/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SZTUKA

Wystawa rzeźby z drewna na terenie kampusu poznańskiego Wydziału Leśnego

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: oprac.dja
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2015-11-06


4. listopada na terenie kampusu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego 71c odbył się wernisaż poplenerowej wystawy drewnianych rzeźb, które powstały podczas IX. Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka 2015.

Drewniane rzeźby można podziwiać na terenie kampusu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuDrewniane rzeźby można podziwiać na terenie kampusu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuFot. D.Jabłoński

Motywem przewodnim tegorocznego pleneru, w którym udział wzięło dziesięcioro artystów z Chin, Francji, Hiszpanii, Izraela, Kosowa, Niemiec Rumunii i Polski, był "Dotyk przeszłości".

 

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, uroczyste otwarcie wystawy odbyło się na terenie parku Kampusu Cieszkowskich. Wśród gości wernisażu znaleźli się m.in. Monika Kozłowska - prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Jacek Jagielski - prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Jacek Jagielski, Piotr Łakomy - dziekan Wydziału Leśnego, prodziekani Andrzej Czerniak i Cezary Beker, profesor Małgorzata Mańka, Grażyna Szymała-Wołyńska - koordynatorka działań artystycznych, Ewa Grodzka - kurator pleneru, artyści, mieszkańcy Poznania oraz pracownicy uczelni.

 

Zgromadzeni goście po zakończeniu oficjalnych wystąpień mogli podziwiać dzieła artystów, które zostały wystawione na terenie parku Kampusu Cieszkowskich. Ze względu na fakt, że część prac, które powstały podczas tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego została wystawiona w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (wystawę otwarto 5. listopada), wystawie rzeźby towarzyszy galeria ich fotografii.  

 

W trakcie wernisażu organizator pleneru - fundacja RAMUS ARTIS przekazała dla Wydziału Leśnego dwie rzeźby, które jak wyrażono nadzieję, wraz z eksponowanymi w parku rzeźbami powstałymi podczas pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Wydział Leśny w ubiegłym roku, staną się początkiem eksponowanej na stałe kolekcji rzeźby z drewna.

 

Wydział Leśny został obdarowany pracą chińskiego artysty Meg Gao zatytułowaną "Modlitwa dziewczyny". Meg Gao dyplom z rzeźby na Wydziale Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania Uniwersytetu Qinghua w Chinach otrzymał w 1982r. Swoje rzeźby realizuje w różnych materiałach, takich jak kamień, drewno, glina, brąz, a nawet lód i śnieg. Partycypuje w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Chinach. Uczestniczył w międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich m.in. w Chinach, Filandrii, Danii, Szwecji, Rosji, Turcji, Szwajcarii we Włoszech. Prace Gao znajdują się w wielu miejscach na świecie. Meg Gao jest również wykładowcą akademickim, prowadzi zajęcia z rzeźby.

 

Druga z podarowanych wydziałowi rzeźb nosi nazwę "Moai" i swoją formą nawiązuje do słynnych kamiennych figur z Wysp Wielkanocnych. Autorem tego dzieła jest pochodzący z Francji Arnaud Pottier. Pottier ukończył Szkołę Architektury Wnętrz w Lionie. Od 10 lat rzeźbi w drewnie, niekiedy łącząc je z innymi materiałami, takimi jak brąz, stal czy beton. W swojej pracy inspiruje się archeologią i kulturą starych cywilizacji, często wykonując motyw totemu. Jest laureatem licznych konkursów, w których dotychczas zdobył wiele nagród i wyróżnień. Uczestniczył w sympozjach organizowanych we Francji, Danii i Niemczech. Rzeźby Arnaud Pottiera były eksponowane w wielu miejscach we Francji, a niektóre z nich znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach we Francji, Danii, Korei Płd., Włoszech, Belgii i Niemczech.

 

Wystawę rzeźby można podziwiać w parku Kampusu Cieszkowskich do 6. grudnia. Oprócz nich na terenie kampusu znajduję się również kilka rzeźb, które powstały podczas innego pleneru w ubiegłym roku.

 

Portal Drewno.pl jest patronem medialnym Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka 2015 oraz wystawy prezentowanej na Wydziale Leśnym w Poznaniu.

Wystawa rzeźby z drewna na terenie kampusu poznańskiego Wydziału Leśnego (Zdjęcia: 6)

Drewniane rzeźby można podziwiać na terenie kampusu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuUroczyste otwarcie wystawy w parku Kampusu CieszkowskichUroczyste otwarcie wystawy w parku Kampusu CieszkowskichMoai - jedna  z rzeźb, które pozostaną na poznańskim Wydziale LeśnymUroczyste otwarcie wystawy w parku Kampusu CieszkowskichModlitwa dziewczyny - została podarowana Wydziałowi Leśnemu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA