/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Steico kończy budowę kotłowni w Czarnej Wodzie

Steico

Autor: oprac red.
Źródło: Steico
Data: 2016-01-12


Steico prowadzi ostatnie procedury związane z oddaniem do użytkowania kotłowni zasilanej biomasą w zakładzie produkcji LVL w Czarnej Wodzie.

Nowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieNowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieFot. Steico

Nowa kotłownia biomasowa jest częścią inwestycji związanej z budową fabryki LVL. Produkowana w niej energia cieplna wykorzystywana będzie m.in. w procesie produkcji do ogrzewania suszarni, prasy głównej czy ogrzewania basenów warzelnianych. Firma zdecydowała się na instalację kotła firmy Vyncke typ JNO o mocy 13,4 MW.

 

-Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy - informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. -Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje.

 

W kotłowni spalana będzie biomasa drzewna pochodząca wyłącznie z odpadów produkcyjnych. Głównie kory oraz odpadów nie nadających się do produkcji LVL oraz porowatych płyt drewnopochodnych produkowanych w zakładzie w Czarnej Wodzie. Przewidywane zużycie to 2,4 tony biomasy na godzinę. 

Nowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieNowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieFot. Steico

-W kotle jest spalana biomasa mokra pozostająca po produkcji płyt LVL, czyli kora z korowania kłód i trociny z kapowania, odpad suchy w postaci forniru poza klasowego, który nie zostanie wykorzystany na potrzeby produkcji, jak również pył drzewny pochodzący z procesu obróbki gotowych płyt - mówi Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. -Przy pełnej wydajności kocioł będzie spalał około 2,4 tony biomasy na godzinę i produkował w tym czasie około 16 ton pary technologicznej.

 

Koszt inwestycji kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł 20 mln złotych. Przyjazna środowisku kotłownia na biomasę stanowi znakomitą alternatywę dla kosztownych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy i gaz ziemny. Nowa kotłownia nie tylko pozwoli dostarczyć do zakładu niezbędną energię cieplną, ale wykorzystać w efektywny sposób odpady poprodukcyjne. Cała, uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych. 

 

Jest to druga kotłownia pracująca na terenie zakładu, od wielu lat w fabryce działa instalacja węglowa o mocy 69 MW, służąca do zasilania linii produkcji płyt porowatych. 

Steico kończy budowę kotłowni w Czarnej Wodzie (Zdjęcia: 3)

Nowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieNowa kotłownia biomasowa w zakładzie Steico w Czarnej WodzieSchemat nowej kotłowni

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz