/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Spłonął zabytkowy kościół w Libuszy

Państwowa Straż Pożarna

Autor: oprac red.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Data: 2016-02-04


W nocy z 2. na 3. lutego w Libuszy (woj. małopolskie, powiat gorlicki) całkowicie spłonął zabytkowy drewniany kościół z początków XVI w, uważany za jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Małopolski.

Pożar kościoła w LibuszyPożar kościoła w LibuszyFot. PSP Gorlice

Jak informuje Powiatowa Straż Pożarna w Gorlicach dyżurny PSP otrzymał informację o pożarze w dniu 2. lutego 2016r. o godzinie 1:07. Na miejsce pożaru zadysponowane zostały cztery zastępy JRG w Gorlicach, grupa operacyjna KP PSP w Gorlicach oraz strażacy z pobliskich jednostek OSP. Gdy na miejsce dotarli pierwsi strażacy stwierdzili, że ogniem objęty jest w całości dach, wieża, ściana zewnętrzna oraz, że zagrożony jest budynek plebani. Ze względu na drewnianą konstrukcję obiektu pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Płomienie wydobywały się przez otwory okienne i drzwi główne oraz z nawy bocznej kościoła. 

 

 

Akcja strażaków trwała do wczesnych godzin porannych. Niestety ogień strawił większość konstrukcji kościoła. Po zakończeniu dogaszania pogorzeliska cały teren pożaru dokładnie skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej, a wykryte ogniska ognia dogaszono. Po upewnieniu się o braku zagrożenia obiekt przekazano właścicielowi (proboszczowi parafii). Łącznie w działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających siedem godzin brało udział 150 strażaków i 33 samochody pożarnicze. W czasie akcji lekko ranny został jeden ze strażaków. 

 

W najlepszym stanie z pożaru zachowała się zakrystia. Na chwilę obecną nie wiadomo czy kościół zostanie odbudowany.

 

Pożar kościoła w LibuszyPożar kościoła w LibuszyFot. PSP Gorlice

 

Wyjaśnieniem przyczyn powstania pożaru zajmują się funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Niewykluczone jest podpalenie, zwłaszcza, że jak informują lokalne media, obiekt miał być pozbawiony źródła prądu.

 

Kościół Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Libuszy był jednonawową budowlą o konstrukcji zrębowej, z wieżą dostawioną w osi do nawy nakryty stromym dachem o łamanych połaciach, krytym gontem.

Uznawany za jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w kraju, stanowił jedną z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim.

 

Kościół w Libuszy po odbudowie (2007r.)Kościół w Libuszy po odbudowie (2007r.)Fot. Henryk Bielamowicz

 

Kościół w Libuszy płonął już wcześniej. Dokładnie 30 lat temu, w połowie lutego 1986 roku, zabytek został podpalony. Z pożaru ocalała zakrystia, fragmenty ścian oraz krzyż ludowy. Odbudowę kościoła wraz z odtworzeniem wnętrza zrealizowano m.in. z funduszów konserwatorskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz