/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
HISTORIA

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku umożliwi poznawanie eksponatów dotykiem

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Data: 2015-11-20


"Dotknij kultury ludowej" to nowa wystawa etnograficzna jaką od 18. grudnia będzie można oglądać, i co ważne - dotykać w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Wystawa zlokalizowana będzie w "chałupie z Chojnika"Wystawa zlokalizowana będzie w "chałupie z Chojnika"Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Ekspozycja  przeznaczona będzie głównie dla osób z dysfunkcją wzroku oraz dla wszystkich tych, którzy niezadowoleni są z zakazu dotykania muzealnych eksponatów. Ideą wystawy, zgodnie z nazwą "Dotknij kultury ludowej" - będzie możliwość jej poznawania poprzez zmysł dotyku.

 

Ta nietypowa wystawa to projekt mający na celu jak najwierniejsze odtworzenie tradycyjnego wnętrza wiejskiej chałupy z terenów byłych ziem Prus Wschodnich z końca XIX i początku XX wieku oraz pokazanie zachodzących w nim zmian. Na wystawie będzie można zobaczyć ludowe meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz elementy wyposażenia wnętrz. Będą to w większości podobizny muzealiów znajdujących się w zbiorach Muzeum, wykonane przez rzemieślników. Ponadto zwiedzający wystawę będą mogli poznać zastosowanie różnych przedmiotów znajdujących się niegdyś w codziennym użytku, obecnie często już nam nieznanych.

 

Ekspozycja pozwalając na bezpośredni kontakt ze znajdującymi się na niej przedmiotami, stworzy warunki, w których osoby z dysfunkcją wzroku będą jej pełnoprawnymi i aktywnymi uczestnikami. Organizatorzy mają nadzieję, że możliwość "dotknięcia kultury ludowej" na nowej wystawie poszerzy grono odbiorców oraz zachęci zwiedzających do wnikliwszego przyjrzenia się lokalnej kulturze ludowej, prezentowanej w Muzeum, a przez to do poznawania dziedzictwa kulturowego. 

 

Wystawę uzupełnią: audiodeskrypcja oraz dwa katalogi, w tym jeden przeznaczony  dla osób niewidomych. W jej ramach organizowane będą muzealne zajęcia edukacyjne.

 

Na realizację wystawy "Dotknij kultury ludowej" – wystawa etnograficzna na dotyk, Muzeum Budownictwa Ludowego otrzymało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytetu Wspieranie działań muzealnych oraz dotację celową przeznaczoną na wkład własny przy realizacji tego działania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie.

 

Uroczyste otwarcie naszej nowatorskiej wystawy, która zlokalizowana będzie na terenie Parku Etnograficznego w chałupie ze wsi Chojnik (obiekt 22a), odbędzie się 18 grudnia, o godz. 13.00.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz