/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Ministerstwo Środowiska przedstawiło "Bilans otwarcia"

Autor: oprac. dja
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2016-01-26


Minister Środowiska Jan Szyszko przedstawił wyniki audytu wewnętrznego jaki przeprowadzono w podległym mu resorcie po przejęciu władzy przez PiS. W "Bilansie otwarcia" zwrócono przede wszystkim uwagę na problemy jakie według autorów są wynikiem zaniedbań i błędnych działań poprzedniej ekipy.

Ministerstwo Środowiska przedstawiło "Bilans otwarcia"Ministerstwo Środowiska przedstawiło "Bilans otwarcia"Fot. Ministerstwo Środowiska

Według raportu, Ministerstwo Środowiska nie zrealizowało swoich podstawowych zadań polegających na przygotowaniu w terminie 585 aktów prawnych (w tym: 4 ustaw, 17 Rozporządzeń Rady Ministrów, 1 Uchwały Rady Ministrów, 388 Rozporządzeń Ministra Środowiska, 175 Zarządzeń Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska zatwierdzające plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000). 

W związku z ich brakiem przeciw Polsce toczy się m.in. 21 postępowań o naruszenie prawa Unii Europejskiej. Wśród nich 6 znajduje się na etapie sądowym, 8 na etapie uzasadnionej opinii, 6 na etapie wystosowania zarzutów formalnych oraz 1 na etapie  wystosowania zarzutów formalnych w związku z zarzutem braku notyfikacji.

 

Do najważniejszych zaniedbań poprzedniego rządu PO-PSL w zakresie leśnictwa i ochrony przyrody zaliczono:

 

1. Szkodliwe zmiany ustawy o lasach

- obciążenie w latach 2014-2015 PGL Lasy Państwowe daniną w wysokości 1,6 mld zł z przeznaczeniem określonym przez uchwałę Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych”.

- podejrzenie wydatkowania ok. 100 mln zł z tej kwoty niezgodnie z powyższym przeznaczeniem.

 

2. Brak zabezpieczania środków finansowych na inwestycje i remonty oraz na wyposażenie sal do nauki zawodu w sprzęt i pomoce dydaktyczne w szkołach leśnych. Aktualne zapotrzebowanie w przejętych przez Ministerstwo Środowiska w 2008 roku szkołach wynosi ponad 36 mln złotych.

 

3. Brak realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do ustawy Prawo łowieckie

 

4. Wywołanie eksplozji populacji dzika w Polsce północno-wschodniej w okresie wzrastającego zagrożenia epidemią Afrykańskiego Pomoru Świń co spowodowało istotny wzrost szkód łowieckich i eskalację konfliktu między rolnikami a kołami łowieckimi. 

 

5. Zmianę operatów urządzeniowych lasów na terenie trzech nadleśnictw gospodarczych Puszczy Białowieskiej obniżając masę pozyskiwanego drewna z posadzonych tam kilkadziesiąt lat temu drzewostanów. Zdaniem autorów "Bilansu otwarcia", ta polityczna decyzja, spowodowała zanik siedlisk priorytetowych na znacznych powierzchniach i obumarcie setek tysięcy drzew (świerk, sosna, dąb, jesion, olsza, brzoza) o masie około 4 milionów metrów sześciennych i wartości 800 mln zł. Jak napisano w dokumencie: "Dzieje się to w atmosferze poniżania godności miejscowej ludności, użytkującej i tworzącej te zasoby od stuleci."

 

6. Zmianę ustawy o ochronie przyrody, którą zobowiązano Lasy Państwowe do uzyskiwania odrębnych pozwoleń na każdą czynność gospodarczą wykonywaną w lasach, co mogło doprowadzić do paraliżu gospodarki leśnej.

 

7. Wycięcie stu kilkudziesięciu hektarów lasów mieszanych „Celem ochrony susła perełkowanego”. Działania mające na celu ochronę tego gatunku wpłynęły również na zmianę lokalizacji lotniska w Świdniku. Mimo to suseł na tych terenach wyginął.

 

8. Zmiana lokalizacji obwodnicy Augustowa i przeprowadeonie jej przez pola miejscowych rolników „Celem ochrony widoku na dolinę Rospudy oraz dziko żyjących tam gatunków”. Jak podano w raporcie: zniszczono pola rolników, dolina zarasta, gatunki w większości zginęły, a droga S-19, która miała ożywić gospodarczo Polskę wschodnią i powstać z budżetu państwa do roku 2014, zniknęła z planowanej infrastruktury drogowej w UE do roku 2050.

 

9. Niszczenie polskiej wsi i jej unikatowych zasobów bioróżnorodności poprzez rozwój rolnych gospodarstw wielkoobszarowych i konsekwentne wprowadzanie GMO w produkcji żywności i wprowadzanie niekontrolowanego importu ponad 40 odmian nasion roślin GMO dla produkcji, praktycznie nieznakowanej w sklepach, żywności.

 

10. Rozrzutne i konsekwentnie realizowane podnoszenie kosztów budowania infrastruktury drogowej poprzez instalacje zbytecznych ekranów niszczących polskie krajobrazy i ograniczające wgląd w nie przez użytkowników dróg. 

 

11. Paraliż inwestycyjny, szczególnie w zakresie infrastruktury drogowej, poprzez biurokratyczne wyznaczanie obszarów Natura 2000 (Shadow List) oraz zarządzanie i procedury sporządzania ocen oddziaływania na środowisko.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz