/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Lasy Świata: Amazonia 2016

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2016-02-19


Dzięki swojej aktywności czwórka studentów leśnictwa jedzie nad Amazonkę. To kolejna, trzecia już wyprawa studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z cyklu Lasy Świata.

Amazonia 2016 - trzecia wyprawa z cyklu Lasy ŚwiataAmazonia 2016 - trzecia wyprawa z cyklu Lasy ŚwiataFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Od 24. lutego do 9. marca potrwa wyprawa nad Amazonkę realizowana przez Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach projektu "Lasy Świata”. 

Projekt "Lasy Świata” to cykl wyjazdów naukowych organizowanych w różne regiony geograficzne, tak aby uczestnicy mogli poznać różnorodne formacje leśne, sposoby ich funkcjonowania, instytucje i organizacje zajmujące się gospodarowaniem i ochroną lasów, badaniami naukowymi oraz kształceniem kadr dla leśnictwa. Wyprawa nad Amazonkę to już trzecia edycja „Lasów Świata”, wcześniej poznańscy studenci poznawali Karaiby i Borneo. 

Wśród 12 uczestników tegorocznej wyprawy, cztery osoby to laureaci stypendium wyjazdowego, którzy zdobyli je dzięki swojej działalności naukowej, organizacyjnej, sportowej i artystycznej. Ich wymarzony wyjazd do tropikalnych lasów, jest możliwy tylko dzięki sponsorom, którzy sfinansowali stypendia wyjazdowe. Fundatorami tegorocznej edycji stypendiów są: Dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, firma ATJ s.c., małżeństwo Maria Duszeńko-Smeja i Bogdan Jan Smeja oraz Nadleśnictwo Świeradów. 

 

Sylwetki laureatów stypendium wyjazdowego „Lasy świata”

Natalia Czapiewska - laureatka stypendium im. Leonarda Tadeusza Duszeńki ufundowanego przez Marię Duszeńko-Smeję i Bogdana Jana Smeję

Natalia jest osobą zaangażowaną zarówno w prace naukowe jak i w szeroko rozumianą działalność społeczną. Brała czynny udział w: inwentaryzacji dzięciołów na terenie miasta Poznań, inwentaryzacji awifauny na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestniczyła w projekcie realizowanym we współpracy z Nadleśnictwem Pniewy oraz ID PAN w Kórniku „Ekologiczne uwarunkowania występowania inwazyjnego Impatiens parviflora w lasach łęgowych" oraz w badaniach Katedry Botaniki Leśnej UP w Poznaniu „Wpływ antropopresji na szatę roślinną użytku ekologicznego Darzybór”. Jest współautorem publikacji pt. „Conservation of peatbog vascular plants around small dystrophic lakes – A ‘Bory Tucholskie’ National Park casestudy. Natalia często występowała na konferencjach naukowych, gdzie prezentowała wyniki swoich badań.

Natalia Czapiewska Natalia Czapiewska Fot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Swoją energię organizacyjną przekłada głównie w działalność Koła Leśników. Była współorganizatorką obozów naukowych, prowadziła zajęcia edukacji przyrodniczo leśnej w poznańskich przedszkolach, przeprowadziła warsztaty dla studentów z rozpoznawania roślin i ptaków. Od czerwca 2014 pełnieni funkcji prezesa Sekcji Botanicznej Koła Leśników. W Sekcji Botanicznej tej obecnie jest realizowanych siedem projektów badawczych, w które czynnie zaangażowanych jest 16 osób.

 

Adam Milczarek - laureat stypendium Nadleśnictwa Świeradów 

Adam to osoba bardzo aktywna, która swoją energię zamienia na działalność w : Kole Leśników, Samorządzie Studenckim Wydziału Leśnego, Radzie Wydziału Leśnego , Konwencie Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To dzięki jego zaangażowaniu powstała „drużyna Drwali”, która reprezentowała wydział na zawodach , zdobywając liczne medale. Adam przygotowywał studentów do startów w zawodach w trójboju siłowym oraz wyciskania sztangi leżąc. Trenowani przez niego zawodnicy osiągnęli wysokie miejsca na cyklicznych zawodach Akademickich Mistrzostw Wielkopolski. 

Imponujący jest też jego dorobek sportowy Adama. Jego najważniejsze osiągnięcia sportowe to: indywidualne Mistrzostwo Wielkopolski w Strzelectwie sportowym w sezonie 2012/2013, III miejsce w II Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych w Strzelectwie Pneumatycznym, Starościn 14.04.2012., II miejsce w zawodach o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Kostomłoty 31.03.2012, III miejsce w XXIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 23-24. czerwca 2012, II miejsce w XIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 18 w Trójboju Siłowym, Puławy 11-12. grudnia 2010, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 14-15. maja 2011, II miejsce w otwartych Mistrzostwach Województwa o Puchar Gór Świętokrzyskich w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym, Kielce 8.10.2011, Wielokrotne podium w zawodach lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostw Wielkopolski w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, Podium drużynowe na Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 w ergometrze wioślarskim.

Mimo tak dużego zaangażowania w prace społeczne, Adam znajduje czas na publikacje naukowe jest współautorem publikacji w czasopiśmie Forestry letters, pt. „Ocena zagrożenia drzewostanów sosnowych (Pinus sp.) przez foliofagi zimujące w ściółce leśnej w Arboretum SGGW w Rogowie”.

Bartłomiej Sijka, Mateusz Modrzejewski, Adam Milczarek Bartłomiej Sijka, Mateusz Modrzejewski, Adam Milczarek Fot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Mateusz Modrzejewski - laureat stypendium Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu 

Mateusz aktywnie uczestniczy w badaniach naukowych prowadzonych w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. Zaangażowany jest w dwa projekty badawcze: "Biologia korzeni jako czynnik kształtujący podatność dębów na okresowe zamieranie" oraz ”Geograficzne trendy zmienności cech funkcjonalnych sosny zwyczajnej w Europie w kontekście zmian klimatycznych i procesów ekologicznych" .

Jest aktywnym działaczem Koła Leśników, w którym obecnie pełni funkcje prezesa. Jest współzałożycielem i pierwszym prezes Sekcji Historii Leśnictwa Koła Leśników UP w Poznaniu. Współorganizował wystawę poświęconą historii polskiego leśnictwa, zorganizowaną przy okazji centralnych obchodów 95-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Jest też współorganizatorem różnego rodzaju uroczystości, spotkań, seminariów, prelekcji i imprez organizowanych z ramienia Koła Leśników, np. Wigilii Koła Leśników, Balu Leśnika, Choinki Rektorskiej, Mszy Hubertowskiej.

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu, "90 lat Lasów Państwowych - postacie wybitnych leśników- Józef Rivoli". Nominowany w 2015 r. do Nagrody im. prof. Józefa Rivolego, przyznawanej przez PTL Oddział Wielkopolski.

 

Bartłomiej Sijka - laureat stypendium firmy ATJ s.c.

Bartłomiej Sijka jest studentem dwóch kierunków studiów magisterskich (Ochrona Przyrody, Leśnictwo) na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu. Obecnie zaangażowany w pracę badawczą pt. „Liczebność i rozmieszczenie włochatki Aegolius funereus w obszarze Natura 2000 „Puszcza nad Gwdą”, która jest realizowana w Instytucie Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Jest aktywnym działacz Koła Leśników oraz członkiem Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”, w którym obecnie pełni funkcje kierownika do spraw organizacyjnych.

Za swoje najważniejsze osiągnięcia uważa: XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "Goraj-Zamek" 2013, Pierwsze miejsce w kategorii „sygnały myśliwskie” (członek Zespołu), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej Kraków - Niepołomice 2013, Zespołowe Mistrzostwo Polski w kategorii „sygnały myśliwskie”, II miejsce w kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej – „Człuchów 2014”, II miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w prestiżowej kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej „Brynek-Koszęcin 2015” – Tytuł Zespołowego Mistrza Polski, I miejsce w kategorii „muzyka myśliwska”, nagroda za najlepsze wykonanie hejnału konkursu, Grand Prix konkursu (koordynator wyjazdu, członek Zespołu),X Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej Sierakowice 2014- pierwsze miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XI Gorzowski Konkurs sygnalistów Myśliwskich „Przeborowo 2014”, II miejsce w kategorii zespołowej w klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich – Goraj Zamek 2014 – I miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” w kategorii zespołowej (członek Zespołu, koordynator wyjazdu)

 

Wstępny program wyprawy nad Amazonkę:

  • Przylot do Bogoty (stolica Kolumbii) miasta położonego w Andach, na wysokości około 2600 m npm. Zwiedzanie ogrodu botanicznego (Jardín Botánico), który zawiera kolekcje roślin reprezentujące różne ekosystemy z całej Kolumbii (od wysokich gór po lasy deszczowe Amazonii).
  • Wyjazd do wysokogórskiego Parku Narodowego Chingaza, w którym znajduje się objęta Konwencją Ramsarską ważna ostoja ptaków.
  • Zwiedzanie Chicaque Natural Park - dobrze zachowanego fragmentu ginącego ekosystemu lasów mglistych.
  • Przelot do Leticji, miasta położnego nad Amazonką u styku granic Kolumbii, Peru i Brazylii. Zwiedzanie 3 miasteczek: kolumbijskiej Leticji, brazylijskiej Tabatingi i położonej na wyspie peruwiańskiej Santa Rosy.
  • Rejs po Amazonce do Puerto Narino - położonego w dżungli małego miasteczka zamieszkałego przez Indian, w którym nie ma samochodów.
  • Piesze wyprawy do dżungli, poznanie charakterystycznej fauny i flory lasów deszczowych. Wejście na platformę zawieszoną w koronach drzew.
  • Rejs nad jezioro Tarapoto - m.in. oglądanie różowych delfinów rzecznych.

Relację z wyprawy można będzie śledzić na stronach internetowych poznańskiego Wydziału Leśnego oraz patronów medialnych: portalu Drewno.pl, Dziennika Leśnego oraz portalu Studia.net.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz