/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK BIOMASY

Pellet z IKEA Industry Wielbark z certyfikatem SBP

IKEA Industry Poland

Autor: oprac. red
Źródło: IKEA Industry Poland
Data: 2016-02-16


W styczniu 2016 roku zakład IKEA Industry w Wielbarku zakończył z sukcesem procedurę certyfikacji produkowanego przez siebie pelletu w ramach systemu SBP (Sustainable Biomass Partnership). Certyfikat ten potwierdza, że zakład wytwarza biomasę w sposób zrównoważony pod względem ekonomicznym, środowiskowym i społecznym.

Fabryka pelletu w IKEA Industry WielbarkFabryka pelletu w IKEA Industry WielbarkFot. Szydełko / IKEA Industry

Audytorzy NEPcon, jednostki certyfikującej zakład w Wielbarku, prześledzili produkcję pelletu wytwarzanego z odpadów drzewnych powstających w procesach produkcyjnych w tartaku, fabryce płyty klejonej i fabryce mebli IKEA Industry Wielbark. Potwierdzono, że biomasa pochodzi z legalnych i zrównoważonych źródeł. Zgodnie z przesłanym komunikatem, zakład w Wielbarku kupuje wyłącznie drewno z certyfikatem FSC pochodzące z Lasów Państwowych.

-Od wielu lat staramy się, żeby produkcja w naszym zakładzie była jak najbardziej zrównoważona. Myślimy o środowisku na każdym kroku. Dlatego jestem dumny z tego, że wytwarzając pellet dołączyliśmy do grona pierwszych 6 firm na świecie, które otrzymały SBP - certyfikat wyznaczający standardy dla naszej branży - powiedział Jarosław Olak, dyrektor IKEA Industry Wielbark.

Certyfikat jest ważny do 2021 roku. W tym czasie zakład będzie poddawany corocznym audytom okresowym. Pozwoli to fabryce IKEA Industry w Wielbarku zwiększyć swoją konkurencyjność na rosnącym rynku pelletu. Zakład sprzedaje swój produkt głównie na rynek brytyjski i duński, które są w czołówce najbardziej wymagających rynków, jeśli chodzi o pochodzenie użytej biomasy i zrównoważony proces produkcji pelletu.

Fabryka IKEA Industry Wielbark wytwarza ok. 30 tys. ton pelletu rocznie.


SBP
Sustainable Biomass Partnership (SBP) jest organizacją non-profit założoną w 2013 roku przez głównych europejskich producentów energii, użytkujących biomasę głównie w formie pelletu drzewnego w elektrociepłowniach. Wizją SBP jest promowanie łańcucha dostaw ekonomicznie, ekologicznie i społecznie zrównoważonej biomasy stałej. SBP skupia się obecnie na rozwoju narzędzi zapewniających, że biomasa drzewna jest pozyskiwana z legalnych i zrównoważonych źródeł.
Organizacja, która uzyska certyfikat SBP, może posługiwać się oświadczeniem „SBP - Compliant Biomass” lub „SBP Controlled Biomass”.


IKEA Industry Wielbark
IKEA Industry należy do Grupy IKEA i jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Posiada 43 zakłady w jedenastu krajach i zatrudnia około 20 tysięcy pracowników. W całej Polsce IKEA Industry zatrudnia ok. 10 tysięcy pracowników w 16 zakładach w 13 lokalizacjach w tym: 4 zakładach działających
w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 8 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie, Skoczowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

IKEA Industry Wielbark produkuje meble z drewna litego (sosna). Zakład posiada tartak, fabrykę płyty klejonej i fabrykę mebli, a także wytwórnię pelletu w tej samej lokalizacji. Zatrudnia 1600 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz