/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LASY ŚWIATA - AMAZONIA 2016

Stypendyści wyprawy nad Amazonkę wybrani

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: oprac. dja
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2015-11-19


16. listopada na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się wybór laureatów stypendium wyjazdowego "Lasy Świata - Amazonia 2016".

Laureaci stypendium od lewej: Bartłomiej Sijka, Mateusz Modrzejewski, Adam MilczarekLaureaci stypendium od lewej: Bartłomiej Sijka, Mateusz Modrzejewski, Adam MilczarekFot. D.Jabłoński

"Lasy świata" to projekt organizowany przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Obejmuje on cykl wyjazdów naukowych w różne regiony geograficzne świata, tak aby uczestnicy mogli poznać formacje leśne, sposoby ich funkcjonowania, instytucje i organizacje zajmujące się gospodarowaniem i ochroną lasów, badaniami naukowymi oraz kształceniem kadr dla leśnictwa. Pomysłodawcą projektu i głównym organizatorem wyjazdów jest dr Andrzej Węgiel. 

 

W ramach projektu realizowany jest system stypendialny dla studentów poznańskiego Wydziału Leśnego, który jest nagrodą za aktywną działalność na rzecz Uczelni, Wydziału i społeczności akademickiej. Laureaci stypendiów mają sfinansowany udział w wyprawach, dzięki którym już ośmioro studentów mogło zapoznać się egzotycznymi formacjami leśnymi.

Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Fot. D.Jabłoński

 

W tym roku o trzy stypendia umożliwiające udział w wyprawie nad Amazonkę, konkurowało dwunastu studentów poznańskie Wydziału Leśnego. Studenci prezentowali przed jury oraz zgromadzonymi widzami swoje osiągnięcia w trzech obszarach: nauki, działalności społecznej oraz osiągnięć osobistych w innych dziedzinach.

Najwyższą liczbę punktów otrzymali Bartłomiej Sijka, Mateusz Modrzejewski, Adam Milczarek i to właśnie oni zostali laureatami III edycji stypendium wyjazdowego "Lasy Świata".

Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Fot. D.Jabłoński

 

Uzyskane stypendium pokryje koszty udziału laureatów w organizowanej przez Wydział Leśny UP w Poznaniu wyprawie naukowej nad Amazonkę, która odbędzie się w lutym 2016r.

Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Wybory stypendystów wyjazdu Lasy Świata - Amazonia 2016Fot. D.Jabłoński

Adam Milczarek jest studentem studiów magisterskich na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu. Współautor publikacji w czasopiśmie Forestry letters, pt. "Ocena zagrożenia drzewostanów sosnowych (Pinus sp.) przez foliofagi zimujące w ściółce leśnej w Arboretum SGGW w Rogowie". Aktywny działacz Koła Leśników, członek Samorządu Studenckiego Wydziału Leśnego, członek Rady Wydziału Leśnego, członek Konwentu Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (od lutego 2013, obecnie w głównym zarządzie na stanowisku sekretarza), delegat na zjazdach PSSURu (Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Rolniczych).

Koordynator "drużyny Drwali", która reprezentowała wydział na zawodach (zdobyli liczne medale). Przygotowywał studentów do startów w zawodach w trójboju siłowym oraz wyciskania sztangi leżąc. Trenowani przez niego zawodnicy osiągnęli wysokie miejsca na cyklicznych zawodach Akademickich Mistrzostw Wielkopolski.

Osiągnięcia sportowe: indywidualne Mistrzostwo Wielkopolski w Strzelectwie sportowym w sezonie 2012/2013, III miejsce w II Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych w Strzelectwie Pneumatycznym, Starościn 14.04.2012., II miejsce w zawodach o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Kostomłoty 31.03.2012, III miejsce w XXIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 23-24 czerwca 2012, II miejsce w XIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 18 w Trójboju Siłowym, Puławy 11-12 grudnia 2010, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 14-15 maja 2011, II miejsce w otwartych Mistrzostwach Województwa o Puchar Gór Świętokrzyskich w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym, Kielce 8.10 2011, Wielokrotne podium w zawodach lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostw Wielkopolski  w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, Podium drużynowe na  Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 w ergometrze wioślarskim.

 

Mateusz Modrzejewski jest studentem studiów magisterskich na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu. Uczestniczy dwóch projektach badawczych prowadzonych przez Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku "Biologia korzeni jako czynnik kształtujący podatność dębów na okresowe zamieranie" oraz ”Geograficzne trendy zmienności cech funkcjonalnych sosny zwyczajnej w Europie w kontekście zmian klimatycznych i procesów ekologicznych". Jest aktywnym działaczem Koła Leśników, obecnie pełni w nim funkcje prezesa. Współzałożyciel i pierwszy prezes Sekcji Historii Leśnictwa Koła Leśników UP w Poznaniu. Współorganizator wystawy poświęconej historii polskiego leśnictwa, zorganizowanej przy okazji centralnych obchodów 95-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Współorganizator różnego rodzaju uroczystości, spotkań, seminariów, prelekcji  i imprez organizowanych z ramienia Koła Leśników, np. Wigilii Koła Leśników, Balu Leśnika, Choinki Rektorskiej, Mszy Hubertowskiej. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu, "90 lat Lasów Państwowych - postacie wybitnych leśników - Józef Rivoli". Nominowany w 2015r. do Nagrody im. prof. Józefa Rivolego, przyznawanej przez PTL Oddział Wielkopolski.

 

Bartłomiej Sijka jest studentem dwóch kierunków studiów magisterskich (Ochrona Przyrody, Leśnictwo) na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu. Obecnie zaangażowany w pracę badawczą pt. "Liczebność i rozmieszczenie włochatki Aegolius funereus w obszarze Natura 2000 „Puszcza nad Gwdą”", która jest realizowana przez Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Aktywny działacz Koła Leśników oraz członek Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”, w którym obecnie pełni funkcje kierownika do spraw organizacyjnych. Za swoje najważniejsze osiągnięcia uważa: XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "Goraj-Zamek" 2013, Pierwsze miejsce w kategorii „sygnały myśliwskie” (członek Zespołu), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej Kraków - Niepołomice 2013, Zespołowe Mistrzostwo Polski w kategorii „sygnały myśliwskie”, II miejsce w kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej – „Człuchów 2014”, II miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w prestiżowej kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej „Brynek-Koszęcin 2015” – Tytuł Zespołowego Mistrza Polski, I miejsce w kategorii „muzyka myśliwska”, nagroda za najlepsze wykonanie hejnału konkursu, Grand Prix konkursu (koordynator wyjazdu, członek Zespołu),X Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej Sierakowice 2014- pierwsze miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XI Gorzowski Konkurs sygnalistów Myśliwskich „Przeborowo 2014”, II miejsce w kategorii zespołowej w klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich – Goraj Zamek 2014 – I miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” w kategorii zespołowej (członek Zespołu, koordynator wyjazdu).

 

Fundatorami stypendiów w III edycji wyprawy "Lasy Świata  Amazonia 201", która odbędzie się w lutym przyszłego roku są: Dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, Nadleśnictwo Świeradów oraz spółka ATJ. 

 

Skład komisji stypendialnej:

  • Przewodniczący - Dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu: prof. dr hab.  Piotr Łakomy
  • Przedstawiciele studentów Wydziału Leśnego: Wojciech Czuper, Mateusz Staniewicz, Bartosz Gosztyła
  • Przedstawiciele pracowników Wydziału Leśnego: dr hab. Witold Grzywiński, dr hab. Jarosław Szaban, dr inż. Andrzej Węgiel.
  • Przedstawiciele fundatorów stypendium: mgr inż. Lubomir Leszczyński (Nadleśnictwo Świeradów)

 

Skład komisji skrutacyjnej:

  • Anna Piotrowska
  • Małgorzata Hoppe
  • Maciej Wolniewicz

 

Tradycyjnie  zorganizowania „wyborów laureatów Lasów Świata” podjęli się studenci z Samorządu Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

 

Wyprawa nad Amazonkę będzie już trzecią ekspedycją studentów i pracowników poznańskiej uczelni. Portal Drewno.pl od samego początku tej inicjatywy, objął patronatem medialnym wyprawy.

 

Zobacz relację z poprzednich wypraw:

Lasy świata 2014 - Dominika >>>

Lasy świata 2015 - Borneo >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz