt wyniósł blisko 100mln. dolarów, trwała ponad półtora roku.
Projekt konstrukcji oraz drewno do jej realizacji dostarczała firma Colorado Timberframe z Lafayette w Stanie Kolorado. Wykonanie samego szkieletu drewnianego pochłonęło ponad 2800 m3 drewna.

-Przy realizacji tak ogromnego projektu potrzebowaliśmy wyjątkowego partnera - mówi Mark Looy z Ark Encounter. -Colorado Timberframe była jedyną firmą, która posiadała wystarczająco duże maszyny CNC, by sprostać imponującym rozmiarom belek konstrukcyjnych. Poza tym jest firmą wystarczająco dużą, aby podołać zapotrzebowaniu na tak ogromne ilości surowca.

Aby dotrzymać ustalonych terminów budowlanych, Kolorado Timberframe zatrudniła dodatkowych specjalistów. Zmieniono także harmonogram pracy, wprowadzając trzy zmiany przez 6 dni w tygodniu. W tartaku na obrzeżach Denver pracowało 25 osób, natomiast kolejne 10 wykonywało prace w miejscu instalacji projektu w Kentucky, obok 75 rzemieślników -Amiszy, zatrudnionych przez głównego wykonawcę.

-Byliśmy w stanie zrealizować ten ogromny projekt, ponieważ niedawno dokonaliśmy modernizacji większości posiadanego sprzętu - oznajmia Keenan Tompkins, właściciel Colorado Timberframe.

-Byliśmy jedyną firmą będącą w stanie pracować na własnych maszynach i radząc sobie z drewnem tym rozmiarów - mówi Thompkins. -Poza zwiększoną ilością pracowników, także te dodatkowe maszyny, były niezbędne do realizacji zamówienia i dotrzymania napiętych terminów budowlanych.

Zespół "Colorado Timberframe" odpowiedzialny za dostarczanie elementów konstrukcyjnych ArkiZespół "Colorado Timberframe" odpowiedzialny za dostarczanie elementów konstrukcyjnych ArkiFot. Wood-Mizer

Do przecierania belek o wymiarach 61 cm x 61 cm i długości do 12 metrów - gdyż takie były wymagane w projekcie złożonej budowli – używaliśmy traka taśmowego Wood-Mizer o przedłużonym łożu.

Wykorzystany w projekcie model traka LT15 jest jedną z najmniejszych maszyn Wood-Mizer. Jest trakiem stacjonarnym, a jego niewielki rozmiar pozwala zmieścić go na półciężarówce.

-Praktycznie połowę drewna musieliśmy przerabiać na różnorodne elementy konstrukcyjne. Maszyna Wood-Mizer pracowała pełną parą przez cały rok, do jej obsługi musieliśmy zatrudnić dodatkowego gościa na pełen etat – wspomina Pan Tompkins.

Trak Wood-Mizer LT15Trak Wood-Mizer LT15Fot. Wood-Mizer

-Następnie drewno przechodziło przez maszynę CNC, firmy Hundegger - opowiada Tompkins. -Mamy specjalny podajnik o szerokości 1,2 m, który przemieszcza elementy o wysokości 500 mm, długości 18 m i szerokości 1,2 m do obróbki. Maszyna wykonuje precyzyjnie wszystkie gniazda, wpusty, łączenia, otwory i nacięcia, które pozwalają później łączyć elementy konstrukcyjne za pomocą innych drewnianych elementów lub stalowych blach. Niemiecka firma "Hundegger" dostarcza szeroką gamę urządzeń do przemysłowej obróbki drewna.

Podajnik z obrabiarką CNC firmy "Hundegger"Podajnik z obrabiarką CNC firmy "Hundegger"Fot. Wood-Mizer

Jednym z najbardziej imponujących elementów Arki są ogromne kłody o wysokości 15 m, stanowiące centralny element konstrukcji nośnej arki. Niektóre z nich mają nawet metr średnicy w podstawie. 30% tych kłód stanowiły obumarłe świerki, które padły ofiarą szkodników. -Chcieliśmy użyć możliwie jak najwięcej odzyskanego drewna. Włożyliśmy naprawdę wiele wysiłku aby zagospodarować jak najwięcej tego surowca - informują budowniczowie.

Elementy konstrukcyjne ArkiElementy konstrukcyjne ArkiFot. Wood-Mizer

Szkielet drewniany ArkiSzkielet drewniany ArkiFot. Wood-Mizer

-Drewno jest materiałem wszechstronnym i posiada wiele zastosowań - mówi Tompkins. -Jeśli spojrzymy na historię, znajdziemy wiele przykładów nadzwyczajnych rozmiarów drewnianych budowli, niektóre z nich stoją nawet do dziś. Tak więc w pewnym sensie wracamy do dawnych technologii, ale jednocześnie stosujemy je kontekście współczesnym, z uwzględnieniem nowoczesnych standardów technologicznych.

Arka została otwarta dla zwiedzających od 7. lipca 2016 roku w Williamstown, w stanie Kentucky. Szacuje się, że miejsce to odwiedzi w ciągu roku ponad milion osób. Dodatkowe atrakcje o tematyce biblijnej są już w planach.

***

Informacja: Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułu zabronione. W celu uzyskania szerszych informacji, proszę o kontakt Jacob Mooney.

Więcej informacji:
www.coloradotimberframe.com
www.arkencounter.com
www.woodmizer-europe.com
www.hundeggerusa.com

Arka Noego zbudowana w USA przy użyciu traków WOOD-MIZER (Zdjęcia: 9)

Trak Wood-Mizer LT40 na miejscu budowy ArkiMasywne kłody świerkowe czekają na montaż na ArceZespół "Colorado Timberframe" odpowiedzialny za dostarczanie elementów konstrukcyjnych ArkiTrak Wood-Mizer LT15Podajnik z obrabiarką CNC firmy "Hundegger"Elementy konstrukcyjne ArkiSzkielet drewniany ArkiMasywne kłody z odzysku jako główny element nośny ArkiArka podczas budowy

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz