/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

CBA zatrzymało członka rady nadzorczej Barlinka

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-07-07


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do spółek należących do Michała Sołowowa w tym do Barlinka. Akcja związana jest z zarzutami korupcyjnymi związanymi z udzielaniem dotacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

CBA zatrzymało członka rady nadzorczej BarlinkaCBA zatrzymało członka rady nadzorczej BarlinkaFot. CBA

Funkcjonariusze CBA we wtorek (5. lipca) zatrzymali Krzysztofa K., byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dwie inne osoby. Jedną z nich jest Krzysztof K. (przypadkowa zbieżność inicjałów) pełniący funkcje zarządcze i nadzorcze w kilku spółkach kontrolowanych przez Michała Sołowowa, w tym w Barlinek S.A. Agenci pojawili się również w siedzibach spółek, które powiązane są z toczącym się śledztwem, w celu zabezpieczenia dokumentacji.

 

Działania CBA związane są ze śledztwem dotyczącym m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

 

Postępowanie dotyczy również powoływania się na wpływy i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnych decyzji administracyjnych w instytucjach państwowych oraz samorządowych w zamian za korzyści majątkowe. Chodzi o przestępstwa m.in. z art. 228 par. 3 i 5 kodeksu karnego oraz z art. 230 kodeksu karnego.

 

Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty:

  • Krzysztofowi K., byłemu dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zarzucono przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za przyznawanie określonym spółkom wsparcia finansowego ze środków publicznych (art. 228 par. 5 kodeksu karnego w zw. z art. 12 kodeksu karnego),
  • Krzysztofowi K., m.in. członkowi rady nadzorczej Barlinka, zarzucono m. in. wręczania korzyści majątkowych znacznej wartości Krzysztofowi K. - Dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (art. 229 par. 4 kodeksu karnego w zw. z art. 12 kodeksu karnego),
  • Włodzimierzowi S., prezesowi Aeroklubu Polskiego, zarzucono wręczanie korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcje publiczną (art. 229 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 12 kodeksu karnego).

 

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec pierwszych podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec podejrzanego Włodzimierza S. zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze nieizolacyjnym.

 

Jak ustalono w toku postępowania były już dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zamian za korzyści udzielane mu przez przedsiębiorcę Krzysztofa K. polegające m.in. na załatwieniu wysokopłatnej pracy dla żony oraz sfinansowanie pobytów wypoczynkowych zarówno zagranicznych jak i krajowych, podejmował działania stawiające podmioty gospodarcze reprezentowane przez tego przedsiębiorcę w uprzywilejowanej pozycji, umożliwiającej im uzyskanie wsparcia finansowego.

 

Drugiemu z podejrzanych, przedsiębiorcy Krzysztofowi K., przedstawiono zarzut udzielania korzyści majątkowych znacznej wartości dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dysponującej środkami publicznymi, w związku z pełnioną funkcją. Zarzucono mu również udzielenia korzyści majątkowej wspólnie i w porozumieniu z Włodzimierzem S. – Prezesem Aeroklubu Polskiego, innemu funkcjonariuszowi publicznemu. Polegała ona na przelocie samolotem i pobycie w hotelu w Polsce, w zamian za podejmowanie działań na rzecz tego związku.

 

Zarzutami objęto czyny, które miały miejsce w 2015 roku. Były one związane m.in. z udzielaniem wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym pochodzących z funduszy Unii Europejskiej, podmiotom gospodarczym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o. (spółka zależna od Barlinek SA) jest liderem konsorcjum realizującego dofinansowany przez NCBiR projekt "Podniesienie efektywności wykorzystania surowca drzewnego w procesach produkcji w przemyśle". Projekt realizowany jest w ramach programu Biostrateg II wspólnie z Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu, Politechniką Poznańską i Politechniką Warszawską, a jego celem jest podniesienie efektywności wykorzystania surowca iglastego i liściastego w przemyśle drzewnym na przykładzie producenta deski podłogowej. 

 

W ramach prowadzonego przez NCBiR programu Biostrateg II realizowane są projekty o wartości minimum 10 mln zł i dofinansowaniu na poziomie 50-65%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz